A. Kubilius
2016.11.10

Baigėsi paskutinysis 2012-2016m. kadencijos Seimo posėdis

A. Kubiliaus kalba paskutiniojo 2012-2016m. kadencijos Seimo posėdžio metu.

Andriaus Kubiliaus kalba paskutiniojo 2012-2016m. kadencijos Seimo posėdžio metu.

„Baigdamas 6-tąją kadenciją  ir žengdamas į 7-tąją, deja, turiu konstatuoti, jog iš jų nuo pat 1992-ųjų tik du kartus mes buvome valdantieji. Kaip Jūs žinote, geri dalykai, kuriuos Lietuvai per šį laikotarpį  pavyko pasiekti yra konservatorių nuopelnas, o visos neišspręstos problemos yra per ilgo socialdemokratų būvimo įvairiose valdžiose pasėkmė. (juokiasi)

Šiame 6+ klube mes su Gediminu Kirkilu esame ne tik „2K“ projekto realizatoriai, bet ir tokio „Patitrties Klubo“ steigėjai. Manau, kad jo veikla turetų būti žymiai aktyvesnė.

O jeigu rimtai, paskutiniai ketveri metai svarbūs ne tik tuo, ką pavyko Lietuvoje padaryti, bet ir tuo, kokie globalūs pokyčiai įvyko aplink Lietuvą. Rusijos agresija Ukrainoje, pabėgėlių krizė, Brexit, Amerikos Prezidento rinkimai daro pasaulį visai kitokį, nei mes jį matėme 2012 metais, kuomet pradėjome šią Seimo kadenciją. Globalus pasaulis darosi vis mažiau nuspėjamas ir šiandien galime tik spėlioti apie ką kalbėsime 2020 metais.

Šiuos ketverius metus mes buvome konstruktyvia opozicija – rėmėme reikalingus sprendimus ir kritikavome valdžią už klaidas ar netinkamą veikimą. Svarbiausiuose šių 4 metų darbuose buvome konstruktyvūs partneriai: nuo nepagrįstos kritikos gynėme svarbiausių energetinių projektų testinumą, rėmėme fiskalinės politikos testinę drausmę ir sėkmingą finišą įvedant eurą, bendromis pastangomis rūpinomės geopolitiniu Lietuvos saugumu, europinių reformų plėtra į Rytų Kaimynystės šalis. Ypač rūpinomės Ukraina, rėmėme susitarimą radikaliai didinti krašto apsaugos finansavimą ir sugrąžinti šauktinių kariuomenę. Džiaugiamės tuo, kad nuo kitų metų Lietuvoje bus dislokuotos NATO pajėgos, didesne dalimi rėmėme ir naujo Darbo kodekso priėmimą.

Sutinku, jog galima buvo padaryti daugiau, bet ir valdžioje ir opozicijoje esame tokie kokie esame. Visiems dekoju: su kuriais buvo smagu dirbti ir racionaliai diskutuoti, nepaisant skirtingų partijų ir  požiūrių; dėkoju ir tiems, su kuriais bendrauti buvo sunkiau, kurie net ir būdami valdžioje rūpinosi, visų pirma, kaip sukurti eilinę tyrimo komisiją Kubiliaus veiklai tirti, sudarymu. Galima būtų padaryti daugiau, jeigu dar aiškiau matytume svarbiausias problemas ir imtumėmės jas efektyviai spręsti. Deja, mūsų politikoje vis dar perdaug politikavimo ir per mažai atsakingos valstybės politikos.

Dėl to, kai kurios problemos, nesulaukdamos tinkamo valstybės politikos dėmesio, kaupiasi metai iš metų ir tampa grėsmingomis. Viena tokių grėsmingų, neišspręstų problemų – skurdas ir socialinė atskirtis. Drįstu tvirtinti, kad skurdas tampa vienu iš svarbiausių iššūkiu nacionaliniam saugumui. Kažkada tokiu iššūkiu buvo mūsų energetinė priklausomybė ar per mažas krašto apsaugos finansavimas, dabar tokiu iššūkiu tampa žmonių skurdas. Ir 2012 metais, ir dabar, skurdas, socialine atskirtis, regionų ekonominis ir socialinis atsilikimas lėmė vis labiau plintantį žmonių nusivylimą, netikėjimą ateitimi, balsavimą prieš sistemines partijas ir rinkimų rezultatus. Tokių žmonių nusivylimu lengva manipuliuoti, jį lengva įtakoti ivariomis „minkštosiomis galiomis“ ir ne tik. Turime suprasti, kad tai sukuria terpę dideliems iššūkiams nacionaliniam saugumui. Galime pasiguosti tuo, kad lygiai toks pat žmonių nusivylimas lėmė Brexit ir Amerikos Prezidento rinkimų rezultatus.  Lietuvoje ateina metas, kai mes turime suprasti, kad skurdo ir socialines atskirties neįveiksime vien tik kartodami populiarų šūkį: “mums rūpi kiekvienas žmogus”, nesiimdami konkrečių sisteminių darbų socialineje srityje ir sudarydami galimybes kurtis naujoms darbo vietoms. To iki šiol, per paskutinius ketverius metus labiausiai ir trūko, nors valdžioje eilinį kartą buvo socialdemokratai, kuriems pagal apibrėžimą ir partijos pavadinimą skurdo ir socialinės atskirties problemos turetų būti ypaę svarbios. To nematėme visus 4 metus, nematome ir šiandien.

Problemų sprendimui reikia stiprių ir efektyvių valstybės institucijų, reikia politinės patirties tokiose institucijose. Pastaruoju metu populiaru kalbėti priešingai: kad politinis profesionalumas yra nesvarbus. Su tuo kategoriškai nesutinku. Mums, čia susirinkusiems, ypač svarbi dviejų institucijų – Vyriausybės ir Seimo veikla.

Norint stiprių institucijų reikia, kad jos būtų gerbiamos. Pagarba priklauso nuo to, kaip jos dirba, bet ir nuo to, ar savo ir visuomenės požiūryje sugebame atskirti institucijos svarbą ir joje dirbancčus asmenis, kurių konkretų darbą kartais giriame, kartais kritikuojame. Kartais kritikuojame ir smarkiai, nes mūsų manymu yra už ką kritikuoti.

Seimo ir Vyriausybės veikla labai stipriai lemiama ir vertinama pagal jų vadovų – Seimo Pirminko ir Premjero veiklą. Vėl gi, labai dažnai mes neįvertiname kokios svarbios yra šios institucijos. Mes su Irena Degutiene zinome, koks tai sunkus ir atsakingas darbas. Per paskutinius ketverius metus dažnai kritikavome Algirdo Butkevičiaus ir Loretos Graužinienės veiklą, nes buvo už ką. Galėjome dar stipriau kritikuoti, tačiau gerbiame institucijas – Seimo Pirmininko ir Premjero, ir žinome, kad nebuvo lengva šių institucijų užkraunamą asmeninę atsakomybę panešti ir, atsiribodami nuo asmeninių vertinimų bei išreikšdami pagarbą institucijoms, kartu su Irena Degutiene, norime Premjerui ir Seimo Pirmininkei įteikti po pagarbos simbolį – gėlių puokštę.“

Nuotr. – TS-LKD ir Fotobanko.

/6 1

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų