Ž. Pavilionis
2018.04.05

Dar viena svarbi pergalė, šį kartą Vašingtone

JAV nemėgstantys ir nuolat mus Kremliaus vardu skaldantys Lietuvos politikai bei kiti „ekspertai“ netveria kailyje, kritikuodami mūsų Prezidentės susitikimą Vašingtone, kritikuodami net ir dėl tariamai nepakankamos vienybės regione.

JAV nemėgstantys ir nuolat mus Kremliaus vardu skaldantys Lietuvos politikai bei kiti „ekspertai“ netveria kailyje, kritikuodami mūsų Prezidentės susitikimą Vašingtone, kritikuodami net ir dėl tariamai nepakankamos vienybės regione.

Logikos trūkumas ir elementarių faktų nežinojimas nestebina, nes veikiama, manau, sąmoningai, bandant visapusiškai sumenkinti mūsų pasiekimus istoriniame Baltijos šalių vadovų susitikime su JAV Prezidentu Donaldu Trumpu. Mitų skleidimas – sena Kremliaus ruporų taktika, taigi pabandykime juos išsklaidyti.

Susitikimas Vašingtone įvyko per istoriškai rekordiškai trumpą laiką nuo naujo JAV Prezidento paskyrimo. Prezidento B. Obamos laikais toks susitikimas įvyko tik jo pirmos kadencijos pabaigoje, po ilgų meilės serenadų Kremliui. Tuo tarpu nuolat garsinama D. Trumpo meilė Putinui buvo pažymėta naujomis sankcijomis Putino pakalikams, o visai neseniai pasaldinta ir precedento neturinčiu brangiausių Putinui žvalgų išsiuntimu iš Vašingtono. Pats Putinas į Vašingtoną pakviestas tik po susitikimo su Baltijos šalių vadovais – nedviprasmiškas signalas Kremliui, kad į jį Vašingtone bus žvelgiama Baltijos šalių akimis. Žurnalistams, mėginusiems iš Trumpo išgauti gerų santykių su Rusija būtinybės deklaravimą, šis atkirto, kad geri santykiai su Rusija būtų gerai, tačiau tokių gali niekuomet taip ir nebūti.

Šis susitikimas, Lietuvos iniciatyva, buvo kruopščiai derintas tiek su Vašingtonu, tiek su Baltijos šalių sostinėmis, taip pat ir su Varšuva bei Kijevu, kurio interesams, šaltinių teigimu, atstovauti buvo paprašyta būtent Lietuvos vadovė. Tai – neabejotinas atsigaunančios regioninės lyderystės pavyzdys. Susitikimo metu suderintas deklaracijos tekstas dėl suskystintų dujų eksporto ir svarbos regiono saugumui – neabejotinas signalas Rygai ir Talinui: „mielieji, šioje srityje dirbkite kartu su Vilniumi, nes Vašingtonui tai labai svarbu“. Taip pat ir žinutė dėl branduolinės saugos – aiškus signalas tiek Minskui, tiek Rygai, kad žaidimas su Astravu anksčiau ar vėliau baigsis liūdnai. Žinoma, giją toliau reikėtų vynioti iki galo – iki Astravo uždarymo.

Tačiau svarbiausia, kad pirmą kartą tokiu lygiu gavome JAV įsipareigojimą mūsų oro gynybai. Tai labai svarbi diplomatinė pergalė prieš būsimą NATO viršūnių susitikimą, kuriame, pasinaudodami JAV parama, galime užsitikrinti viso aljanso pagalbą ir atgrasyti priešą srityje, kurioje jis jau seniai jautėsi nenugalimas, ir, maža to, išdidžiai grasinantis visam pasauliui branduoliniais ginklais Kaliningrade.

Ne mažiau svarbus JAV įsipareigojimas ir penktajam straipsniui bei vykdomam periodiniam JAV karių buvimui Baltijos šalyse. JAV brigadai susikoncentravus už Suvalkų linijos, buvo nuogąstaujama, kad Maskva tai gali suprasti klaidingai. Nors JAV kariai ir šiuo metu akylai saugo visą perimetrą tarp Baltarusijos ir Kaliningrado srities, visų pirma, dėl Baltijos šalių saugumo, tačiau fizinis JAV karių buvimas mūsų teritorijoje, be abejonės, yra geriausias atgrasymas Kremliui. Putinas puikiai žino, kad Amerika gina visus savo karius visu savo kūnu. Beje, dabartinė žaliai raudona koalicija šiame kontekste turėtų ne tik džiūgauti, bet ir paskaityti visą JAV-Baltijos šalių vadovų deklaracijos tekstą, kuriame labai aiškiai kalbama apie visų NATO šalių įsipareigojimą didinti gynybos išlaidas ir nedviprasmišką naštos pasidalinimą. Nemokamų pietų nebūna, mielieji valstiečiai, taigi už mūsų šalies saugumą bei ramią mūsų vaikų ateitį teks susimokėti. Savo ruožtu, JAV karinė pagalba Baltijos šalims visa buvo ir bus žymi (vien šiemet 100 mln. USD).

Dar vienas Lietuvos lyderystės įrodymas – kibernetinio saugumo srityje. Per metus patiriame dešimtis tūkstančių atakų, taigi virtualioje erdvėje, galima teigti, jau seniai vyksta karas. JAV įsipareigojimas dvišaliu pagrindu su Lietuva įkurti bendrą kibernetinio saugumo centrą yra seniai laukiama žinia. Vieni tokių grėsmių neįveiksime. NATO kibernetinis centras Estijoje daro daug, tačiau JAV šioje srityje visada buvo svarbiausia šalis, kuri dar kartą pripažįsta Lietuvos lyderystę. Panašiai svarbus ir JAV įsipareigojimas padėti Baltijos šalims kovoti su Rusijos propaganda. Deja, tenka nuogąstauti, jog ilgainiui ši tema taps priekaištu mūsų valdantiesiems, kurie šioje srityje iki šiol Lietuvos pajėgumus ir toliau „optimizuoja“, o amerikiečiai ir britai (net ir Briuselis) kovoja daugiau nei mūsų valdantieji.

Svarbu ir tai, kad JAV-Baltijos šalių susitikime buvo kalbama apie prekybą bei investicijas. JAV ne tik įsipareigojo plėsti prekybą, bet ir skatinti savo investicijas, kurių dėka jau ir šiandien amerikiečiai Lietuvoje yra pagrindiniai darbdaviai iš užsienio tiesioginių investicijų. Faktas paprastas – JAV investicijos iš esmės užsibaigia ties Lietuvos – Latvijos siena, o Klaipėdos uostas jau seniai atrastas kaip patikimiausias uostas didžiausioms pasaulio logistikos kompanijoms, kurių svarba net ir karinio konflikto metu būtų esminė.

Apibendrinant, šis viršūnių susitikimas yra dar viena didelė Prezidentės, kurios iniciatyva šis susitikimas Vašingtone įvyko, pergalė. Ekonomikoje mūsų lyderystė dar labiau įtvirtinta, suburtas regionas, pasiekti istoriniai laimėjimai oro gynybos, karinio JAV buvimo, energetinio ir kibernetinio saugumo srityse.

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų