G. Landsbergis
2017.03.15

Tikras ar apsimestinis Karbauskio naivumas?

Tikras ar apsimestinis Karbauskio naivumas?

Jau šį ketvirtadienį valstiečiai-žalieji ruošiasi sudalyvauti įmantrioje Seimo nario Mindaugo Basčio, įtariamo valstybės išdavyste, gelbėjimo operacijoje. Ši operacija vykdoma laikantis geriausių „Kortų namelio” (House of Cards) tradicijų: manipuliuojant žmonėmis, viešąja nuomone ir teisinėmis procedūromis.

M. Basčio istorija susivedė į du konkrečius siūlymus – inicijuoti apkaltą čia ir dabar arba kurti laikinąją komisiją, kuri imtųsi plačiau tirti Seimo nario ryšius, galimai keliančius grėsmę nacionaliniam saugumui ir po šio tyrimo suformuluotų išsamius kaltinimus M. Basčiui. Pirmąjį siūlymą pateikė valdantieji valstiečiai bei socialdemokratai, o antrąjį – mes, opozicija – konservatoriai ir liberalai.

Kodėl prieš apkaltą reikia platesnio tyrimo?

Socialdemokratai šį siūlymą į priekį stumia anaiptol ne dėl to, kad staiga tapo skaidrumo ir teisybės gynėjais, bet todėl, kad supranta, jog jau šią savaitę pradėta apkalta gali žlugti, o M. Bastys liks ir toliau dirbti Seime. Tokiu būdu M. Bastys išvengs bet kokios atsakomybės, nors jo antivalstybinė veikla yra akivaizdi.

Konstitucinis teismas yra išaiškinęs, kad apkalta dėl Seimo nario priesaikos sulaužymo (būtent tai siūlo aiškintis valdantieji) gali būti pradedama tik dėl veiksmų, padarytų po priesaikos davimo. M. Basčio atveju, tai yra po 2016 m. lapkričio 14 dienos. Kaip žinia, paviešintoje Valstybės saugumo departamento (VSD) pažymoje aptariami skandalingi Seimo nario ryšiai fiksuoti praeitos kadencijos metu ar net dar anksčiau, o ne po šių Seimo rinkimų.

Jeigu apkaltos komisija neatras atvejų, kad Mindaugas Bastys nuo 2016 m. lapkričio 14 dienos iki šiandien yra bendravęs su VSD pažymoje minimais Rusijos žvalgybos ir kitų saugumo struktūrų pareigūnais, nusikaltėliais ar valstybinių įmonių atstovais, jis gali išvengti atsakomybės. Apkaltos komisija bus įsprausta į siauro laikotarpio po Seimo rinkimų rėmus bei neturės teisės ir teisinio pagrindo jo bausti už tai, ką jis darė anksčiau – nors būtent ankstesni jo veiksmai bei įtakos ir kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

M. Bastys ir socialdemokratai puikiai žino, ką komisija atras tirdama tik siaurią laikotarpį nuo lapkričio 14 d. iki šiandien, todėl, gudriai šypsodamiesi, patys drąsiai žengia į apkaltos procesą. Tik nori jie teisingumo, ar jo išvengti?

Logika paprasta – pradedamas apkaltos procesas, tačiau, kadangi nerandama jokių pažeidimų po Seimo nario priesaikos, nėra ir formalaus pagrindo panaikinti mandatą. Tokiu būdu socialdemokratai, valstiečių-žaliųjų balsais, iš balos išlipa sausi – ir apkaltą palaikė, ir M. Bastį išsuko.

Kodėl reikia laikinosios tyrimo komisijos?

Mūsų siūlymas – vadovaujantis R. Pakso nušalinimo nuo pareigų precedentu, sukurti Seime laikinąją tyrimo komisiją, kurios neribotų nei datos, nei epizodai, nei konkrečios politikų pavardės. Kadangi į tokią komisiją patektų tik leidimą dirbti su įslaptinta informacija turintys Seimo nariai, ji galėtų išsiaiškinti visus faktus – įskaitant ir iki šiol nepaviešintą VSD turimą informaciją apie M. Bastį bei, galimai, kitus politikus, kuriems jis darė įtaką.

Komisijoje būtų apimamas gerokai ilgesnis laikotarpis nei keli pastarieji mėnesiai po priesaikos davimo. Tokiu būdu M. Basčio ryšiai su Rusijos valstybinių įmonių atstovais, buvusiais ir esamais šios šalies saugumo ir žvalgybos struktūrų pareigūnais, verslo ir nusikalstamo pasaulio atstovais bei Seimo nario įtaka kitiems politikams ir mūsų šalies institucijoms, būtų visapusiškai ištirta. Šio tyrimo ir jo metu naujai atskleistų faktų pagrindu būtų suformuluotas išsamus bei pakankamas pagrindas apkaltai – ir galbūt ne tik šio vieno Seimo nario atžvilgiu. Būtent tokio platesnio tyrimo ir bijo socialdemokratai, skubindami apkaltos procesą ir tikėdamiesi jį procedūriškai numarinti.

Kokį žaidimą žaidžia valstiečiai-žalieji?

Esminis klausimas – ar režisuodami šį M. Basčio išsukimo spektaklį socialdemokratai sugebėjo apdumti valstiečiams-žaliesiems akis, ar šie, su R. Karbauskiu priešakyje, patys yra sąmoningi spektaklio veikėjai.

Pirmuoju atveju, grasindami koalicijos griūtimi, socialdemokratai laiko valstiečiams-žaliesiems surišę rankas. Antruoju – didžiausios valdančiosios partijos atstovai siekia apsidrausti nuo analogiškų klausimų savo nariams. Jau artimiausiu balsavimų Seime metu pamatysime, kuris iš šių variantų yra teisingas.

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų