I. Degutienė
2017.12.01

Kalbos premijos laureatu tapo Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininkas Aleksas Bartnikas

Felicijos Bortkevičienės (1873–1945), žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės, atminimą įamžinanti premija skiriama už reikšmingą lituanistinę veiklą Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams, organizacijoms, institucijoms.

Šiandien pavakare Valdovų rūmuose vykusiame iškilmingame Lietuvos Tarybai ir Valstybės atkūrimo 100-mečiui skirtame Kalbos vakare Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkė Irena Degutienė įteikė 2017 metų Kalbos premiją.

Keturioliktuoju Kalbos premijos laureatu Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija paskelbė Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijos pirmininką Aleksą Bartniką. Premija buvo skirta už ilgametį lituanistikos, etnokultūros ir lietuvių kalbos mokymo plėtojimą Kaliningrado (Karaliaučiaus) srityje.

Kalbėdama premijos įteikimo metu Seimo Pirmininko Pavaduotoja I. Degutienė sakė: „Kalba mūsų tautai, net ir labai plačiai pasklidusiai po atsivėrusį pasaulį, vis dar tebėra svarbus požymis, nes dėl kalbos tauta yra daug kentėjusi ir aukojusi. Todėl su ypatinga pagarba minime savo kalbos darbininkus ir kūrėjus. Visi mūsų tautos atgimimai yra susiję su sąjūdžiais už kalbą – nuo reformacijos laikų iki Nepriklausomybės atkūrimo. Ir susiję su tuo kraštu, kuriame mūsų laureatas Aleksas darbuojasi jau daugiau kaip pusę amžiaus. Gal ši aplinkybė nėra tik geografinė ar tik simboliška?“

Nuožmiausias kalbos draudimas 1864 metais baigėsi Basanavičiaus „Aušra“, Kudirkos „Varpu“, 1904 m. spaudos atgavimu, 1905 m. Didžiuoju Vilniaus Seimu, 1917 m. Vilniaus konferencija, kurios šimtąjį jubiliejų minime ir šiame renginyje, – taip nuo kalbos sąjūdžio Lietuva žingsnis po žingsnio ėjo nepriklausomybės link. Be Vilniaus konferencijoje iškeltų aukštųjų ir drąsiųjų tikslų, be būsimųjų signatarų drąsos ir išminties, be jų įsipareigojimo tautai ir be aiškaus supratimo, „Kad Lietuva galėtų laisvai plėtotis, turi būti sukurta nepriklausoma Lietuvos valstybė, demokratiniais pagrindais sutvarkyta“, daug ko šiandien nebūtų.

„Kaip yra rašęs dar vienas šių metų jubiliatas – Maironis – „Idėjos, jei didžios, nemiršta kaip žmonės“. Tikiu, kad šių metų Kalbos premijos laureatą per gyvenimo verdenes vedė kilni ir aukšta idėja, todėl jo darbai matomi, o tų darbų vaisiai byra ir į lietuvių kalbos aruodą“, – pabrėžė I. Degutienė.

Aleksas Bartnikas (g. 1944 m. Kuišių kaime, Prienų raj.) vadovauja Kaliningrado srities lietuvių kalbos mokytojų asociacijai daugiau nei 10 metų ir labai prisideda prie lietuvių kalbos bei etnokultūros mokymo, padeda Kaliningrado srities lietuviams pažinti Lietuvos kultūrą ir istoriją, populiarina jos kultūrinį paveldą ir nacionalines tradicijas. Puoselėdamas lietuvių kalbą ir tradicijas A. Bartnikas ypatingą dėmesį skiria darbui su vaikais ir jaunimu. Dėl aktyvios ir kryptingos A. Bartniko veiklos Kaliningrado srityje ne tik vietos lietuviams, bet ir skirtingų tautybių gyventojams jau gerai žinomi Kristijono Donelaičio, Martyno Mažvydo, Liudviko Rėzos, Vydūno vardai. A. Bartnikas apdovanotas Kaliningrado srities gubernatoriaus garbės medaliu (2007 m.), Tautinių mažumų ir išeivijos departamento prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės garbės aukso ženklu „Už nuopelnus“ (2009 m.), Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino medaliu (2011 m.).

Felicijos Bortkevičienės (1873–1945), žodžio laisvės gynėjos, labdaros organizatorės, atminimą įamžinanti premija skiriama už reikšmingą lituanistinę veiklą Lietuvos ir užsienio šalių piliečiams, organizacijoms, institucijoms.

 

 

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų