Šiandien Seimo Liberalų sąjūdžio (LS), Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos sutarė dėl bendradarbiavimo, pasirašydamos bendrą susitarimą dėl opozicijos lyderio.
Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į tai, kad valdančioji dauguma sistemingai bando varžyti visuomenės demokratines teises, piktnaudžiauja valdžios suteikiamais administraciniais resursais, daro spaudimą žiniasklaidai ir nepriklausomoms institucijoms. Opozicija bendromis pastangomis siekia efektyviau stabdyti vis dažnėjančias žalingas demokratijai iniciatyvas.
Frakcijų susitarimas numato, kad opozicijos lyderio postas bus rotuojamas, atsižvelgiant į frakcijų dydį. Pirmąja šios Seimo kadencijos opozicijos lydere tapo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen. Naujoji opozicijos lyderė džiaugiasi susitarimu, leisiančiu konsoliduoti opoziciją ir bendromis jėgomis pasipriešinti pirmiausia toms valdančiosios daugumos iniciatyvoms, kurios klibina Lietuvos demokratijos pamatus.
„Šiandien yra spektras temų, kuriomis liberalai, konservatoriai ir socialdemokratai sutariame, dėl kurių derinsime pozicijas ir bendradarbiausime. Šis susitarimas leis mums veiksmingiau ginti demokratines vertybes, kurios vis dažniau atsiduria valdančiosios daugumos taikiklyje. Džiaugiuosi, kad su kolegomis pasiekėme tokį susitarimą, ir tikiuosi, kad mūsų bendras darbas opozicijoje leis mums efektyviau atstovauti savo rinkėjams ir bendroms vertybėms, kurios yra demokratijos pagrindas“, – opozicinių frakcijų susitarimą pozityviai vertina V. Čmilytė-Nielsen.
Pasak Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno Gabrieliaus Landsbergio, šis trijų tradicinių partijų, o kartu ir visų opozicijoje Seime esančių jėgų, susitarimas rodo, kad nepaisant reikšmingų idėjinių skirtumų, gebame veikti išvien ir susitarti dėl pamatinių dalykų.
„Nedemokratiškos ir antikonstitucinės valdančiųjų iniciatyvos bus stabdomos efektyviau, o kartu tai ir neblogas pasitikėjimo pagrindas galimam bendradarbiavimui ateityje“, – sako G. Landsbergis.
Pasak Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūno Juliaus Sabatausko, opozicija Seime dabar įgis daugiau galimybių ginti demokratiją.
„Turėsime atstovą Seimo valdyboje, taip pat daugiau galimybių pasisakyti Seime. O svarbiausia, kad opozicinės partijos net ir turėdamos skirtingas programines nuostatas galės vieningai dirbti tautos ir valstybės labui“, – pabrėžia J. Sabatauskas.
Opozicijos lyderių rotacija vyks tokia tvarka: pirmąją eilinę parlamentinę sesiją lyderiu bus LS frakcijos seniūnas, antrąją eilinę parlamentinę sesiją – LSDP frakcijos seniūnas, trečiąją ir ketvirtąją – TS-LKD frakcijos seniūnas. LS, LSDP ir TS-LKD frakcijos, veikdamos opozicijoje, dirbs, teiks įstatymų ir kitų teisės aktų projektus, balsuos ir siūlys alternatyvias politines idėjas savarankiškai, vadovaudamosi savo partijų programomis ir vertybinėmis nuostatomis.