K. Starkevičius
2020.09.14

Dėl paramos paukštininkystės sektoriui vilkinimo kreiptasi į Ministrą Pirmininką

Dėl paramos paukštininkystės sektoriui vilkinimo kreiptasi į Ministrą Pirmininką

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Kazys Starkevičius ir Rasa Petrauskienė kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį bei žemės ūkio ministrą Andrių Palionį dėl paramos paukštininkystės sektoriui vilkinimo.

Anot parlamentarų, kovo mėnesį paskelbus COVID-19 pandemijos pradžią, staigiai krito paukštienos vartojimas Lietuvos ir ES šalių viešbučiuose ir restoranuose. Lietuvos paukščių perdirbimo įmonėse susikaupė virš 5 tūkst. tonų neparduotos paukštienos, kurią užšaldant patiriami papildomi kaštai, prarandama  apie 30 proc. vertės lyginant su šviežia paukštiena.  Per šį laikotarpį įmonės, norėdamos sukaupti apyvartines lėšas, produkciją realizavo ženkliai sumažintomis kainomis. Vien dėl sumažėjusių  paukštienos eksporto kainų Lietuvos paukštienos gamintojai kiekvieną mėnesį praranda apie milijoną eurų. Panašūs nuostoliai formuojasi ir dėl kritusių kainų vidaus rinkoje.

Paukščių perdirbimo įmonės, negaudamos žadėtos paramos, negali dirbti nuostolingai. Todėl, sudarydamos sutartis su paukščių augintojais, ženkliai mažina išaugintų paukščių supirkimo kainas, tokiu būdu nuostoliai pereina augintojams. Dėl žemų kainų kai kurie augintojai nesudaro sutarčių, todėl, paukštienos gamyba jau artimiausiais mėnesiais gali sumažėti apie ketvirtadalį.

„Kreipimesi prašome Ministrą Pirmininką ir žemės ūkio ministrą dėti visas pastangas, kad kuo greičiau būtų notifikuotos paramos taisyklės ir stengtis, kad derinimo procese nebūtų pablogintos paramos sąlygos. Taip pat siūlome skubos tvarka parengti paramos taisykles paukščių augintojams paremti nuo rugsėjo mėnesio, nes šiuo metu paukštienos perdirbėjams dar labiau sumažinus paukščių supirkimo kainas, augintojams nebeapsimokės juos auginti ir jie bus priversti nutraukti paukštienos gamybą, o tai neigiamai atsilieps visiems mūsų šalies gyventojams“, – teigia Seimo nariai K. Starkevičius ir R. Petrauskienė.

Seimo nariai pažymi, jog vienas iš didžiausių viščiukų broilerių augintojų pripažintas žemės ūkio kooperatyvas „Agroaves Group“ per pandemijos laikotarpį prarado 2,88 mln. pajamų ir nuo rugsėjo 10 d. pradeda stabdyti gamybą, iš darbo gali būti atleista apie 120 6 paukštynų ir pašarų gamyklos darbuotojų.

„Dar kovo 25 d. kartu su kolege Seimo nare Rasa Petrauskiene kreipėmės į Ministrą Pirmininką siūlydami išplėsti valstybės maisto rezervo asortimentą, kuriame galėtų būti paukštienos, kiaulienos ir jautienos konservai. Be to balandžio 3 d. kreipiausi į žemės ūkio ministrą siūlydamas duoti leidimą paukštininkystės bei mėsos ir pieno perdirbimo įmonėms gaminti konservus ir atnaujinti intervencinius pirkimus, tačiau iki šiol šioje srityje nieko nėra padaryta“, – sako K. Starkevičius.

Vyriausybės žadėtos pandemijos nuostoliams kompensuoti 20 mln. eurų paramos lėšos paukštininkystės sektoriui guli banke, nes Žemės ūkio ministerija niekaip per 7 mėnesius negali suderinti paramos paukštininkystės sektoriui teikimo taisykles su Briuseliu.

„Paramą šalies paukštininkystės sektoriui buvo numatyta išmokėti iki rugsėjo mėnesio, tačiau tai nebuvo padaryta, manytina, kad Žemės ūkio ministerija nemato kokia katastrofiška situacija yra susidariusi šiame sektoriuje ir atsakingi šios ministerijos darbuotojai nesistengia, kad numatyta parama greičiau pasiektų paukščių augintojus ir perdirbėjus“, – teigia R. Petrauskienė.

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų