G. Landsbergis
2019.07.27

„Šiandien tiek Europa, tiek Lietuva išgyvena komitetizaciją“

„Šiandien tiek Europa, tiek Lietuva išgyvena komitetizaciją“

Šiandien vykstančiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Tarybos posėdyje, partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pažymėjo, jog tiek Europoje, tiek ir Lietuvoje prasidėjo komitetizacija.

„Labai džiaugiuosi galimybe ir pareiga važiuoti į Europos liaudies partijos vadovų susibūrimus Briuselyje ir stebėti diskusijas ten: kaip dėliojama Europos Parlamento koalicija, kuri pirmą kartą per 15 metų bus visai kitokia. Ir stebėdamas situaciją Europoje matau, jog kai kurie dalykai primena padėtį čia, Lietuvoje. Matau ir vieną didžiausių Europos ir mūsų ligų – komitetizaciją. Prancūzijai ir Vokietijai kovojant, kuri imsis vadovauti Europai, matome aiškią komitetų ir tradicinių partijų kovą: E. Macronas atstovauja komitetams, o A. Merkel gina tradicinę partijų sistemą. Šiandien E. Macronas sako, kad Europai reikia kažko naujo. Stebint tai kyla klausimas: kodėl mus ištiko komitetai, kodėl atsitiko E. Macronas Europoje, kodėl tai atsitiko ir Lietuvoje? Galbūt tradicinės partijos per daug užsidariusios, galbūt per mažai girdi tikruosius žmonių lūkesčius? Šalia to kyla klausimas ir komitetams: kokią pridėtinę vertę sukuria jie Europai ir Lietuvai? Komitetai akivaizdžiai griauna tradicinę partinę sistemą, atstovauja didelį būrį rinkėjų, bet neaišku, ar gali atnešti ilgalaikį pokytį“, – abejojo naujomis politinėmis madomis G. Landsbergis.

Kalbėdamas apie komitetizacijos keliamus iššūkius, G. Landsbergis pažymėjo, jog TS-LKD yra atsakinga už politinę sistemą Lietuvoje, todėl turi padėti kažkada iš komitetą primenančių iniciatyvų kilusiai LVŽS prisiimti ilgalaikius įsipareigojimus ir užtikrinti politinės sistemos tvarumą.

„Lietuvoje mes einame tuo pačiu komitetizacijos keliu, turim atakyti tuos pačius klausimus, turim atlaikyti tą patį spaudimą. Vienas komitetas kažkada ėmėsi mergaitės problemos sprendimo, kitas komitetas virtęs partija – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga – ėmėsi alkoholio problemos sprendimo, todėl akivaizdu – komitetai imasi to, kas aktualu visuomenei, tačiau tik vienoje srityje ir neprisiima ilgalaikių įsipareigojimų Mūsų partijoje irgi atsiranda įvairių diskusijų, iniciatyvų, bet manau, kad komitetizacija – klaidingas sprendimas, nes jie nei Lietuvoje, nei Europoje nebus ilgalaikiai. Ilgalaikiškumas ateina iš stiprios struktūros, iš skirtingų idėjų, skirtingų žmonių, kuriuos sugeba išlaikyti po vienu skėčiu ir subūrus judėti pirmyn. To komitetai, priešingai nei politinės partijos, neturi. Kalbant apie situaciją Lietuvoje, aš užsiminiau apie LVŽS, kaip komitetą ir jų siekį tapti partija. Man atrodo, kad mes turime jiems padėti tapti partija, padėti prisiimti įsipareigojimus ne tik iki rinkimų pabaigos – mes, kaip partija, esame atsakingi ir už partinės sistemos ilgaamžiškumą. Per Ingridos kampaniją daug kalbėjome apie greitus, pigius ir neteisingus sprendimus. Jei toliau blaškysimės tokių sprendimų sūkuryje – niekas nesikeis. Vienintelis būdas užtikrinti realų pokytį, realų proveržį –  susitarimas,  kad partijos gali prisiimti ilgalaikius įsipareigojimus“.

Galų gale G. Landsbergis pažymėjo, jog daug kalbant apie gerovės valstybę, būtinas susitarimas tarp partijų ir visuomenės, kokių priemonių būtina imtis.

„Pastaruoju metu mes daug kalbame apie gerovės valstybę: apie tai pasisako mūsų socialinės apsaugos ir darbo ministras, teigdamas, jog reikia papildomos 200 milijonų eurų injekcijos jau kitais metais; apie gerovę kalba ir naujasis prezidentas. Idėja – graži, savalaikė ir manau, daugelio suprantama vienodai – šiandien žmonės neturi galimybės iš skurdo pakilti į vidurinę klasę, o pastaroji neturi galimybių palipti aukščiau. Kartu suprantame, kad šiandien nežinome kaip tą socialinį liftą pakelti aukščiau, kaip jį išjudinti. Ir jei mes sutariame, kad tai pagrindinė problema – metas pradėti kalbėti apie priemones, kaip šią problemą išspręsti. Diskusiją reikia pastatyti nuo galvos ant kojų – nutarti ką mes norime pakeisti? Jei sutartume, kad reikalingas tam tikras konkretus kiekis pinigų, jei tarkim reikia milijardo – 10 procentų padidinti surinkimą į biudžetą, arba 2 procentais padidinti perskirstymą – mes galėtume žengti pirmuosius žingsnius į gerovės valstybę. Jei nebus sutarimo tarp suprantančių sutarimo prasmę, mes būsim priversti plūduriuoti, kaip ir plūduriavome paskutinius 30 metų. Labai tikiuosi, kad esame bendruomenė, kuri nesivaiko trumpalaikių madų, supranta susitarimų prasmę ir sieks jo arba padės kitiems jo siekti“, – pažymėjo TS-LKD lyderis.

/114 1

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų