2019.12.18

Kaistanti atmosfera URM: darbuotojų atsakomybė didelė, o sistema – demotyvuojanti

Kaistanti atmosfera URM: darbuotojų atsakomybė didelė, o sistema – demotyvuojanti

Šiandien vykusiame Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Audroniaus Ažubalio iniciatyva, Užsienio reikalų ministerijos (URM) darbuotojų profesinės sąjungos vadovai pateikė informaciją karjeros diplomatų diskriminaciją.

URM ne tik kuria naujas normas dėl Diplomatinės tarnybos praktikos, verčiančias abejoti skyrimu pagal kompetencijas, bet ir neužtikrina socialinio stabilumo ir užtikrintumo, diplomatų atsakomybę atitinkančių darbo sąlygų.

„Nepaneigiamas faktas, kad ši ministerija nuo 2014 m. yra finansuojama mažiausiai iš visų šalies ministerijų. Ir tai iš esmės prieštarauja nuostatai, kad diplomatinė tarnyba yra pirmoji valstybės interesų gynybos „linija“. Viso to pasekmes matome jau dabar – pirmą kartą ministerijos istorijoje nebėra kandidatų į diplomatinę tarnybą – URM rezervo – žmonės tiesiog nemato perspektyvų dirbti, kadaise buvusioje prestižinėje tarnyboje“, – teigė A. Ažubalis.

Karjeros diplomatų padėtį liudija beprecedentė URM darbo istorijoje situacija – vien per pastaruosius trejus metus be konkurso diplomatais „patapo“ apie dvidešimt asmenų, artimų ministerijos vadovybei pagal politines pažiūras ar ankstesnius ryšius (palyginimui, 2008-2012 m. kadencijoje į diplomatinę tarnybą politiniu sprendimu priimtas vienas asmuo). Be to, ministerijoje, reikalui esant, sąmoningai keičiama diplomatų pareigybių aprašymo ir vertinimo metodika tam, kad jie atitiktų proteguojamų asmenų į atitinkamas pareigas padėtį.

„Vienas iš lygių galimybių pažeidimų – 2019 m. gegužės 15 d. ministro įsakymu reglamentuota privalomoji darbo patirtis, tačiau jau birželio 21 d. dar kartą pakeičiama pareigybių aprašymo ir vertinimo metodika. Ši „metodika“ yra taikoma tam, kad tam tikri asmenys galėtų užimti atitinkamas pareigas, keičiant reikalavimus dėl darbo patirties diplomatinėje atstovybėje. Toks „lankstumas“ darbo stažo atžvilgiu, iškeliant proteguojamus asmenis, prasilenkia su galimybe sąžiningai siekti karjeros, kartu demotyvuoja kitus diplomatus“, – dėmesį į problemą atkreipia A. Ažubalis.

Kartu posėdyje dalyvavęs URK narys parlamentaras Žygimantas Pavilionis pažymi, jog nuo 2019 m. pradžios, įsigaliojus naujoms Valstybės tarnybos ir Diplomatinės tarnybos įstatymams, diplomatų pareigybės ir kategorijos buvo perskaičiuotos į pareiginės algos koeficientus, taip pažeidžiant skaidrumo ir diplomatų lygiateisiškumo principus – išskyrus ministerijos vadovybę, beveik visi diplomatai savo pareigų lygmenyje gavo minimalius pareiginės algos koeficientus.

„Vadovaujantis tik ministrui žinomais kriterijais, dauguma diplomatų atsidūrė savo užimamų pareigų karjeros pradžioje, nors pagal ankstesnę sistemą buvo per vieną žingsnį iki kito – aukštesnio karjeros etapo. Gabūs, jauni, kūrybingi diplomatai šiuo metu yra demotyvuoti ir paprasčiausiai palieka ministeriją arba susipažinę su šia situacija tiesiog neateina į ministeriją, mes jau dabar prarandame diplomatijos ateitį”– teigė Ž. Pavilionis.

Ministrui L. Linkevičiui einant antrą kadenciją, pasak A. Ažubalio ir Ž. Pavilionio,  įsigaliojo socialiai neteisinga ir žeminanti tvarka, kai išmokos užsienyje už vaikų išlaikymą priklauso nuo tėvų diplomatinio rango.

„Iš diplomatų ir jų šeimų narių kompensacijos gyvenant užsienyje matome,  kad skirtumas tarp ambasadoriui mokamų išmokų už šeimos narius (sutuoktinį ir 2 vaikus) ir atašė pareigas užimančiojo yra virš 3 000 eurų per mėnesį – kompensacija tiesiogiai priklauso nuo vaikų skaičiaus ir amžiaus. Vadinasi, pati ministerija skirsto vaikus pagal rangą. Kartu ministerija atsiriboja nuo bet kokių pastangų, atsižvelgiant į darbo specifiką, kurti diplomatų šeimų atžvilgiu palankias darbo sąlygas. To pasekmė – diplomatinėje tarnyboje didžiąją daugumą darbuotojų sudaro vienišos moterys arba moterys su vaikais. Dažniausiai santuokos neišlaiko rotacijų išbandymų, kuomet sutuoktinis turi išeiti iš darbo ir gauti tik minimalią pensijos išmoką“, – pažymėjo A. Ažubalis.

Anot parlamentarų, visuomenėje stinga supratimo, kad tai horizontali tarnyba – aukštas kompetencijas turintys tarnautojai rūpinasi visų svarbiausių valstybės institucijų tarptautiniais ryšiais ir veikla, tačiau patys lieka be dėmesio ir įvertinimo.

Kitos aktualijos

2020.09.24

Dėl aplinkos ministro K. Mažeikos bandymo įsiteikti rinkėjams medžiotojams – klausimai etikos sargams

Dėl aplinkos ministro K. Mažeikos bandymo įsiteikti rinkėjams medžiotojams – klausimai etikos sargams
Skaityti daugiau
2020.09.23

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti