2016.06.22

Vyriausybės konsultacijos su Baltarusija dėl Astravo AE laikomos išdavikiškomis

Vyriausybės konsultacijos su Baltarusija dėl atominės elektrinės statybos Astrave laikomos išdavikiškomis

Vakar Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Prezidiumas priėmė pareiškimą „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiksmų įteisinant Baltarusijos atominės elektrinės (AE) statybą Astrave“, kuriame konstatuojama, kad bet kokios „derybos“ ar „konsultacijos“ dėl Astravo AE projekto saugumo užtikrinimo iš esmės yra apgavikiškos ir beprasmės, jei statybos bus ir toliau tęsiamos arbitraliai parinktoje, vos 50 kilometrų nuo Lietuvos sostinės Vilniaus, Astravo aikštelėje.

Pareiškimas susijęs su tuo, kad birželio 21 dieną Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerijoje prasidėjo dviejų dienų Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų susitikimas dėl Baltarusijos atominės elektrinės Astrave saugumo aspektų. Iš Lietuvos pusės taip pat dalyvauja Energetikos, Užsienio reikalų bei kitų institucijų atstovų ratas. Toks gilus Lietuvos Respublikos Vyriausybės įsitraukimas į dialogą su diktatūrine – satelitine Baltarusija, kuri ignoruoja tarptautines atominę energetiką reguliuojančias konvencijas ir doros kaimynystės principus, liudija viena – A. Butkevičiaus vadovaujama koalicija jau susitaikė su agresyviu, Lietuvos valstybės egzistencijai gresiančiu Maskvos ir Minsko projektu. Vyksta politinė kapituliacija, panaši į Lietuvos išdavystę.

TS-LKD atstovas, parašų prieš Baltarusijos AE statybą koordinatorius Žygimantas Pavilionis pareiškimą šiandien įteikė Vyriausybės kancleriui Alminui Mačiuliui.

„Šiuo metu vykstančias oficialias konsultacijas su Baltarusija dėl Astravo pavadinome išdavikiškomis“, – pabrėžė Ž. Pavilionis.

TS-LKD pareiškime pažymima: „TS-LKD Prezidiumas kreipiasi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę ir Seimą bei ragina ir su kaimynais baltarusiais, ir su tarptautiniais partneriais kalbėti aiškiais argumentais. Astravo AE yra neleistinai nesaugi dėl pasirinktos vietos, o projektuotojams nekeičiant AE aikštelės, Lietuva neturi ką kalbėti su jais apie atominės energetikos saugumo aspektus. Todėl raginame kuo skubiau pradėti svarstyti ir priimti dar šioje Seimo sesijoje „Lietuvos Respublikos Elektros Energetikos Sistemos bei Elektros Energijos Rinkos Apsaugos Įstatymą“, kuris Astravo AE dėl jos geografinės padėties ir technologinių ypatumų bei keliamo pavojaus Lietuvos sostinei Vilniui pripažintų gyvybiškai nesaugia. Tuo pačiu uždraustų bet kada ateityje pirkti elektros energiją iš jos ar Astravo AE pagamintą elektrą transportuoti naudojantis Lietuvos elektros tinklais“.

Primename, kad Lietuvos piliečiams dar galima pasirašyti prieš Baltarusijos AE statybas Astrave. Tikslų žemėlapį su parašų rinkimo vietomis galima rasti adresu www.astravuine.lt

TS-LKD inicijuojamu įstatymu siūloma drausti Lietuvos elektros energijos rinkoje prekiauti „nesaugiose trečiųjų šalių elektrinėse pagaminta nešvaria elektros energija“. Taip pat šalies elektros perdavimo sistemos operatorius turėtų užtikrinti, kad būtų įrengtos „būtinos apsaugos nuo nesaugiose trečiųjų šalių elektrinėse pagamintos elektros energijos patekimo į Lietuvos elektros energetikos sistemą techninės priemonės“.

Kitos aktualijos

L. Kasčiūnas
2025.03.17

L. Kasčiūnas: Laikas eiti kartu!

Neapibrėžtų ir nerimą dėl tėvynės ateities keliančių geopolitinių aplinkybių akivaizdoje turime versti naują Tėvynės sąjungos veiklos puslapįl
Skaityti daugiau
2025.03.13

Lietuvos gynybos planas: ką galime padaryti čia ir dabar

Mūsų atsparumo didinimo planą prasminga sieti su nekintančia ir tolydžio augančia Rusijos grėsme. Taip galėsime tiksliau sukoncentruoti visas jėgas bei resursus.
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų