K. Masiulis
2016.09.30

Rinkimai: tarp stagnacijos ir proveržio

Rinkimai parodys, ar Lietuva per kitus 4 metus tik pasyviai išleis ES paramą, ar pagaliau sugebėsime atsikratyti Europos atsilikėlės vardo.

Rinkimai parodys, ar Lietuva per kitus 4 metus tik pasyviai išleis ES paramą, ar pagaliau sugebėsime atsikratyti Europos atsilikėlės vardo.

Kai kurios partijos net nenori laimėti rinkimų

Ekspertai pažymi, kad rinkimų agitacija vyksta vangiai. Taip yra todėl, kad ne visos partijos tikrai siekia valdžios ir nori prisiimti atsakomybę už valstybės valdymą. Dabartinės valdančiosios koalicijos narės savo pirmuose kandidatų dešimtukuose surašė Seimo veteranus, kurie puikiai žino: kokie bebūtų rinkimų rezultatai, jie išlaikys savo pozicijas parlamente. Jiems mažai rūpi valstybės ateitis. Tokių partijų vadovai net rinkimų metu lyg mieguisti, programos tuščios, be pažangių idėjų, o pasisakymai paviršutiniški ir populistiniai.

Lietuvoje yra kuo pasitikėti, nes yra partijų, kurios rodo atsinaujinimo pavyzdžius. Išrinkti nauji lyderiai, papildytas rinkimų sąrašas savo srities profesionalais, pasiūlytos rimtos ir išsamios programos. Tokios partijos kontrastuoja su tomis, kurios tiesiog pasyviai bando išsisukti pigiais išsišokimais ir reklaminiais triukais.

Svarbus metas Lietuvai įgyti pranašumą

2016–2020 m. yra paskutiniai 4 metai, po kurių Europos Sąjungoje bus pertvarkyta paramos sistema. Lietuva gavo daug pinigų iš ES, bet gerovės, kuri yra Vakaruose, pasiekti nepavyko. Padaryta daug, tačiau Lietuvos žmonės, o ir partneriai Vakarų sostinėse, tikėjosi, kad bus pasiekta daugiau. Vakarų Europos šalių rinkėjai vis garsiau piktinasi, kad nepaisant paramos Rytų Europai, skirtumai vis dar yra dideli. Tai pasakytina ir apie Lietuvą.

Taigi politikai turi atsikvošėti, pamatyti tikrą valstybės vaizdą ir pateikti adekvatų šalies greito vystymo planą. Dabar valdantys politikai ir partijos bando vaizduoti, kad Lietuvoje gyvenimas gerėja, bet tai tėra iliuzija, kuri paremta statybomis, finansuojamomis iš ES.

Laikas suprasti, kad investicijos į šaligatvius, arenas ir baseinus pagražina aplinką, bet kartu sukuria naujas biudžeto išlaidas, o proveržio iš to nesigauna. Valstybei reikia rimtos strategijos kaip šalis atrodys po 10 metų, po 20 ar po 30 metų.

Jos vis dar nėra, todėl nėra nei tikslų, nei priemonių, o valstybės biudžetas yra padrikas, neorientuotas į strateginius tikslus. Vėl išsirinkti stagnuojančią valdžią, kuri „miegotų“ dar ketverius metus, būtų per didelė prabanga.

Lietuvai reikia energingos vyriausybės

Kai žmogus nutaria vieną rytą pradėti mankštintis ar pakeisti maitinimosi būdą, greit pamato, kaip sunku yra įveikti savo paties inerciją, įpročius ir pokyčių baimę. Įvykdyti pokytį visuomenėje dar sunkiau, nes tenka įveikti jau ne vieno, o grupių nesupratimą, inerciją ar pasikeitimų baimę.

Todėl daug dabar valdančių partijų pažadų prieš rinkimus apie progresinius mokesčius, mokesčių reformą, pagalbą smulkiam verslui, buvo tyliai pamiršta. Ko norėti iš partijų, kurios nesugeba atsinaujinti. Dabar vėl, kaip matyti iš naujų rinkimų sąrašų, tie patys žmonės toliau ketina valdyti Lietuvą ir vėl dalina tokius pat pažadus. Taigi jeigu vėl tokie pat politikai dominuos valdžioje, tikėtina, kad Lietuva dar 4 metus skęs stagnacijoje ir toliau atsiliks visoje Europoje.

Lietuvai būtina energinga Vyriausybė su aiškia ateities perspektyva kaip šalis atrodys po 5 metų, po 10 metų ar 20 metų. Ne daug yra partijų, kurios pajėgtų inicijuoti greitą valstybės augimą. Rinkimuose verta remti būtent tokias.

 

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų