A. Kubilius
M. Majauskas
2017.12.19

Dėl galimai pažeidžiamų antidempingo taisyklių „Agrokoncernui“ importuojant trąšas – kreipimasis į atsakingas institucijas

Dėl galimai pažeidžiamų antidempingo taisyklių UAB „Agrokoncernui“ importuojant trąšas – kreipimasis į Ūkio ministeriją, Konkurencijos tarybą ir Seimo Ekonomikos komitetą.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Andrius Kubilius ir Mykolas Majauskas kreipėsi į ūkio ministrą Virginijų Sinkevičių, Konkurencijos tarybos pirmininką Šarūną Kesarauską ir Seimo Ekonomikos komiteto pirmininką Rimantą Sinkevičių dėl dempinguotos produkcijos importo iš trečių šalių.

Žiniasklaidoje pasirodė informacija, jog Rusija, siekdama apeiti antidempingo taisykles ir nemokėti specialaus muito mokesčio, pradėjo eksportuoti, o Lietuvos importuotojai (tarp kurių daugiausiai tokių trąšų importuoja UAB „Agrokoncernas“) pradėjo vis didesniais kiekiais importuoti azoto nitrato trąšas su nedideliais fosforo ir kalio priedais. Publikacijose teigiama, kad tokioms trąšoms, nors jos pasižymi labai panašiomis savybėmis kaip ir grynoji salietra, iki šiol nėra taikomos dempingo taisyklės. Kaip galima spėti iš viešoje erdvėje skelbiamų duomenų, tokių trąšų „su priedais“ į Lietuvą importuojami kiekiai sparčiai auga, o jų kaina Lietuvos rinkoje yra gerokai žemesnė nei importuojamos grynosios salietros.

Parlamentarai A. Kubilius ir M. Majauskas kreipimesi į Ūkio ministeriją, Konkurencijos tarybą ir Seimo Ekonomikos komitetą prašo atsakyti, ar bus pradėtas tyrimas dėl faktinio antidempingo taisyklių pažeidimo, importuojant trąšas „su priedais”, kurios faktiškai savo savybėmis nesiskiria nuo grynųjų azoto nitrato trąšų, o pastarosioms, pagamintoms Rusijoje yra taikomos ES antidempingo taisyklės? Taip pat klausiama, ar šioms azoto nitrato trąšoms „su priedais” turi būti taikomos tokios pat antidempingo taisyklės, kaip ir grynoms analogiškoms trąšoms?

„Nors verslas, importuojantis tokias trąšas „su priedais” ir nepažeidžia jokių galiojančių taisyklių, tačiau toks būdas apeiti kovos su dempingu taisykles nėra sąžiningas. Lietuvos valdžios institucijų pareiga yra prižiūrėti, kad Lietuvos rinkoje būtų laikomasi sąžiningos konkurencijos taisyklių ir kad nebūtų leidžiama užimti rinkos su faktiškai dempinguota trečių šalių produkcija“, – pažymėjo A. Kubilius.

Seimo nariai taip pat domisi, ar yra žinoma, kaip analogiškos problemos yra sprendžiamos, kitose ES valstybėse, ypač kuriose veikia įmonės, gaminančios azoto nitrato trąšas? Seimo nariai klausia, ar į tokias šalis yra įsileidžiamos Rusijoje pagamintos azoto nitrato trąšos „su priedais”, netaikant joms antidempinginio muito bei, ar Lietuvos institucijos kreipsis į atitinkamas ES institucijas, kad ši problema būtų sprendžiama ES mastu?

„Turi būti išsklaidytos visos įmanomos abejonės dėl galimų antidempingo taisyklių pažeidimų. Spengianti atsakingų valstybės institucijų ir susijusių įmonių tyla tik didina visuomenės nepasitikėjimą ir kelia dar daugiau įtarimų“, – teigė M. Majauskas.

Primename, jog Lietuvos ir Europos Sąjungos (ES) pramonė pasižymi teise į sąžiningą konkurenciją. Tokia teise į gynybą nuo dempingo pasinaudojo Lietuvos ir ES šalių azoto nitrato (salietros) trąšų gamintojai, dar 2000 ir 2004 metais prašę atitinkamų Lietuvos ir ES institucijų apginti šalies ir Sąjungos rinką nuo dempinguotos analogiškų trąšų produkcijos importo iš Rusijos, kur tokių trąšų gamybai naudojamos dirbtinai atpigintos dujos.

 

Kitos aktualijos

A. Petrošius
2021.01.25

Klaipėdiečiai – uosto bendrovės KLASCO įkaitai

Klaipėdiečiai – uosto bendrovės KLASCO įkaitai
Skaityti daugiau
J. Urbanavičius
2020.12.18

J. Urbanavičius skleis miško puoselėjimo idėjas ir remsis praktikų patirtimi – parlamente subūrė bendraminčių grupę

J. Urbanavičius skleis miško puoselėjimo idėjas ir remsis praktikų patirtimi – parlamente subūrė bendraminčių grupę
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti