A. Gedvilienė
2021.02.05

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė A. Gedvilienė: stiprinsime neetatinių inspektorių institutą

Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė A. Gedvilienė: stiprinsime neetatinių inspektorių institutą
Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė teigia, kad visuomenės noras įsitraukti į aplinkosaugos problemas yra sveikintinai didelis, todėl, pasak jos, Seimas kartu su Aplinkos ministerija yra pasiryžę sustiprinti neetatinių inspektorių institutą.
Seimo Aplinkos apsaugos komitetas penktadienį inicijavo diskusiją „Valstybinės aplinkos apsaugos kontrolės stiprinimas: platesnis visuomenės įtraukimas. Neetatiniai inspektoriai“. Diskusijos dalyviai pažymėjo, jog būtina numatyti didesnes visuomenės galimybes įsitraukti į gamtos ir aplinkos apsaugą, sustiprinti neetatinių inspektorių veiklą, plečiant jų gretas, suteikiant jiems daugiau galių ir didinant atsakomybę.
Komiteto pirmininkė A. Gedvilienė pradėdama diskusiją pakvietė valstybės institucijų atstovus ir visuomenininkus kalbėti apie neetatinių inspektorių veiklą, apie jų funkcijų plėtimą, apie visuomenės galimybes prisidėti prie gamtos ir aplinkos apsaugos.
“Šiandieninės plačios diskusijos tikslas yra įgyvendinti visuomenės norą prisijungti prie gamtos apsaugos stiprinimo. Palaikau atskiro neetatinių aplinkos pasaugos inspektorių įstatymo atsiradimą, kuris būtų panašus į Policijos rėmėjų įstatymą. Būtina numatyti neetatinių aplinkosaugininkų ne tik teises ir funkcijas, bet ir jiems taikomas socialines garantijas, pareigas, skatinimo sistemą bei priėmimo tvarką. Praeitoje kadencijoje mano teiktas pasiūlymas dėl neetatinių aplinkosaugininkų galių grąžinimo palaikymo nesulaukė, todėl džiaugiuosi, kad ši Vyriausybė turi kitokį požiūrį”, – teigė A. Gedvilienė.
Šalyje vykstantys ekologiniai nusikaltimai, nuolat į viešumą kylančios aplinkos apsaugos sistemos spragos ir sistemos neveikimas, anot parlamentarės A. Gedvilienės, paskatino grįžti prie neetatinių inspektorių veiklos stiprinimo bei kokybiško visuomenės įtraukimo į gamtos ir aplinko apsaugą. Seimo narė taip pat priminė, kad ir Vyriausybės programinis įsipareigojimas yra praplėsti neetatinių inspektorių įgaliojimus.
Komiteto narys Justinas Urbanavičius pritarė, kad visuomenės įsitraukimas į aplinkosaugą yra reikšmingas ir neišvengiamas.
„Tai puikus būdas suteikti šansą atsakingiems, gamtą mylintiems piliečiams, kurie skiria savo laiką, padėti išaiškinti pažeidimus ir nusikaltimus gamtoje. Tačiau pagrindinį darbą visgi turėtų atlikti patyręs aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūnas: surašyti protokolus, įstatymų nustatyta tvarka patekti į ūkinių objektų teritorijas ar kitas patalpas ir atlikti įvairius patikrinimus bei kt.“, – teigė jis.
Diskusijoje dalyvavo ir visuomenininkas, buvęs neetatinis inspektorius Žilvinas Žitkus. Pasak jo, dabartinė neetatinių inspektorių priėmimo tvarka nėra suinteresuota į aplinkosaugos problemų sprendimą.
„Reikia peržiūrėti egzamino laikymo tvarką. Turime sutarti, kad kvalifikacija yra svarbi, bet tam reikalingi mokymai, nuolatinė praktika ir kursai. Manau šiuo metu galimi du keliai – pirmas – priimti visus norinčius, juos instruktuoti ir kviesti kartu su pareigūnais dalyvauti reiduose, o kitas – po ilgos praktinės veiklos, specialių mokymų, suteikti daugiau teisių neetatiniams inspektoriams. Šiuo metu svarbi teisė neetatininkams būtų teisės tikrinti pažeidėjų dokumentus, o atsisakymas juos pateikti, galėtų būti laikomas sunkinančia aplinkybe vykdant tyrimą“, – teigė jis.
Diskusijoje nuspręsta, kad neetatinių inspektorių funkcijos turėtų plėstis – apimti ne vien gyvosios gamtos apsaugą, kaip dažniausiai yra dabar, bet ir būti orientuota į aplinkos, miškų, saugomų teritorijų apsaugą ir apsaugos kontrolę, į pažeidimų prevenciją. Taip pat daug kalbėta apie tai, kad neetatiniai aplinkosaugininkai reikšmingai prisideda prie aplinkosaugos stiprinimo, todėl jiems turi būti numatytos socialinės garantijos.
Taigi, klausimų iškelta daug, dar daugiau pateikta pasiūlymų ir praktinių pavyzdžių. Tikimasi, kad pavasario sesijoje jau galėsime svarstyti ir konkrečius teisės aktus.

Kitos aktualijos

D. Asanavičiūtė
2021.03.02

Dėl būtinybės užtikrinti socialinių paslaugų prieinamumą šeimoms, auginančioms specialių poreikių turinčius vaikus

Dėl būtinybės užtikrinti socialinių paslaugų prieinamumą šeimoms, auginančioms specialių poreikių turinčius vaikus
Skaityti daugiau
A. Gedvilienė
2021.03.02

Seime vyks diskusija dėl medžioklės leidimų tvarkos skaidrinimo ir medžioklės kontrolės

Seime vyks diskusija dėl medžioklės leidimų tvarkos skaidrinimo ir medžioklės kontrolės
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti