2018.05.11

Airijos pavyzdys liudija, kad lietuvių diasporą galėtume pasitelkti kuriant darbo vietas mažesniuose miesteliuose

Airijos pavyzdys liudija, kad lietuvių diasporą galėtume pasitelkti kuriant darbo vietas mažesniuose miesteliuose

Šimtai tūkstančių naujųjų emigrantų ir senosios lietuvių bendruomenės užsienyje gali ir turi tapti raktu į Lietuvos sėkmę. Airija sukūrė puikų modelį, kurį Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) siūlė pritaikyti Lietuvoje dar prieš rinkimus ir pristatė savo rinkimų programoje. Airiško modelio tikslas – pasinaudoti visa diasporos galia investicijų pritraukimui ir regionų gaivinimui.

Realiai veikiantį modelį spaudos konferencijoje Seime pristatė viešnia iš Airijos Joanna Murphy, kuri yra 2012 m. įkurtos nevyriausybinės organizacijos, traukiančios airių diasporą ir investicijas į Airiją, „Connect Ireland“ generalinė direktorė. „Connect Ireland“ Airijoje sukūrė tūkstančius naujų darbo vietų. Šios nevyriausybinės organizacijos veikla ypač aktyvi Airijos regionuose, pasitelkiant airių diasporos kontaktus visame pasaulyje.

Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Airija grupės pirmininkas Dainius Kreivys pabrėžė: „Gana gerai išmanydami Airijos patirtį vystant regioninę plėtrą, galime konstatuoti, kad šios šalies Vyriausybė turi konkrečius instrumentus ir juos taiko, kad miestai ir miesteliai pradėtų pilnėti. Lietuvoje mažesni miesteliai tuštėja dėl didelės emigracijos. Žmonės renkasi išvažiuoti į didesnius miestus arba kitas šalis, nes savo gimtinėje nėra gerai apmokamo darbo.  Kartu su kolega Seime buvusiu Ministru Pirmininku Andriumi Kubiliumi esame parengę Regionų ekonominės plėtros įstatymo projektą, kuriame, be kita ko, numatyta, kaip mažesniuose miesteliuose kurti darbo vietas“,  pažymėjo D. Kreivys.

J. Murphy pabrėžė, kad Airija ir Lietuva panašios ir pagal geografinį kontekstą, ir pagal gyventojų skaičių, ir pagal gyventojų patirtus ekonominius sunkumus.

„Manau, kad dabar Lietuva yra tokioje situacijoje, kaip buvo Airija, kai aš įsteigiau nevyriausybinę organizaciją „Connect Ireland“. Skatinome Airijos diasporą investuoti į mažesniuosius Airijos miestus, ten kurti pradedančias įmones, smulkius ir vidutinius verslus. Vietos savivalda turėjo konkrečiai nurodyti, kiek galima sukurti darbo vietų ir kiek reikia investicijų. Per pastaruosius 5-6 metus mūsų organizacija pritraukė apie 100 investuotojų iš 26 šalių, 18 savivaldybių gavo investicijų. Mes sakėme: jei pažįstate kokią nors įmonę ir ji nori plėstis į Europą, mes padėsime“, –  patirtimi dalijosi viešnia.

„Šiandien, kai vis daugiau lietuvių palieka savo Tėvynę dėl sudėtingos finansinės situacijos, didėja ekonominė atskirtis tarp šalies regionų ir didžiųjų miestų, toks projektas Lietuvai gali ir turi tapti nauju ir veiksmingu gelbėjimosi ratu“, – sakė Seimo narys ambasadorius Žygimantas Pavilionis, pirmasis užmezgęs kontaktus su J. Murphy ir pakvietęs ją atvykti į Lietuvą.

Parlamentaras pabrėžė, kad susiduriame su žmogiškuoju faktoriumi, kuris 40 mln. airių diasporą pavertė jėga, kuri praturtina visą Airiją.

„Džiaugiuosi, kad praėjus keliems metams po pirmojo mūsų susitikimo, mūsų Vyriausybės atstovai pagaliau pripažino, kad šis modelis reikalingas. Sakome, kad reemigracija įmanoma, tik tuos žodžius reikia paversti darbais. Reikia aiškių planų, aiškios struktūros, kaip tai galėtų veikti. Joana jau ketvirtą kartą Lietuvoje ir tikiuosi, kad mūsų Vyriausybė į jos pasiūlymą bendradarbiauti pagaliau sureaguos, – pažymėjo buvęs ambasadorius JAV. –  Žmonės šiaip sau negrįžta, o grįžta ten, kur yra darbo vietų. Tai siejama su darbo vietų kūrimu regionuose. Dviratis išrastas, jį reikia pradėti naudoti ir Lietuvoje“.

J. Murphy pasidžiaugė, kad airių bendruomenė visame pasaulyje susitelkė labai greitai. Su „Connect Ireland“ pagalba Airijoje sukurtos 2822 darbo vietos iš kurių 66 procentai sukurti ne sostinėje Dubline, o šalies regionuose. Projekto esmė, kad airiai teikia užsienyje gyvenančių savo draugų ar šeimos narių kontaktus, o Airijos valdžia, pasinaudodama tais kontaktais, bando pritraukti užsienio investuotojus į Airiją ir taip kurti darbo vietas ne tik sostinėje, bet ir šalies regionuose.

Pasak Ž. Pavilionio, Airijoje jau seniai galioja teisė Airijos piliečiams išlaikyti savo pilietybę ES šalyse, JAV ir kitose šalyse, tik airiai sugebėjo šią teisę paversti efektyvia visą šalį praturtinančia investicijų paieškų bei sugrįžimo į Tėvynę agentūra, puikiai suprasdami, kad tautiečiai į Tėvynę grįš tik tada, kai jie patys padės sukurti darbo vietas regionuose.

Kitos aktualijos

Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti