2019.01.31

Gydymosi kanapių aliejumi kaina – 15 metų kalėjimo

Bet koks kanapių aliejaus kiekis, didesnis nei 25 gramai, traktuojamas kaip labai didelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimas su tikslu platinti, ir pagal Baudžiamąjį kodeksą užtraukia laisvės atėmimo bausmę nuo 10 iki 15 metų.

Bet koks kanapių aliejaus kiekis, didesnis nei 25 gramai, traktuojamas kaip labai didelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimas su tikslu platinti, ir pagal Baudžiamąjį kodeksą užtraukia laisvės atėmimo bausmę nuo 10 iki 15 metų.

Svarbu pabrėžti, jog ne visas kanapių aliejus yra draudžiamas. Šiuo metu galima laisvai nusipirkti įvairių maisto produktų, turinčių kanapių sėklų ar kanapių sėklų aliejaus – duonos, miltų ar alaus. Tačiau kanapių aliejus, nors ir pagamintas iš Lietuvoje teisėtai auginamų pluoštinių kanapių, yra griežtai draudžiamas.

Šis aliejus pasižymi įvairiomis gydomosiomis savybėmis: skausmo, chemoterapijos šalutinių poveikių mažinimu, padeda kenčiantiems nuo depresijos, nemigos, nerimo, ar turintiems apetito sutrikimų. Dėl mažos psichoaktyvios medžiagos THC koncentracijos, toks aliejus daugelyje ES šalių yra leidžiamas. Todėl Lietuvoje užaugintas pluoštinių kanapių derlius dažnai išgabenamas į kitas ES šalis, tame tarpe ir kaimyninę Lenkiją, kur gaminami didelę paklausą pacientų tarpe turintys kanapių aliejai.

Suvedus į paiešką „CBD aliejus“ ar „kanapių aliejus“ internetas mirga nuo įvairiausių pasiūlymų su pristatymu Lietuvoje. Nepaisant ES praktikos ir itin žemo THC kiekio, kanapių aliejus Lietuvoje yra griežtai draudžiamas prisidengiant Jungtinių Tautų 1961 metų Bendrąja narkotinių medžiagų konvencija. Įdomu, jog pačioje konvencijoje kanapių aliejaus nėra. Joje rasite kanapes, kanapių dalis, tinktūras, ekstraktus – bet ne aliejus.

Kaip ir kada tiksliai atsirado draudimas naudoti kanapių aliejų, negali paaiškinti ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai. Galbūt tai tiesiog vertimo klaida, kuri šiandien gali už grotų pasiųsti tūkstančius pacientų.

Lyg būtų negana uždrausti kanapių gaminius, Lietuvoje papildomai yra draudžiamas ir bet koks kanapėse randamas THC kiekis. Šios psichoaktyvios medžiagos vartojimas turi būti griežtai kontroliuojamas ir leidžiamas tik medicininiais tikslais. Nuo šių metų gegužės mėnesio THC bus galima naudoti, jei ši medžiaga įeis į registruotą vaistinį preparatą.

Tačiau, jei turėsite THC bet kokiu kitu pavidalu, nei registruotu vaistu ar pluoštiniais produktais, būsite kaltas dėl disponavimo narkotikais. Net ir tūkstantoji gramo dalis bet kokią veiklą, susijusią su THC savo sudėtyje turinčiais gaminiais daro nusikaltimu.

Tai galioja ir iš pluoštinių kanapių, kuriose privalo būti mažiau nei 0,2 % THC, pagamintam aliejui. Jame neišvengiamai lieka tam tikras THC kiekis, nors jis ir gali sudaryti vos tūkstantąją procento dalį. Tai paskatino daugelį šalių nustatyti racionalų leistiną THC kiekį pluoštinių kanapių gaminiuose: Čekijoje – 0,5 proc, Šveicarijoje – 1,0 proc. Tuo tarpu Lietuvoje draudžiamas absoliučiai bet koks šios medžiagos kiekis.

Todėl, jei kažkada pirkote ar namuose turite kanapių (ne sėklų) aliejaus, jums gresia rimti nemalonumai.

Nemažai ES valstybių kanapių aliejams, turintiems mažesnę nei nustatyta THC koncentraciją, išvis netaiko narkotinio reguliavimo. Šie aliejai gali būti prieinami vartotojams ir ne kaip vaistas, bet paprasta vartojimo prekė, kosmetika ar maistas.

ES ir Lietuvoje galiojantis maisto papildų reguliavimas ir jo išimtys sukuria situaciją, kuomet ir Lietuvoje kanapių aliejus galėtų būti teisėtas, jei tik jis, kaip maisto papildas, būtų legaliai pagamintas ar prieinamas kitoje ES šalyje. Tačiau net ir tokiu atveju šis aliejus Lietuvos Narkotinių ir psichotropinių medžiagų įstatymo būtų toliau traktuojamas kaip narkotikas, ir liktų toks pat nelegalus.

Lietuvos institucijos, atsakingos už rinkos kontrolę, kol kas nesiima represinių priemonių, nors pagal įstatymo raidę kanapių aliejų gaminimas, gabenimas ar vartojimas yra sunkus ir labai sunkus nusikaltimas, baudžiamas ilgais metais kalėjimo.

Toks reguliavimas daro žalą ne tik žmonėms, kuriems kanapių aliejus yra labai reikalingas, tačiau ir tiems, kurie norėtų padaryti jį prieinamą. Kanapių aliejus kuo puikiausiai galėtų būti spaudžiamas iš jau dabar legaliai Lietuvoje auginamų pluoštinių kanapių. Galėtų, bet nėra, nes pagal galiojančius įstatymus, tai būtų narkotikų gamyba.

Šie apribojimai kiša pagalius į ratus ne tik vietiniams pluoštinių kanapių augintojams, bet ir didžiausiems pasaulyje kanapių preparatų gamintojams, norintiems investuoti Lietuvoje. Dabar galiojanti tvarka – ar, tiksliau, betvarkė – Lietuvos ekonomikai kainuoja papildomas sveikatos apsaugos išlaidas, pramonės augimą, darbo vietas, investicijas ir papildomas įplaukas į biudžetą.

Ši situacija yra ilgų metų politikos, psichotropinių medžiagų reguliavimą tvarkančios plačiausiu įmanomu teptuku, išvada. Vienas konkretus žingsnis, galintis padėti spręsti susidariusią situaciją, būtų tikslus produktų ir gaminių, leidžiamų gaminti iš pluoštinių kanapių, apibrėžimas. Pritaikius jau dabar pluoštinėms kanapėms galiojantį itin žemo THC kiekio reikalavimą ir kanapių aliejaus gamybai, Lietuvoje būtų galima legaliai gaminti, platinti ir svarbiausia saugiai vartoti kanapių aliejų.

Narkotinės ir psichoaktyvios medžiagos nėra saldainiai, tačiau ne visos jos yra vienodai pavojingos. Šių medžiagų reguliavimo politika turi būti formuojama ne išankstinių nuostatų, baimių ir politinės šizofrenijos, bet žinių, mokslo ir sveiko proto. Tik taip bus galima pasiekti norimų tikslų, tuo pačiu paliekant galimybę žmonėms gauti geriausią įmanomą gydymą.

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų