2019.03.11

I. Degutienė sveikina su Kovo 11-ąja

Kokie tikri žvilgsniai laisvės mitinguose, Atkuriamajame Seime, tų metų politiniuose įvykiuose.

„Po tylinčiom žvaigždėm užmigo žemė.
Klevai tamsoj stipriau šakas supynė.
Atrodo, kad seniai sustojo laikas,
Seniai toli – istorijoj – tėvynė.
/…/
Sustoji vienas – menkas ir mažytis
Prieš neaprėpiamą pasaulio aukštį.
Ir kas tau žvaigždės? Kas tau amžinybė?
Tu lauki, kad greičiau pradėtų aušti.“

Po šiomis Jono Strielkūno poezijos eilutėmis užrašyta data – 1969. X. 7. Beveik dvidešimt metų iki Lietuvos tautinio atgimimo, šiek tiek daugiau nei dvidešimt – iki 1990-ųjų Kovo 11-osios. Eilėraštis, kuris liudija ne tik poeto talentą, bet ir visos tautos skaudulį, kad tikroji tėvynė – ne čia ir dabar, o seniai toli istorijoj, ir visos tautos laukimą ir viltį – kad greičiau pradėtų aušti.
Sunku patikėti, kad Kovo 11-osios Lietuvai jau – dvidešimt devyneri. Suaugusio ir brandžiausią laiką pradedančio žmogaus amžius. Laikas, kurį gyvendami kartais pernelyg gretai ir lengvai pamirštame, kas slypi už šios datos. O kad prisimintume – užtenka pažvelgti į tų laikų dokumentiką, kino kronikas, nuotraukas: 1988-ųjų, 1989-ųjų, 1990-ųjų, 1991-ųjų… Kokie vienodai vargani ir skurdūs mūsų drabužiai, kokie nušiurę ir apleisti namų fasadai, kokios nugyventos gatvės ir nesvetingi miestai ir kaimai. Ir kokios tikros žmonių akys – laukiančios, degančios, tikinčios. Kokie tikri žvilgsniai laisvės mitinguose, Atkuriamajame Seime, tų metų politiniuose įvykiuose.
Šiandien visi suprantame, kad pasikeitė daugiau nei namų fasadai. Pasikeitė mūsų mąstymas – laisvė tapo neatskiriama jo dalimi. Pasikeitė mūsų valstybė – ji tapo demokratinio pasaulio dalimi. Pasikeitė mūsų tauta – ji atgavo savigarbą ir orumą.
Į mintis ateina giesmės eilutė „Ir žodis tapo kūnu“. Kaip dieviško stebuklo dalis, kaip įrodymas, kad pasaulį vis dėlto valdo ne pyktis ir prievarta, o teisingumas ir viltis. Viltis, kuris pildosi, ir kiekvienas, savo gyvenimu patyręs tą išsipildymą, visada žinos atsakymą į klausimą, kokia laisvės kaina ir kokia gyvenimo prasmė. Kaip žinojo 1990-ųjų signatarai ir 1991-ųjų laisvės savanoriai, kaip žinojo partizanų vadas Jonas Žemaitis-Vytautas, kurio 110-ąsias gimimo metines minėsime Kovo 14-ąją, ir daugybė kitų visų laikų Lietuvos laisvės kūrėjų, saugotojų ir gynėjų.
Būkite pasveikinti visi, kurių mintys ir jausmai šiandien byloja apie tai!
Būkite pasveikinti, visi geros valios Lietuvos žmonės, – su mūsų valstybės Nepriklausomybės atkūrimo diena!

Kitos aktualijos

Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti