2019.05.17

Konstitucinio Teismo nutarimas dėl LRT tik patvirtina prielaidas, kad valdantieji bando daryti įtaką nepriklausomoms valstybės institucijoms

Konstitucinio Teismo nutarimas dėl LRT tik patvirtina prielaidas, kad valdantieji bando daryti įtaką nepriklausomoms valstybės institucijoms

Vakar Konstitucinis Teismas (KT) paskelbė nutarimą, kad Seimo komisijos, kuri tyrė LRT valdymą ir finansus, sudarymas prieštarauja Konstitucijai. Anot KT, sudarydamas komisiją Seimas pažeidė konstitucines visuomeninio transliuotojo teises.

„Konstitucinis Teismas vakar patvirtino tai, dėl ko nuogąstavome – politikai negali kištis į nacionalinio transliuotojo veiklą, tokiu būdu sukurdami prielaidas, o gal ir darydami įtaką transliuotojo skleidžiama turiniui. Laisvas žodis svarbus ne tik žmogaus saviraiškai, bet ir pamatiniams demokratiniams procesams valstybėje. Tai daro žalą ne tik nacionalinio transliuotojo reputacijai, bet ir diskredituoja Lietuvą tarptautinėje erdvėje, kaip valstybę, kurioje valdžia turi teisę daryti įtaką žiniasklaidai. Todėl politinis žurnalistų persekiojimas prisidengiant komisijomis yra antikonstitucinis ir neteisėtas aukščiausiu lygiu, pažymi vienas iš kreipimosi į Konstitucinį Teismą autorių Seimo narys Andrius Kubilius. –  Šis sprendimas yra geriausias įrodymas, jog perspėjimai apie nuoseklų valstiečių vykdomą politinės galios naudojimą asmeniniams tikslams nėra perdėti, ir jų veiksmų keliamas pavojus šalies teisiniams pamatams yra realus“.

Į KT kreipęsis Seimo narys Mykolas Majauskas primena, kad valdančiosios daugumos spaudimas nacionaliniam transliuotojui – tai ne pirmas bandymas kištis į jo nepriklausomumą tuo pažeidžiant Konstitucijos normas. Jau buvo mėginimų daryti įtaką teismams, spausti Lietuvos banką ir tai yra šiurkštūs bandymai nepriklausomas institucijas paversti kišeninėmis organizacijomis. Pasak parlamentaro, Konstitucinio Teismo sprendimo šviesoje reikia įvertinti ir Seimo sukurtą finansų krizės tyrimo komisiją, kuriai be kitų klausimų yra nurodyta ištirti Lietuvos banką. 

Svarbu atkreipti dėmesį, jog Centrinis bankas atlieka svarbią misiją – užtikrina finansų sektoriaus stabilumą ir tuo pačiu gyventojų santaupų saugumą. Todėl jo nepriklausomumas yra pamatinė vertybė ginama įstatymais“, pabrėžė M. Majauskas.

KT nustatė, kad komisijos sudarymas prieštaravo Konstitucijoje numatytai teisei į žodžio laisvę. Taip pat teigta, kad Seimas negali kištis į LRT turinį ar kitaip daryti jam įtaką. O komisija, pasak KT, sudaryta nesant atsakingų institucijų išvadų, kad LRT veikloje yra trūkumų.

KT nuomone, LRT kontrolę turėtų pirmiausia atlikti tie subjektai, kurie patys, pagal įstatymus, vykdo įgaliojimus nepriklausomai – prokuratūra, gindama viešąjį interesą, Valstybės kontrolė ir žiniasklaidos sektorių reguliuojančios institucijos, o ne Lietuvos Respublikos Seimas.

Kitos aktualijos

2020.09.23

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti