2018.12.03

Vilnius – merdėjančio sporto sostinė?

Vilnius – merdėjančio sporto sostinė?

Kažkas Vilnių vadina žemai skraidančių angelų, kažkas – laisvės miestu, tačiau mažai kas pagalvoja, kad mūsų sostinei šiandien labiau pritiktų vadintis merdėjančių sporto objektų miestu. Miesto sporto bendruomenei tiesiog nesiseka. Centre riogso negyvas, du kartus bandytas gaivinti nacionalinio stadiono kūnas, o lengvosios atletikos maniežas toks kiauras, kad kelia pavojų sportininkų sveikatai ir gyvybei.

Kodėl taip vyksta? Trumpoji versija tokia – Vilniaus valdytojams trūksta paprasčiausio ūkiškumo. Sporto sritis čia nėra išimtis. Žinau, kad badyti pirštais ir rasti kaltus yra bene lengviausias darbas, tačiau tikiu, kad problemos įvardinimas yra pirmas žingsnis į jos sprendimą. Visgi prieš atskleidžiant atsakingus asmenis ar institucijas, norėčiau papasakoti ilgąją Vilniaus nesėkmių versiją. O jei konkrečiau – pateikti dar vieną apleistos sporto srities mieste pavyzdį.

Užsidarius Lazdynų baseinui, Fabijoniškių baseinas laikinai turėjo tapti naujųjų Meilutyčių kalviu – jaunų talentų tramplinu į plaukimo sporto olimpą. Perspektyvūs naujokai, patyrę sportininkai ar tiesiog vandens išsiilgę miestiečiai turėjo į naujai pastatytą baseiną įžengti dar šių metų kovo mėnesį. Taip iki šiol yra parašyta ant stendo prieš baseino pastatą. Todėl nusprendžiau savo akimis pamatyti, kaip veikia naujas modernus baseinas, ir nuvažiavau į Fabijoniškes.

Radęs iškasinėtas prieigas ir tvarkomus turėklus nepagalvojau nieko blogo – juk administracijos patalpose degė šviesa. Koks nusivylimas manęs laukė, kai prie įėjimo pasitiko ne administratorius, o… statybininkas. Pasirodo, baseine nuo kovo mėnesio rūgsta prileistas vanduo, baseino administracija dirba ir net gauna už tai atlyginimą, tačiau sportininkai jau 9 mėnesius negali į patalpas įkelti kojos.

Kodėl taip yra? Paaiškinsiu. Savivaldybės įmonė „Vilniaus vystymo kompanija“ neturi labai daug pareigų. Ši įmonė buvo sukurta būtent tokių projektų kaip Fabijoniškių baseinas projektavimo ir statybos sąlygų rengimui, rangovų atrankai ir priežiūrai. Kitaip tariant, ši įstaiga tiesiog turėjo gerai ir laiku atlikti vieną aiškų darbą. Visgi, pasirodo, ir tai yra per daug, nes jie įspūdingai susimovė.

„Vilniaus vystymo kompanija“ parengė blogas sąlygas, nesutvarkė biurokratinių formalumų ir bandė priduoti statybų inspekcijai vandens sklidiną baseiną, neįrengę nei suplanuoto antrojo aukšto, nei vėdinimo sistemos. O baseino statybos kompanija „Irdaiva“ (kuri už įvairius statybos ir konkursų pažeidimus bausta turbūt daugiau kartų nei pastatė objektų) nesugebėjo aiškiai pasakyti užsakovams, kad projekto laiku nebus.

Pasekmės tokios – kadangi Lazdynų baseinas nugriautas, vandens sportininkai treniruotis važinėja į Širvintas, Švenčionis, Elektrėnus ar dar nežinia kur. Tačiau tai netrukdo įdarbinti žmones ir jiems kas mėnesį mokėti algą. Skamba ciniškai. Tiesa, administracija tik dirba savo darbą. Ir jį daro gerokai profesionaliau nei daugybė šio proceso dalyvių. Jei optimistiniu scenarijumi baseinas bus atidarytas šiais metais, tai tik šių, sunkiai dirbančių žmonių dėka.

Dabar šiek tiek apie atsakomybę. Miestui akivaizdžiai trūksta tvarkos. Tiesa, dėl to negalima kaltinti nei statybininkų, nei užsakovų („Vilniaus vystymo kompanijos“), ir juolab ten dirbančių žmonių. Mano manymu, matydamas visą šią betvarkę, naktimis nemiegoti turėtų miesto meras. Bent jau kol šie klausimai nebus išspręsti.

Todėl šią savaitę kartu su savivaldybės tarybos nariu Valdu Benkunsku išsiunčiau miesto merui Remigijui Šimašiui ir savivaldybės administracijos direktoriui Povilui Poderskiui du aiškius klausimus: kokie bus nuostoliai dėl devynis mėnesius vėluosiančio baseino ir kas tuos nuostolius padengs.

Baigdamas noriu pasakyti, kad Vilnius gali geriau. Dabartinė valdžia nesugeba tvarkingai pabaigti vieno baseino, nors mūsų sostinėje turėtų stovėti bent dar penki tokie baseinai. Kodėl Rokiškis, Radviliškis, Kretinga ir daugelis kitų Lietuvos miestelių, kuriuose gyvena apie 15 tūkst. gyventojų, tokius baseinus ir sporto kompleksus turi, o Pilaitė, Antakalnis, Šeškinė (su gerokai daugiau gyventojų) tuo pasigirti negali?

Kas atsakingas už tokį požiūrį į Vilnių ir vilniečius, žinau. Dabar noriu išgirsti mero nuomonę.

Kitos aktualijos

2020.09.23

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti