2016.12.15

Siekiama įtvirtinti socialinio globėjo statusą

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mykolas Majauskas įregistravo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siekiama įtvirtinti Socialinės (profesionalios) globos formą šeimoje.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mykolas Majauskas įregistravo Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siekiama įtvirtinti Socialinės (profesionalios) globos formą šeimoje.

Lietuva iškėlė tikslą, kad vaikai, netekę tėvų globos, būtų apgyvendinami šeimose. Tačiau, anot parlamentaro, vaikų skaičius valstybinėse globos institucijoje gali mažėti tik tuo atveju, jeigu bus sukurta reali alternatyva – profesionali globa šeimoje.

„Socialinės (profesionalios) globos modelio įtvirtinimas yra viena iš tokių alternatyvų, kuri padėtų apsaugoti vaikus nuo smurtinės institucinės globos. Tokie globėjai galės suteikti šeimai artimą aplinką vaikams. Be to, socialinės globos tikslas yra sudaryti sąlygas vaikui, netekusiam tėvų globos, vykdant nuolatinį darbą su vaiko biologine šeima, gražinti jį biologiniams tėvams arba giminaičiams, o praradus tokią galimybę – paruošti nuolatinei globai ar įvaikinimui. Apgyvendinti valstybiniuose globos namuose laikinai ar visam laikui tėvų netekę vaikai praranda socialinius įgūdžius ir yra dar labiau žalojami“, – pažymi M. Majauskas.

Seimo narys pabrėžia, kad socialiniai (profesionalūs) globėjai gali užtikrinti tinkamą šeimos aplinką įvairios rizikos vaikų grupėms, kurioms sudėtinga rasti įprastus globėjus – tai negalią turintys vaikai ar specialiųjų poreikių vaikai; elgesio problemų turintys vaikai, paaugliai.

Civilinis kodeksas numato, kad nuo 2017 metų vaikai iki 3 metų negali būti apgyvendinami globos institucijose. Šį įstatymą bus keblu įgyvendinti, kadangi Lietuvoje šiuo metu nėra kitų alternatyvų, kaip tik globa šeimoje ar šeimynose. Šeimynose vietų nėra, tuo tarpu šeimų, norinčių globoti vaikus, kuriems reikalinga laikinoji globa, sudėtinga rasti, dėl trumpalaikio vaiko apgyvendinimo jų šeimoje, dėl nuolatinio bendravimo su giminėmis ir kitų problemų.

Primisime, kad Lietuvoje deinstitucionalizavimas pradėtas jau prieš daugiau kaip dešimt metų, tačiau vis dar nesukurta tinkama teisinė bazė, trūksta aiškaus ir bendro reformos veiksmų įgyvendinimo plano, nėra aiškaus finansavimo. Per tą laiką institucijose globojamų vaikų skaičius nesumažėjo, o vaikus globojančių šeimų nepadaugėjo. Vaikų globos formos nesikeitė jau daugiau nei 15 metų. Todėl, siekiant permainų, svarbu imtis ryžtingų žingsnių ir pagaliau įtvirtinti realią alternatyvą vaikams augti ne institucijoje, bet šeimoje.

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų