2018.05.22

Draugystės įrodymas – Sakartvelo pavadinimą pirmoji pasaulyje pripažino Lietuva

Draugystės įrodymas – Sakartvelo pavadinimą pirmoji pasaulyje pripažino Lietuva.

Šią savaitę Sakartvelas (Gruzija) švęs Pirmosios demokratinės valstybės įkūrimo šimtmetį. Ta proga šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė vyksta į Sakartvelą, į oficialų šalies šimtmečio minėjimą, aukščiausiu lygiu įrodydama draugiškus abiejų šalių tarpusavio santykius.

Apie iki šiol vykusį ir tolesnį bendradarbiavimą šiandien spaudos konferencijoje Seime kalbėjo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys, Tarpparlamentinių ryšių su Sakartvelu grupės pirmininkas dr. Žygimantas Pavilionis, Sakartvelo ambasados atstovas Giorgijus Kobakhidze ir Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) vadovas Audrys Antanaitis.

Sakartvelo ambasados atstovas G. Kobakhidze padėkojo Lietuvos Respublikos Seimui, Valstybinei lietuvių kalbos komisijai (VLKK), Užsienio reikalų ministerijai už autentiško Sakartvelo pavadinimo įteisinimą ir nuolat jaučiamą palaikymą.

„Gegužės 3 d. įteisindama Sakartvelo pavadinimą Lietuvos Respublika tapo pirmąja valstybe, kuri patvirtino istorinį valstybės pavadinimą. Tai dar vienas Lietuvos ir Gruzijos bendradarbiavimo pavyzdys“, – sakė Sakartvelo ambasados atstovas Giorgijus Kobakhidze.

Paklaustas, kaip išmoko sklandžiai kalbėti lietuviškai, svečias paaiškino, kad jau penktus metus Sakartvelo Technikos universitete veikia Lietuvių kalbos ir kultūros centras, remiamas Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM), kur 100 sakartveliečių suteikiama galimybė mokytis lietuvių kalbos. Giorgijus į Lietuvą atvyko studijuoti lietuvių kalbos magistrantūros studijose.

VLKK pirmininkas A. Antanaitis pasidžiaugė, kad Sakartvelo pavadinimo įteisinimu komisija lietuvių kalbą praturtino dviem žodžiais: Sakartvelas ir sakartvelieičiai. Nuo šiol valstybės pavadinimas bus dvigubas. Gruzija išlieka oficialus valstybės pavadinimas.

A. Antanaitis pasakojo, kad buvo svarstomas ir Kartvelijos pavadinimas, tačiau įsigilinus ne tik į šalies istoriją ir kalbą, bet ir į geopolitinį kontekstą paaiškėjo, kad Kartvelija – etninės kartvelų žemės, neapimančios visos Gruzijos žemių. Tuo tarpu Sakartvelija yra keleto tautų tėvynė.

„Aiškinantis šalies istoriją teko tik dar kartą patvirtinti, kad be apibusės simpatijos mūsų šalis sieja ir tikrai didinga istorija, –  sakė A. Antanaitis. – Tikimės, kad Lietuvos piliečiai aktyviai naudos autentišką Sakartvelo pavadinimą“.

Jausdamas didelę simpatiją Sakartvelijai ir jos žmonėms, Seimo narys Ž. Pavilionis priminė, kad Lietuva visuomet buvo viena iš nuosekliausių Gruzijos draugių.

„Rėmėme šią šalį visais sunkiausiais momentais. Pasiektas Asociacijos susitarimas dėl Gruzijos narystės ES, įvirtinta NATO narystės perspektyva. Liko šias perspektyvas paversti realybe, –  sakė Tarpparlamentinių ryšių su Sakartvelu grupės pirmininkas. – Turime padaryti viską, kad narystė ES būtų gauta ir tai turi vykti ne tik teikiant praktinę pagalbą būtinųjų reformų įgyvendinimo kelyje, mokant atpažinti melagingą informaciją ir kovojant su ja, bet ir politiniu lobizmu“.

Lietuva paramą Sakartvelui rodė nuolat. Prezidentas Valdas Adamkus su Lenkijos Prezidentu a. a. Lechu Kačinskiu vyko į Gruziją karo metu, nors tai buvo labai pavojinga. Būdamas užsienio reikalų ministras Petras Vatiekūnas nesitraukė iš Tbilisio net tuomet, kai rusų tankai turėjo šluoti sosotinę. Ambasadorius Laimonas Talat-Kelpša atsisakė palikti ambasadą net ir sovietų okupacijos laikotarpiu.

„Toks mūsų didvyriškumas turi būti tęstinis ir užtikrinantis Sakartvelo narystę ES ir NATO. Politiniu lobizmu užsiimsime ir Valdo Adamkaus konferencijoje šiemet rugpjūčio 22 d., į kurią atvyks įvairų šalių parlamentų ir Vyriausybių aukščiausio lygio atstovai“, – sakė Ž. Pavilionis, primindamas, kad minėdami Ukrainos okupacijos penkmetį, nepelnytai pamirštame klaidą leidžiant okupuoti teritorijas Gruzijoje. Pasak parlamentaro, tąkart nenubausdami Rusijos šios klaidos kainą  sumokėjome Ukrainoje.

Kitos aktualijos

2019.08.13

Seimo nariai ragina Užsienio reikalų ministeriją reaguoti į Politico.eu publikuotą straipsnį, kuriame šmeižiamas Jonas Noreika-Generolas Vėtra

Seimo nariai ragina Užsienio reikalų ministeriją reaguoti į Politico.eu publikuotą straipsnį, kuriame šmeižiamas Jonas Noreika-Generolas Vėtra
Skaityti daugiau
2019.08.12

Prašoma VTEK įvertinti, ar ministras E. Misiūnas nesinaudoja tarnybine padėtimi

Prašoma VTEK įvertinti, ar ministras E. Misiūnas nesinaudoja tarnybine padėtimi
Skaityti daugiau
daugiau aktualijų
© 2019 Visos teisės saugomos.
AD FINGERS INTERACTIVE AGENCY

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti