2017.12.04

Uostamiestyje – diskusija apie švietimo pertvarkos kryptis

Klaipėdoje praėjusį ketvirtadienį įvyko renginių ciklo „Sutarti dėl Lietuvos“ diskusija apie švietimą. Šįkart su klaipėdiečiais diskutavo Seimo nariai Agnė Bilotaitė ir Andrius Kubilius bei edukologijos mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.

Klaipėdoje praėjusį ketvirtadienį įvyko renginių ciklo „Sutarti dėl Lietuvos“ diskusija apie švietimą. Šįkart su klaipėdiečiais diskutavo Seimo nariai Agnė Bilotaitė ir Andrius Kubilius bei edukologijos mokslų daktarė Austėja Landsbergienė.

Lietuvos švietimo sistemos kokybė smarkiai atsilieka nuo daugelio ES valstybių. Dr. A. Landsbergienė mano, jog Lietuvai nereikėtų vilktis iš paskos ir dūsauti žvelgiant į kaimynus estus, jeigu pas mus būtų mažiau kalbama apie reformas, bet jos būtų realiai įgyvendinamos: „Kol mes vis dar diskutuojame, ar uždaryti mažas mokyklas, ar ne, kaip paskirstyti finansavimą, kaip ruošti mokytojus, estai mokėsi iš suomių ir daug pasiekė. Suomiai nėra fenomenas. Aštuntojo dešimtmečio pradžioje jie pripažino, kad švietimo situacija šalyje prasta, pasirinko, kuria kryptimi eis ir nuosekliai ta kryptimi dirbo. Jie priėmė daug skausmingų sprendimų, pavyzdžiui, drastiškai sumažino mokytojų skaičių. Nors kilo didelis nepasitenkinimas, reformos nesustojo. Reikėjo daug drąsos ir ryžto šiuo keliu eiti. Tačiau paskutinį praėjusio amžiaus dešimtmetį jau pasirodė teigiami rezultatai. Visi, kas žvalgosi į suomius, negali patikėti, kad norint pasiekti tai, ką pasiekė jie, reikia 20 metų daug ir sunkiai dirbti. Estai pasekė suomių pavyzdžiu“.

A.Kubilius atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje vaikai vis dar ugdomi kolektyviniu principu, nėra individualaus pedagogo santykio su kiekvienu vaiku, kuris įprastas Skandinavijos šalyse. Tai viena iš priežasčių, kodėl tenai mokiniams nestinga motyvacijos mokytis.

Ir A.Kubilius, ir dr. A.Landsbergienė pastebėjo, jog mūsų šalyje vis dar vengiama diskutuoti apie ugdymo programos turinį, o tai turėtų būti vienas iš švietimo reformos objektų. „Seime mes kalbame apie švietimo biudžetą, apie mokytojų atlyginimus, bet apie ugdymo turinį ir jo kokybę ne“, – teigė A.Kubilius.

A.Bilotaitė įsitikinusi, kad Lietuvoje per daug dėmesio skiriama pastatams atnaujinti, iš anksto neapsisprendus, kurias mokyklas uždaryti, o kurias palikti: „Jeigu kaime, kuriame mokosi dešimt vaikų, nusprendžiama uždaryti mokyklą, kyla didžiulis pasipriešinimas. Yra pavyzdžių, kai investavus dideles sumas mokyklai renovuoti, nebebuvo kam joje mokytis. Tokia politika tikrai nepadės pasiekti proveržio“.

Edukologijos mokslų daktarė A.Landsbergienė mano, jog pirmiausiai švietimo sistemos pertvarką būtina pradėti nuo mokytojų rengimo ir diskutuoti ne apie tai, kuriuose miestuose bus pedagogų rengimo centrai, o kaip pakeisti jų ruošimo programą: „Viena kryptis – naujų mokytojų rengimas, kita – senbuvių mokymas. Turėtume pritaikyti ir mentorystės praktiką, kai vyresnieji patyrę pedagogai imasi globoti ir padėti jauniesiems“.

Vakarų Lietuvos tėvų forumo vadovė Aušra Zarambienė dabartinę ikimokyklinio ugdymo pedagogų padėtį pavadino tragiška. Jos teigimu, auklėtojams tenka per daug atsakomybės, jiems keliami per dideli reikalavimai, didelę laiko dalį užima darbas su dokumentais, įvairių ataskaitų rengimas. Esą trūksta pagarbos pedagogo profesijai.

Dr. A. Landsbergienė teigė, jog prestižas ir pagarba profesijai priklauso visų pirma nuo pačių pedagogų. Jeigu jie patys save gerbs, vadovams ir vaikų tėvams neleis su savimi elgtis nepagarbiai, mokyklą ir darželį suvoks kaip bendruomenę, ne kaip įstaigą, kur visi vieni kitiems padeda ir kalbasi, pamažu sugrįš ir pagarba profesijai.

 

/2 1

Kitos aktualijos

2020.09.23

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti