A. Kubilius
D. Kreivys
2019.03.27

A. Kubilius, M. Majauskas ir D. Kreivys kreipėsi į Vyriausybės vadovus dėl S. Jakeliūno keliamos žalos Lietuvos FinTech

A. Kubilius, M. Majauskas ir D. Kreivys kreipėsi į Vyriausybės vadovus dėl S. Jakeliūno keliamos žalos Lietuvos FinTech

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Andrius Kubilius, Mykolas Majauskas ir Dainius Kreivys kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, finansų ministrą Vilių Šapoką bei ekonomikos ir inovacijų ministrą Virginijų Sinkevičių dėl Seimo Biudžeto ir finansų komiteto  (BFK) pirmininko Stasio Jakeliūno veiksmų ir pasisakymų viešojoje erdvėje.

Žiniasklaidoje pasirodžius pranešimams apie BFK pirmininko S. Jakeliūno ketinimus prašyti Seimo įpareigoti strateginių įmonių sandorius tikrinančią komisiją dar kartą įvertinti Jungtinės Karalystės finansų startuolio „Revolut“ veiklą Lietuvoje bei siūlymus Premjerui pakeisti minėtos komisijos pirmininką Alminą Mačiulį dėl neva Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko daryto spaudimo suteikti startuoliui bankinę licenciją, Seimo BFK nariai A. Kubilius ir M. Majauskas ir Ekonomikos komiteto narys D. Kreivys pažymi, jog S. Jakeliūnas užsiima sąmoningu politiniu spaudimu nepriklausomoms valstybinėms institucijoms, kelią nepasitikėjimą jomis, taip pat skatina gyventojų paniką bei kelią žalą Lietuvos, kaip palankios rinkos aukštųjų technologijų ir FinTech užsienio investicijoms, įvaizdžiui. Tai yra veiksmai nukreipti prieš vieną iš svarbiausių S. Skvernelio Vyriausybės įgyvendinamų politikų.  

„Stebėdami S. Jakeliūno veiksmus matome spaudimą Lietuvos bankui ir investicijų vertinimo komisijai, taip pat keliamą nepasitikėjimą Lietuvos, kaip pagrindinio regioninių finansinių technologijų (FinTech) centro Europoje, įvaizdžiu, kuriuo taip didžiuojasi tiek Premjeras, tiek finansų ministras bei apskritai sistemingą veikimą prieš Vyriausybės pasirinktą politiką“, – sakė A. Kubilius.

Kreipimesi parlamentarai klausia Ministro Pirmininko, finansų bei ekonomikos ir inovacijų ministrų, kaip jie vertina tokį, Vyriausybės politikai prieštaraujantį veikimą. Kartu klausiama, ar tokie S. Jakeliūno neatsargūs ir pavojingi pasisakymai reiškia, jog FinTech politikos atsisakyta? Jei ne, domimasi, kaip ketinama įveikti S. Jakeliūno, kaip reputacinės kliūties Lietuvos FinTech, žalą, kuri gali būti neatitaisoma ir kainuoti Lietuvai milijonus?

„Ką reiškia S. Jakeliūno įtarimai Lietuvos bankui ir Vyriausybės nacionalinio saugumo komisijai? Lietuvoje yra daugiau kaip šimtas tūkstančių „Revolut“ vartotojų. Ar reikia suprasti, kad naudotis „Revolut“ mokėjimo paslaugomis yra nebe saugu, ar tai reiškia, kad laikyti pinigus „Revolut“ mokėjimo kortelėje yra rizikinga? Tokiu elgesiu rodomas nepasitikėjimas valstybinėmis institucijomis ir kurstoma vartotojų panika“, – pažymėjo M. Majauskas.

Kartu, D. Kreivys teigė, jog „S. Jakeliūnas savo žodžiais ir veiksmais rodo nepasitikėjimą valstybinėmis institucijomis. Eilė tarnybų, nuo Valstybės saugumo departamento, iki Specialiųjų tyrimų tarnybos, vykdė „Revolut“ patikimumo patikrinimą. Šios institucijos konstatavo, o Lietuvos bankas ir Europos centrinis bankas patvirtino, kad „Revolut“ nekelia grėsmės Lietuvos finansų architektūrai. Pats žinau, kiek laiko ir pastangų reikalauja į Lietuvą pritraukti tokio lygio investuotojus, o visam šiam įdirbiui nepaprtastai kenkia neapgalvoti S. Jakeliūno veiksmai“.

Taip pat primename, jog Lietuvos bankas atsakė Seimo BFK, jog nei Lietuvos bankas, nei Lietuvos banko valdyba ar jos pirmininkas niekada jokiais būdais nėra bandę daryti ar darę įtaką Lietuvos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijai ar šios komisijos pirmininkui. Taip pat Lietuvos bankas, vertindamas „Revolut“ paraišką dėl specializuoto banko licencijos suteikimo, išanalizavo su šios įmonės informaciją, kurios pagrindu buvo padaryta išvada, kad įstaigos veikla nei šiuo metu, nei vidutinio laikotarpio perspektyvoje sisteminės rizikos šalies indėlių sistemai ar finansų sistemos stabilumui nekelia, o galutinį sprendimą dėl licencijos išdavimo priėmė Europos Centrinis Bankas, kuris taip pat vertino galimas rizikas.  Galų gale Lietuvos bankas yra pažymėjęs, jog S. Jakeliūno pasisakymai apie Revolut yra asmeninė Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko nuomonė, grįsta subjektyvia ir angažuota aplinkybių interpretacija, prasilenkiančia su faktais ir objektyvia tikrove. Jos skleidimas vertinamas kaip kryptingas ir sąmoningas nepasitikėjimo valstybės institucijomis kurstymas.

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų