A. Gedvilienė
2023.06.05

A. Gedvilienė: Seimas svarstys kailių fermų Lietuvoje draudimą

A. Gedvilienė: Seimas svarstys kailių fermų Lietuvoje draudimą

Rytoj, antradienį, Seimo plenariniame posėdyje numatytas įstatymo projekto, kuriuo siekiama Lietuvoje uždrausti gyvūnus auginti ir žudyti tik dėl naudos iš jų kailio, svarstymas. Seimo nariams po svarstymo pritarus projektui, jo priėmimas vyks rudenį.

„Kailių fermų draudimo kelias įstatymo leidybos procesu buvo sunkus ir ilgas. Įsiklausyta tiek į visuomenės lūkesčius, tiek į kailine žvėrininkyste užsiimančių ūkininkų nuogąstavimus. Pasiūlytas naujas kompensacijos mechanizmas. Esame pasiruošę tapti 20-ąja šalimi Europoje, uždraudusia šią verslo šaką“, – teigia įstatymo projekto iniciatorė, Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė Aistė Gedvilienė.

Veiklą siūloma uždrausti jau nuo 2027 m.

Įstatymo projektu kailių fermų veiklą siūloma uždrausti nuo o 2027 m., tačiau kompensacijas mokėti jau nuo 2024 m.

„Kuo anksčiau ūkininkas sustabdys savo veiklą, tuo didesnės kompensacijos jo laukia. Tie, kurie pasitrauks 2024 m., gaus 3 eurus už laikytą žvėrelį, 2025 – 2, o 2026 – 1 eurą už žvėrelį“, – teigia A. Gedvilienė.

Į kompensacijas siūloma įtraukti ir darbuotojų išeitines išmokas bei kompensuoti statinių ir įrenginių, tinkančių tik kailinės žvėrininkystės veiklai vykdyti, sunaikinimą bei atliekų sutvarkymą ir išvežimą.

„Prašymą visa tai kompensuoti išgirdome iš pačių ūkininkų, atliepėme šiuos norus“, – komentuoja įstatymo projekto iniciatorė.

Siekiant apsisaugoti nuo galimų bandymų pasipelnyti, kompensacijos būtų išmokamos tik ūkininkams, grąžinusiems lengvatines paskolas pagal skatinamųjų finansinių priemonių „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti COVID-19 ligos protrūkio laikotarpiu“ ir „Paskolos ūkio subjektų, veikiančių žemės ūkio ir žuvininkystės produktų gamybos, perdirbimo ir prekybos srityse, likvidumui užtikrinti reaguojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą“ schemas. O nuo 2024 m. sausio 1 d. parama iš nacionalinių ar Europos Sąjungos lėšų kailių fermų veiklai vykdantiems ūkio subjektams nebebūtų teikiama.

Balsavimas bus įtemptas, tačiau nuotaikos – optimistinės

„Seime nuotaikos įvairios, tačiau matosi, jog tarp stipriai palaikančiųjų šį projektą visų frakcijų nariai. Daugumai aišku, jog šį sprendimą Lietuva anksčiau ar vėliau privalės priimti. Negalime likti paskutiniąja šalimi Europoje, kur gyvūnus masiškai žudyti dėl puošmenos yra legalu. Pastarosiomis savaitėmis visuomenė ypatingai garsiai išsakė savo lūkesčius. Viliuosi, kad ryt Seimo nariai juos atlieps“, – teigia A. Gedvilienė.

Seimo nariams po svarstymo pritarus kailių fermų draudimui, bus notifikuota Europos komisija, procesas truks 3 mėnesius. Jei Komisija pastabų neturės, įstatymo projektas keliaus atgal į Seimą priėmimui.

Kontaktai:

Aistė Gedvilienė

Seimo narė, Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkė

[email protected]

+370 682 04 808

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų