2018.10.12

„Visa informacija apie politikų interesus turi būti vieša ir laisvai prieinama“

„Visa informacija apie politikų interesus turi būti vieša ir laisvai prieinama“

Šiandien Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotoja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė įregistravo Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo pataisą, kuria siūloma, kad Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) interneto svetainėje būtų skelbiami ne tik aktualūs politikų ir kitų asmenų, kurių deklaracijos yra viešinamos, interesų deklaracijų duomenys (naujausi pateikti deklaracijų duomenys), bet ir visos ankstesnės deklaracijų versijos, t.y. visuomenei būtų matoma visa deklaravimo istorija. Taip pat siūloma nustatyti, kad visos politikų ir politinio pasitikėjimo valstybės tarnautojų pateiktos deklaracijos būtų viešinamos neribotą laiką.

„Pastaruoju metu neramina tendencijos, kai politikai bando uždaryti ar apriboti prieigą prie įvairių duomenų žurnalistams, atliekantiems tyrimus. Tai neigiamai veikia žiniasklaidos laisvę ir visuomenės teisę žinoti. Siūlau sprendimą, kad visuomenei ir žurnalistams nereikėtų gaišti laiko rengiant raštus ir prašant institucijų leidimo gauti jų tyrimams svarbius duomenis. Politikams galioja aukščiausi skaidrumo standartai, todėl siūlau visas kada nors politikų ir jų patikėtinių pateiktas deklaracijas skelbti viešai“, – sakė R. Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Šiuo metu Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos internetinėje svetainėje galima rasti tik aktualią, t.y. naujausią deklaracijos versiją, o ankstesnės deklaracijos nėra skelbiamos. Norint susipažinti su deklaravimo istoriniais duomenimis, reikia kreiptis raštu į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją, kuri sprendžia ar leisti su tokiais duomenimis prašytojui susipažinti. Deklaruojančiajam pateikus naujus duomenis, senesnieji yra nebeviešinami, saugomi tris metus ir po to panaikinami.

„Valdantieji laimėjo rinkimus skelbdami aukštus skaidrumo ir kovos su korupcija standartus. Pagal tai, ar jie palaikys šią pataisą Seime, visuomenė galės spręsti ar pastarieji sprendimai dėl registrų centro duomenų apmokestinimo buvo nesusipratimas, ar tai sisteminga duomenų ribojimo tendencija, turinti kelti susirūpinimą ne tik Seimo opozicijai ir žiniasklaidai, bet ir visiems demokratiją branginantiems žmonėms. Europos Sąjungos duomenų apsaugos reglamentas leidžia valstybėms narėms pačioms rasti balansą tarp duomenų apsaugos ir viešojo intereso – šia pataisa siūlau įtvirtinti aukštesnius viešumo standartus politikams“, – pažymėjo Seimo narė.

Įstatymo pataisa taip pat numato, kad kitų asmenų, kurių deklaracijos yra viešinamos, visos kada nors pateiktos deklaracijos būtų viešos tol, kol jie eina atitinkamas pareigas ir dar penkis metus nustojus eiti šias pareigas.

 

Kitos aktualijos

2019.12.11

A. Kubilius pakvietė Rusijos opozicijos atstovus, europarlamentarus bei ekspertus diskusijai Europos Parlamente apie proeuropietiškos Rusijos ateitį

A. Kubilius pakvietė Rusijos opozicijos atstovus, europarlamentarus bei ekspertus diskusijai Europos Parlamente apie proeuropietiškos Rusijos ateitį
Skaityti daugiau
daugiau aktualijų
© 2019 Visos teisės saugomos.
AD FINGERS INTERACTIVE AGENCY

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti