A. Kubilius
2018.10.22

Tiap liap valdžia

Tiap liap Premjeras ir tiap liap valdžia. Kas atsakys už tokį valdžios sukurtą chaosą?

Kai maži anūkai kažką bando gero nuveikti virtuvėje ar su močiute darže, kartais jų darbus tenka pavadinti tiap liap. Lietuviai žino, ką tai reiškia (nors kaip rašyti taip ir lieka neaišku – tiap liap ar tep lep): pradėjo – nepabaigė; skubėdami kažkaip užbaigė, bet iš to tik chaosas išėjo; jeigu pabari dėl pridarytos netvarkos – tai supyksta ir sako, kad brolis kaltas ir t.t., ir t.t.

Ant anūkų už tiap liap darbų kultūrą nepyksti: ir pats kantriai mokai juos kaip reikia darbus padaryti, ir tėvai jautriai auklėja, ir mokykla tą patį daro. Užaugs…

Žymiai didesnė problema kai apie šiandieninę valdžią gali pasakyti tik tiek, kad tai taip pat yra tik tiap liap valdžia. Tiek vienu metu užgriuvusio valdžios sukurto chaoso, nepagalvotų tariamų reformų, prastumtų buldozeriu su visiškai neapskaičiuotomis pasekmėmis, pykčio ant visų, kurie tokį tiap liap valdžios darbą teisingai kritikuoja – seniai nesu bematęs.

Geriausias pavyzdys – švietimas. Ministrė buldozeriu vasaros pradžioje prastūmė taip vadinamą etatinio apmokėjimo reformą, nors visi šaukėme, kad tam yra visiškai nepasiruošta. Dabar, kaip ir prognozavome – švietimo sistemoje gili krizė ir ji tik gilės. Kuo toliau, tuo labiau mokytojai dezorientuosis už ką jiems mokamas atlyginimas: ar už tai, kad moko vaikus, ar už tai, kad yra lojalūs direktoriui. O mums ministrė aiškina, kad viskas yra gerai, kad per porą metų viskas nusistovės, kad chaosą kelia reformos priešai, o tie mokytojai ar direktoriai, kurie pagrįstai kritikuoja tokį šios dienos chaosą, yra apšaukiami melagiais. Tiap liap reforma – ministrė, kaip mažas vaikas puolė kažką daryti, pati nelabai suprasdama ką nori padaryti, o dabar visur chaosas. Ir aišku – aplinkui kalti visi kiti.

O prisiminkime dar tokiu pat buldozeriu prastumtą universitetų apjungimo reformą. Tiap liap. Kai kur su Konstitucinio Teismo pagalba pavyko sustabdyti, bet Vytauto Didžiojo universiteto apjungimas su Stulginskio Žemės Ūkio universitetu yra tas pats tiap liap. Pagrindinis darymo principas – ką nors, kaip nors, bet greitai.

Lygiai taip pat planuojama elgtis ir su viso mokyklinio ugdymo turinio peržiūra, apie kurios įgyvendinimą su didžiausiu nerimu šiomis dienomis rašė Darius Kuolys. Tas pats – tiap liap: be išsamių diskusijų, be plataus sutarimo, svarbu įsisavinti milijonus, o ugdymo turinys (pats svarbiausias dalykas visoje švietimo sistemoje) gali būti ir tiap liap stiliaus. Pasiteisinimas dėl tokio neišvengiamo tiap liap taip pat bus standartinis: norėjome kaip geriau, išėjo – kaip visada.

Paimkime kitą sritį – sveikatos apsaugą. Ką išdarinėja ministras A. Veryga kitaip kaip tiap liap nepavadinsi. Štai vakar prof. Julius Kalibatas, Lietuvos bendrosios praktikos (šeimos) gydytojų asociacijos prezidentas su pasibaisėjimu rašė apie tai, kur veda A. Verygos tiap liap vaistų reforma: vietoje ligoniui pritaikytų originalių vaistų A. Verygos brukami generiniai vaistai kai kuriems ligoniams sukelia mirtiną pavojų. Ar tai rūpi ministrui? Neatrodo, nes ministro komanda aiškina, kad kalti yra tik medikai ir farmacininkai. O ne tiap liap reforma. Ir dar ministras randa, kad kaltas yra pilietis, kuris ministrui prikišamai parodė, kad e-sveikata yra netinkamai tvarkoma. Ta pati tiap liap filosofija: darome bet ką ir bet kaip, pasekmės nesvarbu, svarbu įvardinti, kas yra kaltas, kad ministrui išėjo tik tiap liap.

Apie žemės ūkį jau net nekalbu: užtenka ministro paaiškinimų apie „Jonavos grūdus“. Tiap liap: iš vakaro didvyris, iš ryto – taip kaip R. Karbauskis liepė.

Pabandė valdžia padaryti gerą darbą – garantuoti, kad šiais metais gynybai tikrai būtų skirti 2% BVP. Iš gerų norų vėl išėjo visiškas tiap liap, nes šitą gerą valdžios norą į įkaitus paėmė A. Širinskienė, pasiūliusi prijungti ir pinigus socialdarbiečiams. Dabar nei to, nei to neišeina padaryti.

Tas pats tiap liap su žurnalistų teise gauti duomenis iš Registrų centro: pradžioje valdžia tą teisę savo sprendimu, kurį vaizdavo kaip didvyrišką, iš žurnalistų atėmė, po to, kai žurnalistai sukėlė didžiulį triukšmą, su tokiu pat didvyriškumu tą teisę sugrąžino ir vėl savimi pati didžiuojasi. Tikras tiap liap.

Na ir vyšnia ant torto – kaip Vyriausybės Kanceliarija skubiai trynė Premjero kalbų įrašą. Išėjo tas pats tiap liap: Premjeras pasiskandino skandale, chaosas pasiaiškinimuose, o faktas akivaizdus – ištrinta neteisėtai.

Ateina 2019 metų biudžeto svarstymas. Turėsime tiap liap biudžetą: mokesčiai libertariai sumažinti, į biudžetą bus surenkama 600 mln. eurų mažiau, nei būtų surenkama be mokesčių reformos, o biudžeto lėšų trūksta visiems: mokytojams, medikams, kultūrininkams. Už tai tiap liap valdžios pažadų – sočiai. Iš jų naudos – kaip iš tiap liap.

Tiap liap Premjeras ir tiap liap valdžia. Kas atsakys už tokį valdžios sukurtą chaosą? Premjerui – viskas yra gerai, V. Pranckietis mano, kad jis pats ir visa Seimo dauguma yra tiesiog sėkmė Lietuvai, R. Karbauskis ir A. Širinsienė sako, kad Landsbergis dėl visko yra kaltas. Ir dar Kubilius.

Galų gale atsakys eiliniai Seimo valstiečiai, bet iki to laiko, kol jie tai ims suprasti – dar labai toli.

Anūkus bent gali išauklėti, o dėl tiap liap valdžios – vilties nebeturiu.

Kitos aktualijos

J. Urbanavičius
2020.12.18

J. Urbanavičius skleis miško puoselėjimo idėjas ir remsis praktikų patirtimi – parlamente subūrė bendraminčių grupę

J. Urbanavičius skleis miško puoselėjimo idėjas ir remsis praktikų patirtimi – parlamente subūrė bendraminčių grupę
Skaityti daugiau
TS-LKD
2020.12.16

TS-LKD vykdomuoju sekretoriumi paskirtas Martynas Prievelis

TS-LKD vykdomuoju sekretoriumi paskirtas Martynas Prievelis
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti