A. Kupčinskas
2019.03.20

Seimo nario patirtis stebint rinkimus pravers tobulinant rinkimų organizavimo tvarką

Seimo nario patirtis stebint rinkimus pravers tobulinant rinkimų organizavimo tvarką.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Andrius Kupčinskas šiemet dalyvavo rinkimų stebėtoju Kauno, Šilutės ir Kaišiadorių rajonų rinkimų apylinkėse, apygardose. Parlamentarui teko lankytis pas gyventojus vykdant balsavimus namuose ir stebėti pirmąjį bei antrąjį rinkimų turus. A. Kupčinsko pastebėjimai dėl rinkimų organizavimo, kuriuos jis pristatė šiandien spaudos konferencijoje Seime, paremti autentiška jo paties patirtimi.

„Šie pastebėjimai verti ne tik mano, bet ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) dėmesio. Galima konstatuoti, kad rinkimai pinga – komisijų nariai gauna vis mažesnį užmokestį už darbą. Jei tokios tendencijos išsilaikys ir toliau, gali būti, kad nebebus kam vykdyti rinkimų“, – pažymėjo Seimo narys.

A. Kupčinskas gavo rinkimų komisijų narių pastebėjimų, kad šiemet buvo ypač sunku suformuoti komisijas.

„Stebina VRK pirmininkės Lauros Matjošaitytės nuostata, kad komisijos nariai dirba savanoriškais pagrindais. Žinant, kad komisijos nariams tenka didelė atsakomybė: jie pasirašo rinkimų protokolus ir prisiima atsakomybę, todėl nemanau, kad tai – savanoriškas darbas, – stebėjosi Seimo narys ir konkretizavo komisijos nario darbo užmokestį. – Po šių savivaldybių merų ir tarybų rinkimų komisijos nariui atlygis už 3 mėnesius nesiekia 150 eurų į rankas. Rinkimų komisijos nariai liudija, kad sausį gavo 15-20 eurų, vasarį – 80-90 eurų, nes reikėjo nešioti rinkėjo korteles, ir dar apie 40 eurų bus už kovą“.

Parlamentaras kritikavo ir reikalavimą būtinai išdalinti vardinius kvietimus į rinkimus, kuriuos privaloma įteikti žmogui į rankas, nors tų kvietimų kitoje pusėje parašyta, kad šis kvietimas nėra privalomas, ir rinkimų dieną jo turėti nebūtina. Komisijos nario darbą apsunkina pažliugę kaimų keliai, rakinamos daugiabučių namų laiptinių durys ir kitos su žmogiškuoju faktoriumi susijusios problemos.

Kodėl nepasvarsčius apie daugiabučių namų laiptinėse iškabinamus skelbimus su būtina rinkimams informacija ir į gyventojų pašto dėžutes išdalytus pranešimus apie rinkimus? Seniūnijų socialiniai darbuotojai ar tiesiog kaimynai galėtų būti paraginami, kad apie rinkimus informuotų neįgalius žmones, ar žmones, kurie turi teisę balsuoti namuose. Juolab kad atvykęs balsuoti rinkėjas pateikia asmens dokumentą, kuris apylinkėje tikrinamas net du kartus.

Komisijų nariai atkreipė dėmesį ir į tai, kad rinkimų dieną savivaldybių rinkimuose buvo du biuleteniai: vienmandačiai – merų ir daugiamandačiai – tarybų. Biuletenius paprastai pradedama skaičiuoti apie 22 val. Po intensyvios darbo dienos jaučiamas nuovargis, todėl padaryti klaidų juos skaičiuojant pasitaiko visose apylinkėms. Būtų lengviau, jei biuleteniai būtų skirtingų spalvų.

Nors galima pasidžiaugti, kad šiais metais rinkimų dieną nė karto neužstrigo rinkimų programa, tačiau mokymai buvo spontaniški, komisijų nariai nespėjo išmokti su jomis dirbti.

„Teko bendrauti su kitų apylinkių sekretoriais ir pirmininkais, kurie sakė „mes skaitome 10 kartų ir nesuprantame, ko prašo“, – pasak A. Kupčinsko, liudijo komisijų nariai.

Tokios sąvokos „pietūs“ nebeliko. Pavyzdžiui, vienoje apylinkėje gauti 6 buteliai vandens, kavos pakelis, cukraus maišelis ir sausainių dėžutė.

Šios Seimo nario įžvalgos neapsiribos tik spaudos konferencija. A. Kupčinskas savo pasiūlymus teiks VRK, pavyzdžiui, atskirti biuletenius skirtingomis spalvomis. O dėl rinkimų kortelių privalomo išdalijimo bus siūlomos įstatymo pataisos.

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų