“Mieli bendražygiai!

Aš irgi kalbėsiu, ko reikia, kad turėtume laimingų žmonių šalį. Nors visi tikisi, kad ji ir vėl kalbės apie karą. Bet aš kalbėsiu apie taiką.
Yra viena svarbiausia prielaida toliau įgyvendinti svajones apie laimingus žmones savame krašte – išsaugoti taiką. Todėl, nors mano kalba apie ginklus, iš tiesų bus kalba apie taiką. Apie tai, kas svarbiausia, kad taika mūsų žemėje būtų išsaugota. Dažniau prisiminkime šį žodį.
Rezoliuciją perskaitysite, o aš pasinaudosiu proga pasidalinti mintimis apie tai, kas svarbiausia šiandien.
Kaip visada gyvenime, taip ir mūsų apginamumo srityje yra gerų ir blogų reikalų.
Paskutinės žinios iš NATO geros. Artėjant Varšuvos viršūnių susitikimui liepą, NATO Karinis komitetas pateikė savo pasiūlymą, kaip atgrasyti Rusiją nuo noro atakuoti NATO per labiausiai eksponuotą teritoriją – Baltijos valstybes.
Taigi, visų NATO kariuomenių vadai pasiūlė dislokuoti po kovinį batalioną kiekvienoje iš BV ir Lenkijoje. Tai kiek daugiau, nei po tūkstantį karių su visa reikalinga ginkluote. Dar prieš gerą pusmetį apie tai svajojome nedrąsiai. Palyginimui šiandien čia turime tik po JAV kuopą, t.y. apie šimtą karių. Siūlomi batalionai bus sudaryti iš įvairių šalių atstovų, bet pagrindą sudarys kuri nors viena šalis partnerė. JAV, Didž Britanija ir Vokietija imasi šios lyderystės, jos yra stipriausios kariniu požiūriu NATO šalys. Atrodo, kad Lietuvoje atsakomybės imasi Vokietija. Tai labai gera žinia, nes vokiečių aktyvus įsitraukimas į vieną rimčiausių europietiškų misijų nuo karo pabaigos Europoje parodo, kad Putinas apsiskaičiavo. Jis tikėjosi, kad Vokietija tokio žingsnio nežengs. Ir apskritai, tikėjosi, kad NATO silpnas ir išsikvėpęs. Nieko panašaus. NATO pamažu, bet užtikrintai grįžta prie pirminės savo funkcijos – teritorinės gynybos.
Žinoma, po vieną NATO batalioną kiekvienoje iš Baltijos valstybių – dar ne tie dydžiai, kurių reikia, jei Putinas nutartų testuoti NATO ir iš tiesų tektų atremti agresorių, sutelkusį divizijas prie mūsų sienų. Tačiau atgrasymui žengiamas svarbus žingsnis.
Žinoma, vien sausumos batalionų nepakanka. Kartu vyksta rimta NATO pajėgumų peržiūra. Kol kas čia nėra rimtos oro, jūros gynybos, reikia peržiūrėti NATO branduolinę politiką. Kaliningrade Kremlius sukūrė pajėgumus, kurie atkerta mus nuo likusios NATO dalies, o Barako Obamos “Nuclear zero” ne tik kad žlugo, bet leido Rusijai įgyti pranašumą branduolinėje srityje.
Putinas jau dabar naudoja savo branduolines bombas šantažui, siekdamas suparalyžiuoti Vakarų valią pasipriešinti agresijai. NATO turi branduolinį atgrasymą vėl sugrąžinti į konvencines pajėgas. Tačiau šiandien tai yra bene pats didžiausias iššūkis labai skirtingus požiūrius savo šalyse narėse į branduolinę gynybą turinčiame NATO.
O kokia bloga žinia? Tai, kad nei vokiečių, nei amerikiečių bataliono čia šiuo metu dar nėra.
Jeigu per šiuos metus neįvyks tas “worst case scenario”, blogasis scenarijus, kurį svarsto ir kuriam ruošiasi ir viso NATO, ir mūsų kariniai planuotojai, šampanas per ateinančias šv. Kalėdas man bus labai skanus.
Kodėl? Nes kol kas realybė tokia, kad gyvename saugumo vakuume ir jėgos čia, prie rytinių NATO sienų, yra labai nelygios.
Varšuvos viršūnių susitikimas, kuris turi nutarti apie NATO pajėgų dislokavimą pas mus, bus liepą. Tačiau sugeneruoti batalionai realiai atvyks nuo kitų metų, nors jų reikia jau dabar.
JAV – lyderystės vakuumas.
Europoje – nesisteminių partijų paradai. Putino projektai Europos šalių rinkimuose įgauna paramos.
Ypač stipriai informacinio karo ginklu atakuojama Vokietija ir jos kanclerė Angela Merkel.
Jau beveik tradicija, kad per Olimpines žaidynes atsitinka kas nors.
Šią vasarą ir partnerių, ir mūsų karinė žvalgyba bus aukščiausios parengties. Ir į karines pratybas čia atvyks daugiausia NATO karių, nei kada nors yra buvę.
Esu tikra, kad 1940- ieji nepasikartos, nes esame ne vieni. Tačiau, grąžinus šauktinius, padidinus gynybos biudžetą, reikia užpildyti svarbiausią saugumo spragą šiandieninėje Lietuvoje – pakeisti šią silpną ir bevalę Vyriausybę. Man sunku įsivaizduoti jos gebėjimus, jei kraštui atsitiktų kas nors rimto. Gerai, kad šiomis sudėtingomis saugumo aplinkybėmis turime patikimą Prezidentę, gerą Kariuomenės vadą. Būtų gerai, kad balsuodami žmonės pagalvotų ir apie svarbiausią kriterijų Seimo nariui – patikimumą.
Patikimumą, kuris reiškia viena – neparsiduoti ir neparduoti.”

 

 

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų