L. L. Andrikienė
2017.12.12

Dvi Laimos Andrikienės dienos Žemaitijoje

Europarlamentarės Laimos Andrikienės kelionę į Telšius ir Klaipėdą sušildė žmonių sielų šiluma bei gyvos diskusijos.

Gruodžio 8-ąją ir 9-ąją, vizito į Žemaitiją dienomis,  dangus buvo apniukęs. Lietus ir vėjas. Tačiau europarlamentarės Laimos Andrikienės kelionę į Telšius ir Klaipėdą sušildė žmonių sielų šiluma bei gyvos diskusijos.

Tiems, kurie nebuvo Telšiuose, Žemaitijos sostinėje, verta ten nuvykti, nes Telšiai tikrai yra gražus ir sutvarkytas miestas.

L. Andrikienė viešnagę Telšiuose pradėjo susitikimu su Telšių meru Petru Kuizinu. Ji sakė, jog atvyko į Telšius visų pirma skleisti popiežiaus Pranciškaus žinią – popiežiui labai rūpi Europos ateitis. Meras kalbėjo apie žemiškus reikalus: centrinė valdžia Vilniuje daug ką riboja, savivaldybėms privalu suteikti daugiau teisių, nes teisių patiems daryti sprendimus stoka, įvairūs suvaržymai,  pertekliniai reikalavimai dažnai  atstumia užsienio investicijas.  Užsienio investicijų trūkumas skatina emigraciją ir kitokias bėdas, socialinę atskirtį, tvirtino meras.

Savivaldybėje įvyko ir vieša diskusija apie Europos ateitį. Pagrindiniai pranešėjai buvo L. Andrikienė ir Telšių vyskupas K. Kėvalas. Diskusijos tikslas buvo pasidalinti popiežiaus Pranciškaus ir COMECE – Europos vyskupų konferencijų komisijos – inicijuotos tarptautinės konferencijos, spalio pabaigoje vykusios Vatikane ir pavadintos “(Per)mąstyti Europą”, idėjomis, Šventojo Tėvo kalbos, pasakytos konferencijoje, pagrindinėmis mintimis.

L. Andrikienė, kurią Vatikane kartu su kitais politikais, Katalikų bažnyčios hierarchais, akademikais iš visų 28 ES valstybių narių priėmė popiežius Pranciškus, pabrėžė, kad pagrindinis klausimas, į kurį atkreipė dėmesį popiežius Pranciškus, buvo dialogo Europoje stoka, nors europiečiai ir gyvena komunikacijos amžiuje. L. Andrikienei pritarė vyskupas K. Kėvalas, kuris sakė, jog Europos vienybė remiasi bendromis vertybėmis, o ne jėga. Vyskupas kalbėjo, jog užmiršus krikščioniškąsias vertybes Europos Sąjungos lauktų liūdna ateitis.  L. Andrikienė teigė, kad ES pradeda atsisukti į žmogų ir rimtai imtis socialinių problemų – ES planuoja dalį ES biudžeto lėšų skirti socialinėms programoms. Nustačius socialinės politikos gaires, ES skirtų pinigų paremti socialines programas šalyse narėse, kur socialinė padėtis nėra lengva. Praktiškai tai reikštų, jog prie lietuvio pensijos ar kitų išmokų ES mokėtų savo dalį, taip mažindama socialinę nelygybę ir padėdama sunkiausiai gyvenantiems piliečiams.

Po diskusijos L. Andrikienė lankėsi Žemaitės gimnazijoje, kur gimnazistams vedė „Europos pamoką“.  Pamokos temos – geopolitika, agresyvi Kinijos OBOR strategija, mažumų teisės bei popiežiaus Pranciškaus Europos ateities vizija. Buvo aptarta ir ES Rytų partnerystės politika. Gimnazistų paklausta europarlamentarė papasakojo apie savo kelią į didžiąją politiką.

„Aš noriu, kad jūsų karta jaustųsi Europoje kitaip, nei daugelis mano kartos žmonių, kurie vis dar sako: ČIA, pas mus, ir TEN, Europoje. O juk iš tiesų mes visi ir esame Europa. Jūs turite jaustis visaverčiais europiečiais, Europą jausti ir mylėti kaip savo namus, o ne žiūrėti kaip į kažką svetimą, tolimą, nežinomą, nesuprantamą,“ – taip pamoką baigė L. Andrikienė.  Šios mokyklos mokiniai europarlamentarės kvietimu 2008-aisiais lankėsi Europos Parlamente. Ir šį kartą L. Andrikienė pakvietė gimnazijos bendruomenės atstovus apsilankyti Europos Parlamente 2018 metais.

Viešnagę Telšiuose L. Andrikienė baigė  dalyvaudama radijo stoties XXL FM laidoje „Pietūs su Mantu Serva“.  Be anksčiau minėtų klausimų buvo aptarta ir JAV prezidento D. Trumpo politika, Rusijos prezidento V. Putino sprendimas siekti dar vienos kadencijos prezidento poste.

Antrąją viešnagės Žemaitijoje dieną L. Andrikienė pradėjo Klaipėdoje, dalyvaudama Šv. Mišiose. Jos vyko brolių  pranciškonų pastatytoje ir puoselėjamoje Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje. Tai buvo Padėkos mišios už visus geradarius, dirbančius prie bažnyčios veikiančiame Šv. Pranciškaus onkologijos centre. Jas aukojo brolis Benediktas Jurčys ir brolis Astijus Kungys. Po Mišių visus susirinkusiuosius šeimininkai pakvietė Maldos pusryčiams, kuriuose dalyvavo ir europarlamentarė.

Klaipėdoje broliai pranciškonai globoja bendruomenę, padedančią žmonėms, sergantiems onkologinėmis ligomis. Ši bendruomenė yra puikus pavyzdys, kaip iniciatyva, kylanti iš visuomenės apačios, tampa rimta dvasine jėga, padedančia žmonėms išgyventi juos ištikusią nelaimę.

Po pietų Klaipėdos senamiestyje vyko vieša diskusija „Dėl europos ateities“. Pranešėjai buvo dr. L. Andrikienė ir dr. Ričardas Malkus iš Klaipėdos kolegijos. Diskusijoje dalyvavo TS-LKD Klaipėdos skyrių nariai, Klaipėdos Trečiojo amžiaus universiteto klausytojai, Klaipėdos kolegijos bei universiteto dėstytojai, buvę tremtiniai, savivaldybės tarybos nariai. Įvairiais aspektais svarstytos tos pačios problemos kaip Telšiuose – popiežiaus Pranciškaus rūpestis Europa, agresyvi Kinijos prekybos strategija, ES socialinė politika bei Lietuvos švietimo klausimai.

Dalyviai buvo aktyvūs ir geranoriški. Diskusija buvo sąmoningų piliečių pokalbis – bendras tiesos ieškojimas, ne ginčas. Tokių pokalbių ir diskusijų labai nedaug Lietuvos viešojoje erdvėje, o jų mums visiems labai reikia.

/11 1

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų