A. Kubilius
2019.04.12

Gindami viešąjį interesą Seimo nariai dėl Stasio Jakeliūno veikimo kreipsis į Generalinę Prokuratūrą

Gindami viešąjį interesą Seimo nariai dėl Stasio Jakeliūno veikimo kreipsis į Generalinę Prokuratūrą

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai Andrius Kubilius ir Mykolas Majauskas gindami viešąjį interesą rengia kreipimąsi į Generalinę Prokuratūrą dėl Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininko Stasio Jakeliūno piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir neteisėto bandymo paveikti Lietuvos banko (LB) priimamus sprendimus.

„Esame susirūpinę pastaruoju metu ypač suintensyvėjusiomis Seimo valdančiosios daugumos atstovų Stasio Jakeliūno, ir jį remiančių Ramūno Karbauskio, Viktoro Pranckiečio  pastangomis menkinti LB reputaciją. Tai svarbiausia šalies institucija, kontroliuojanti bankų sistemą ir užtikrinanti šio sektoriaus stabilumą. Bet koks kišimasis į LB nepriklausomumą gali sukelti neprognozuojamas pasekmes, nerimą Lietuvos ir tarptautinėse finansų rinkose, indėlininkų paniką.  Jau nekalbant apie tai, kad toks kišimasis yra neteisėtas. Kiekvienos šalies centrinio banko nepriklausomumą gina Europos centrinis bankas. Kyla klausimas, kas slypi po tokiu valdančiųjų siekiu sukelti abejones šalies centrine finansų institucija? Jei tai būtų tik kerštas už S. Jakeliūno nepriėmimą į darbą, tai būtų mažiausia grėsmė valstybės saugumui ir jos institucijų stabilumui, tačiau mes matome ir kur kas rimtesnių galimų interesų. Gali būti, kad toks neteisėtas elgesys yra nulemtas artėjančių Prezidento rinkimų, kuriuose dalyvauja Ministras Pirmininkas. Tokių pavojingų rinkimų kampanijų jau yra buvę.  Bet gali būti ir bankrutavusio banko „Snoras“ akcininkų bandymo daryti poveikį Lietuvoje, pasitelkiant Seimo narį S. Jakeliūną, ir keršijant banko vadovui Vitui Vasiliauskui už „Snoro“ banko bankrotą. O tai jau būtų žymiai rimtesnė problema “, – pabrėžė Seimo narys A. Kubilius.

Turimais duomenimis, LB patiria neteisėtą spaudimą iš BFK pirmininko, kuris galimai siekia daryti įtaką centrinio banko priimamiems sprendimams, nepagrįstai grasina šiai institucijai ir jos vadovams.

„Mūsų žiniomis, S. Jakeliūnas ne tik bandė įsidarbinti Lietuvos banke galimai šantažuodamas su „Snoro“ akcininkais suderintais veiksmais, bet ir kreipėsi į Lietuvos banką užsimindamas apie pageidaujamus sprendimus dėl konkretaus finansų rinkos dalyvio ir užsimindamas apie gresiančius nemalonumus, – pažymėjo Seimo narys M. Majauskas. – Matydami galimai neteisėtą veiką, nukreiptą prieš pagrindinę Lietuvos finansų instituciją – Lietuvos banką – rengiame kreipimąsi į Generalinę Prokuratūrą. Prašome pradėti ikiteisminį tyrimą ir ištirti, ar pono S. Jakeliūno veiksmais nedaroma žala viešajam interesui pagal Baudžiamojo kodekso 228 ir 288 straipsnius – piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi ir neleistiną kišamasi į valstybės tarnautojo veiklą, pažeidžiant Lietuvos banko nepriklausomumą“.

Lietuvos Banko įstatymo trečiojo straipsnio „Lietuvos banko nepriklausomumas“ 2 dalis nurodo: „Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir valstybės institucijos privalo gerbti Lietuvos banko nepriklausomumą ir nesiekti daryti įtaką Lietuvos bankui ir Lietuvos banko tarnautojams, kai jie vykdo savo pareigas“.

Lietuvos banko, kaip vienos svarbiausių šalies finansinių institucijų nepriklausomumas, yra įstatymu ginamas valstybės ir viešasis interesas. Dėl jam pavestų kritiškai svarbių funkcijų: kainų stabilumo išlaikymas, finansų rinkos priežiūra bei vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų sprendimas, Lietuvos banko darbas privalo būti apsaugotas nuo bet kokios neleistinos įtakos ir šališkumo. 

„Tai svarbu yra ne tik dėl objektyvių finansinių priežasčių, tačiau ir dėl Lietuvos banko, kaip valstybinės institucijos, svarbos palaikant pasitikėjimą valstybe apskritai. Leidimas nevaržomai kištis į tokios finansinės institucijos veiklą sukurtų precedentą tolimesniems finansinės nepriklausomybės ir ūkinės veiklos laisvės suvaržymams, draudžiamiems Konstitucijos 46 straipsnyje, – teigia M. Majauskas. – Ši apsauga turi būti užtikrinta ir nuo kitų valstybinių institucijų įtakos ir asmenų, siekiančių išnaudoti jiems valstybės tarnautojų postų suteikiamas galias siekiant suvesti asmenines sąskaitas ar atstovaujant kitiems asmenims, siekiantiems panašių tikslų. Dėl šių priežasčių būtina imtis teisinių veiksmų prieš Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko S. Jakeliūno savivalę ir daromą žalą Lietuvos finansiniam sektoriui“.

 

BK 288 straipsnis. Kišimasis į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą

Valstybės tarnautojas, visuomenės veikėjas, politinės ar visuomeninės organizacijos atstovas, kuris naudodamasis savo įtaka kišosi į valstybės tarnautojo ar viešojo administravimo funkcijas atliekančio asmens veiklą siekdamas priversti atsisakyti teisėtų veiksmų ar atlikti neteisėtus veiksmus savo ar kitų asmenų naudai,

baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų.

 

BK 228 straipsnis. Piktnaudžiavimas

  1. Valstybės tarnautojas ar jam prilygintas asmuo, piktnaudžiavęs tarnybine padėtimi arba viršijęs įgaliojimus, jeigu dėl to didelės žalos patyrė valstybė, Europos Sąjunga,tarptautinė viešoji organizacija, juridinis ar fizinis asmuo,

baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.

  1. Tas, kas padarė šio straipsnio 1 dalyje numatytą veiką siekdamas turtinės ar kitokios asmeninės naudos, jeigu nebuvo kyšininkavimo požymių,

baudžiamas bauda arba laisvės atėmimu iki septynerių metų.

  1. Už šiame straipsnyje numatytas veikas atsako ir juridinis asmuo.

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų