2016.09.23

A. Abromavičius. Lietuva gali geriau

Dirbdamas Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministru, kartu su komanda rengiau Vyriausybės programą – planą, kaip iš pagrindų pertvarkyti Ukrainos ekonomiką.

Dirbdamas Ukrainos ekonominės plėtros ir prekybos ministru, kartu su komanda rengiau Vyriausybės programą – planą, kaip iš pagrindų pertvarkyti Ukrainos ekonomiką.

Siūliau šį reformų paketą pavadinti „ledlaužiu”, skirtu šalyje pralaužti stagnaciją ir įsišaknijusią korupciją. Visgi įtakingi politikai tokį siekį užblokavo, sakydami, jog pavadinimas – pernelyg radikalus.

Atsakiau, jog jei mes nepasiruošę radikaliems pavadinimams, ko gero nesame pasiruošę ir tikroms pertvarkoms. Bandžiau kolegas įtikinti, jog žmonės iš tikro labiau nori rimtų permainų nei politikai.

Užteks sėdėti ant tvoros

Keletą pastarųjų savaičių daug bendravau su Lietuvos žmonėmis. Man visiškai aišku, kad aktyvioji, neabejinga gyventojų dalis pasigenda ryžtingų ir drąsių valdžios sprendimų opiausioms ekonominėms ir socialinėms problemoms. Nuo mažų gyventojų pajamų iki vėl pradėjusios augti emigracijos ir skurdo. Šiandien susidaro sėdėjimo ant tvoros, abejingai žvelgiant į šias problemas, įspūdis.

Akivaizdu, jog esame patekę į vadinamuosius vidutinių pajamų spąstus. Lietuvoje baigėsi žemų atlyginimų laikai. Tam, kad Lietuvos ekonomika ir žmonių gerovė augtų, reikia veikti nedelsiant.

Turime sparčiau nei kaimyninės šalys diegti naujausias technologijas, investuoti į perspektyviausius ūkio sektorius (IT, biotechnologijos, lazerius, inžinerinę pramonę ir pan.), keisti bankrutavusią švietimo sistemą, gerinti verslo aplinką bei kovoti dėl užsienio investicijų. Žinoma, norėdami iš tiesų judėti į priekį ir tapti vakarietiška valstybe, turime suduoti mirtiną smūgį korupcijai.

Viešieji pirkimai be landų korupcijai

Iki paskutinių Lietuvą sudrebinusių korupcijos skandalų, Ukrainoje mūsų šalį nuolat minėdavau kaip sėkmingos kovos su neskaidrumu pavyzdį. Visgi pastarųjų savaičių įvykiai rodo, kad ir mes viešųjų pirkimų srityje, švelniai tariant, dar turime kur tobulėti.

Viešųjų pirkimų sistemos pertvarką prieš pusantrų metų Ukrainoje pradėjome beveik nuo nulio. Iki reformos, dėl neskaidriai ir neefektyviai veikiančios sistemos, valstybė kasmet prarasdavo daugiau nei 2 mlrd. eurų. Kad tą pakeistume, pritraukėme geriausius IT specialistus bei kovos su korupcija ekspertus. Per nepilnus metus visus viešuosius pirkimus perkėlėme į elektroninę erdvę ir užtikrinome maksimalų jų viešumą.

Ši pertvarka susilaukė plataus masto tarptautinio pripažinimo. Nėra jokios priežasties, kodėl ši geroji patirtis negalėtų būti pritaikyta ir Lietuvoje. Žmonės mūsų šalyje turi nustoti taikstytis su korupcija – tiek valdininkų, tiek ir politikų gretose. Viešųjų pirkimų reforma bus rimtas žingsnis šia kryptimi.

Valstybinės įmonės profesionalų, o ne politikų rankose

Nors valstybės valdomų įmonių (VVĮ) Lietuvoje nėra labai daug, ne visos jos šiandien dirba piliečių ir mokesčių mokėtojų labui. Prabėgus daugiau nei ketvirčiui amžiaus nuo Nepriklausomybės atgavimo, VVĮ tarpe vis dar egzistuoja „neliečiamieji”.

Turime keisti valstybinių įmonių valdymą ir pagaliau atsisakyti įsisenėjusio, tarptautinių praktikų neatitinkančio modelio, kai valstybės tarnautojai ir politiniai patikėtiniai faktiškai vadovauja įmonėms. VVĮ turėtų būti visiškai izoliuotos nuo politinės įtakos bei valdomos patyrusių profesionalų – taip, kaip daroma Vakaruose.

Mažesnis ir efektyvesnis valstybės aparatas

Valstybės ekonomikoje turi būti nedidelė ir efektyvi. Verslui svarbu sudaryti tinkamas sąlygas, o ne trukdyti. Kaip sakė JAV Prezidentas R. Reaganas, labiausiai gąsdinantys žodžiai yra: „aš iš Vyriausybės ir esu čia tam, kad padėčiau” (angl. I’m from the government and I’m here to help).

Biurokratų didėjimas Lietuvoje mažėjant gyventojų skaičių, visiškai nepaaiškinimas. Vadovaudamas ministerijai Ukrainoje per metus darbuotojų skaičių sumažinau per pusę, o likusiems padvigubinau atlyginimus. Panašiu keliu reikia eiti ir Lietuvoje. Todėl įsipareigojame biurokratinį aparatą sumažinti ne mažiau kaip 30 proc.

Valdžioje reikia kompetentingų ir toliaregiškų žmonių

Nei viena šalis negali sau leisti, kad sprendimus sparčiai besikeičiančioje globalioje aplinkoje priimtų nekompetentingi, netoliaregiški ir strateginės vizijos stokojantys politikai. Tiek Lietuvoje, tiek ir likusiame pasaulyje šiandien valdžioje reikia aktyvių ir progresyviai mąstančių žmonių. Tokių žmonių tarp konservatorių netrūksta ir jų gretos nuolat gausėja. O kai yra stipri komanda ir geras Planas, žinau, kad galime kur kas geriau nei buvo iki šiol.

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų