2020.07.30

Pasaulio lietuvių apygardoje kandidatuojanti D. Asanavičiūtė: „VRK turi be užuolankų atsakyti dėl elektroninio balsavimo ir nustoti kelti nepagrįstus lūkesčius“

Pasaulio lietuvių apygardoje kandidatuojanti D. Asanavičiūtė: „VRK turi be užuolankų atsakyti dėl elektroninio balsavimo ir nustoti kelti nepagrįstus lūkesčius“

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatė Pasaulio lietuvių apygardoje Dalia Asanavičiūtė kreipėsi į Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkę Laurą Matjošaitytę prašydama be užuolankų atsakyti, ar rudenį vyksiančiuose rinkimuose užsienyje gyvenantiems lietuviams bus galima balsuoti internetu. 

Buvusi lietuvių bendruomenės pirmininkė Jungtinėje Karalystėje D. Asanavičiūtė pažymi, kad iki šiol tvyro daug neaiškumo dėl balsavimo internetu, nėra aiškiai atsakyta, o užsienyje gyvenantiems lietuviams kuriami įvairūs nepagrįsti lūkesčiai. 

„Užsienyje gyvenantys lietuviai šiemet Seimo rinkimuose turės istorinį šansą rinkti savo atstovą naujai suformuotoje Pasaulio lietuvių apygardoje. Todėl ypatingai svarbu, kad šis šansas ir pirmas blynas nebūtų prisvilęs, pasitikėjimas valstybe ir mūsų piliečių lūkesčiai nebūtų nuvilti. VRK turi užtikrinti sklandų, saugų ir sąžiningą rinkimų organizavimo procesą. Kadangi pasaulio lietuviai gali balsuoti tik ambasadose arba paštu, todėl nuotolinis elektroninis balsavimas jiems tikrai būtų svarbi ir reikalinga priemonė. Tačiau tokia sistema turi veikti ypatingai patikimai, saugiai ir užtikrinti skaidrumą bei balsavimo slaptumą. Šiandien girdime prieštaringą informaciją ir nors liko tik kiek daugiau nei porą mėnesių iki rinkimų, vis dar nėra aiškios VRK pozicijos, ar toks elektroninis balsavimas bus įmanomas. Užsienio lietuviams labiausiai reikia aiškumo, todėl kreipiuosi į VRK prašydama greičiau apsispręsti ir informuoti, ar šiuose rinkimuose Pasaulio lietuvių apygardoje bus galimybė balsuoti elektroniniu būdu”, – pabrėžė Dalia Asanavičiūtė.

Kreipimesi kandidatė pažymi, jog pagal parlamento priimtus Seimo rinkimų įstatymo pakeitimus, VRK liepos 16 dieną patvirtinto protokolinį sprendimą, kuriuo balsavimas internetu galėtų būti naudojamas saviizoliacijoje esantiems rinkėjams Lietuvoje bei užsienyje gyvenantiems rinkėjams, kurie dėl koronaviruso situacijos negalėtų atvykti balso atiduoti į numatytas vietas. Protokoliniame sprendime nurodoma, kad paštu rinkėjui būtų siunčiamas elektroninio balsavimo kodas, leidžiantis rinkėjui balsuoti Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto svetainėje vieną kartą. Kartu nurodoma, kad šiuo metu VRK naudojama informacinė sistema (VRK IS)  sukurta balsavimui popieriniais biuleteniais ir nėra pritaikyta balsavimui elektroniniu būdu, paštu siunčiant elektroninio balsavimo kodą. Taip pat siekiant saugumo užtikrinimo, elektroninio balsavimo sistema turėtų būti atskirta nuo šiuo metu naudojamos VRK IS.

„Kartu yra sukurtas elektroninio balsavimo įgyvendinimo planas, kuriame nenurodytas numatytų veiksmų įgyvendinimo laikas ir terminai. Negana to, nuo liepos 1d. veikia ir Lietuvos Respublikos piliečių, balsuojančių užsienyje, registravimo sistema. Joje aiškiai nurodytos dvi opcijos – balsavimas diplomatinėje atstovybėje ir balsavimas paštu. Kol kas trečios galimybės – balsavimo elektroniniu būdu – nėra nurodoma. Tokiu būdu daromos prielaidos, kad elektroninis balsavimas šiems Seimo rinkimams neįmanomas įgyvendinti, nors užsienyje balsuojančių lietuvių lūkesčiai vis dar keliami“, – pažymėjo D. Asanavičiūtė. 

TS-LKD kandidatė VRK prašo balsuojantiems užsienyje pateikti išsamų, su nustatytais įvykdymo terminais elektroninio balsavimo įgyvendinimo planą, arba duoti aiškų atsakymą, ar šiems Seimo rinkimams įmanoma įdiegti elektroninį balsavimą Pasaulio lietuvių apygardoje, tokiu būdu nesukeliant rinkėjams nepagrįstų lūkesčių ir raginant registruotis balsuoti paštu, ypač esant antros pandemijos bangos grėsmei.

Kitos aktualijos

Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti