2018.04.20

Apsikabinkime. Atmintis iš tikrųjų

Apsikabinkime. Atmintis iš tikrųjų.

Artėja istoriškai svarbi Abiejų Tautų Respublikos konstitucijos diena. 1791 m. gegužės trečiąją ATR seimas priėmė „Valdžios įstatymą“ – dvinarės valstybės valdymosi sąrangą ir principus, – o spalio 20-ąją užbaigė konstitucinę statybą Abiejų Tautų Įžadu arba Tarpusavio įsipareigojimu. Taip gimė pirmoji konstitucija Europoje ir antroji pasaulyje – po užjūrio Jungtinių Valstijų.

Kaimynystėje, vienoje iš Abiejų Tautų, tradiciškai gerbiama ir minima tik „Valdžios įstatymo“ diena, ligi šiol interpretuojama bei žymima tenykštėje istoriografijoje kaip vienišos Lenkijos gegužės 3-osios konstitucija. Toks nežymiai uzurpuojąs pokrypis, aišku, neįpareigoja Abiejų tautų; mes pagrįstai matome ir prisimename 1791 m. aktų visumą (dar yra papildomų aktų) kaip Abiejų Tautų konstituciją.

Jos data dvilypė: kada konstitucinis vyksmas (virsmas) buvo pradėtas ir kada užbaigtas. Gegužės trečioji – spalio dvidešimtoji, taip mes minime. Esame ūkininkų tauta, vertiname pabaigtuves ir mūsų protėvių, Didžiosios Kunigaikštystės aukštuomenės įnašą. Kur anų Lietuvos signatarų vardai?

Kazimieras Sapiega,

Juozapas Korvinas Kosakovskis,

Kazimieras Konstantinas Pliateris,

Juozapas Zabiela,

Juozapas Veysenhofas,

Adomas Liutauras Chreptavičius,

Adomas Rupeika.

Deja, dėl minėtosios istoriografinės uzurpacijos kai kada vis dar būnam sutrikę ir kažko varžomės. Laikas subręsti ir be išlygų valstybiškai minėti garbingas datas. Spalio 20 surenkim, pavyzdžiui, iškilmingą minėjimą Varšuvoje. Ką tik ten labai puikiai paminėtas Lietuvos Respublikos šimtmetis.

O pagerbdami nūnai kartu su lenkais Vilniuje gegužės trečiąją – nepamirškim istorinės tiesos: tai Gegužės trečiosios – Spalio dvidešimtosios Konstitucijos minėjimas.

Tada įvyko.

Kitos aktualijos

2020.07.03

„Valdantieji kuria konfliktų politiką, kuris jiems patiems naudinga“

„Valdantieji kuria konfliktų politiką, kuris jiems patiems naudinga“
Skaityti daugiau
2020.07.03

„Atsirado istorinė galimybė turėti ekonomikos proveržį, bet jei elgsimės kaip visada, tai ir rezultatą gausim kaip visada“

„Atsirado istorinė galimybė turėti ekonomikos proveržį, bet jei elgsimės kaip visada, tai ir rezultatą gausim kaip visada“
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti