M. Majauskas
I. Šimonytė
2019.07.08

Dėl galimo stambiųjų ūkininkų piktnaudžiavimo ES parama – klausimai Premjerui ir ministrui G. Surpliui

Dėl galimo stambiųjų ūkininkų piktnaudžiavimo ES parama – klausimai Premjerui ir ministrui G. Surpliui

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Mykolas Majauskas ir Ingrida Šimonytė kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir žemės ūkio ministrą Giedrių Surplį dėl Europos Sąjungos (ES)  paramos Lietuvos žemės ūkiui. 

Po šiandien viešojoje erdvėje pasirodžiusių pranešimų jog valdančiųjų partijos lyderis Ramūnas Karbauskis, jo sūnus ir tėvas, giminaičiai bei susijusios įmonės galimai 25 kartus piktnaudžiavo Europos Sąjungos parama už pirmuosius deklaruotus 30 hektarų žemės – priemone, numatyta pradedantiesiems ūkininkams remti, kuriai Lietuvoje skirta 15 proc. visos gaunamos ES paramos žemės ūkiui – matoma tendencija, jog parama naudojasi ir stambieji ūkiai, tarpusavyje susijusios žemės ūkio įmonės ir jų savininkai, nepaisant jų dydžio ir turimos įtakos sektoriuje, per pirmųjų hektarų išmokas galintys gauti neproporcingai dideles sumas ES paramos. 

Kreipimesi Seimo nariai ministro klausia, ar Premjerui ir žemės ūkio ministrui buvo žinoma, kad UAB Agrokoncernui ir su juo susijusioms bendrovėms bei fiziniams asmenims buvo skirta išmoka pirmiesiems 30 ha net 25 kartus?

„Niekas taip nepažeidžia teisingumo jausmo, kaip žinia, kad smulkių ir vidutinių ūkių, konkurencijos skatinimui skirtos lėšos dėl formalių reikalavimų ir žvelgimo vien į formą, o ne į turinį, galiausiai koncentruojasi rankose tų, kurie tuos smulkius ir vidutinius ūkininkus šluoja nuo žemės paviršiaus, mažindami konkurenciją ir savo verslą norinčius turėti laisvus žmones versdami stambių žemvaldžių priklausiniais. Esu tikra, kad ministras Surplys šios problemos negalėjo nematyti – apie tai jau ne kartą diskutuota svarstant būtinybę apriboti tiesioginių išmokų koncentraciją. Todėl svarbu žinoti, ko ėmėsi ministras, kad ši ydinga sistema būtų keičiama“, – teigė I. Šimonytė. 

Kartu klausiama, ar jų nuomone stambiausios žemės ūkio bendrovės ir su ja susiję juridiniai ir fiziniai asmenys turėtų pasinaudoti smulkiam ir vidutiniam ūkiams skirta ES išmoka?  Taip pat domimasi, kiek išmokų pirmiesiems 30 ha yra gavusios kitos stambios, valdančios daugiau nei 500 ha žemės ūkio įmonės, vertinant susijusius tiek juridinius, tiek fizinius asmenis (įskaitant visus šeimos narius)?

„Pirmųjų hektarų išmokos yra skirtos remti smulkiuosius ūkininkus. Pagal išaiškėjusią informaciją panašu, jog tokiais save laiko ir stambiausių Lietuvos žemės ūkio įmonių savininkai bei jų artimieji. Vardan eilinio milijono jiems ne gėda apsimetinėti ir taip dar kartą diskredituoti Lietuvos ūkininko vardą. Konkurencinė situacija žemės ūkyje ir taip neproporcingai palanki stambiesiems žemvaldžiams – jei leisime didiesiems koncernams ir toliau naudotis įstatymų spragomis, smulkiųjų ūkių gali nebelikti išvis“, – sakė M. Majauskas. 

Galų gale klausiama, ar paaiškėjus, jog ES parama buvo skirta netikslingai, bus peržiūrėtos išmokų už pirmuosius hektarus skyrimo taisyklės taip, jog ja negalėtų pasinaudoti stambiausi žemvaldžiai, taip pat ar  paaiškėjus, jog parama buvo skirta pažeidžiant teisės aktus, ji bus susigrąžinta ir perskirstyta smulkiems ūkiams?

Kitos aktualijos

J. Urbanavičius
2020.12.18

J. Urbanavičius skleis miško puoselėjimo idėjas ir remsis praktikų patirtimi – parlamente subūrė bendraminčių grupę

J. Urbanavičius skleis miško puoselėjimo idėjas ir remsis praktikų patirtimi – parlamente subūrė bendraminčių grupę
Skaityti daugiau
TS-LKD
2020.12.16

TS-LKD vykdomuoju sekretoriumi paskirtas Martynas Prievelis

TS-LKD vykdomuoju sekretoriumi paskirtas Martynas Prievelis
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti