2018.01.19

M. Majauskas kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą inicijuoti nereceptinių erekcijos sutrikimus gydančių vaistų registravimą Lietuvoje

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas M. Majauskas, remdamasis Europos Sąjungos šalių patirtimi, kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą su prašymu inicijuoti nereceptinių erekcijos sutrikimus gydančių vaistų registravimą Lietuvoje.

Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas Mykolas Majauskas, remdamasis Europos Sąjungos šalių patirtimi, kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą su prašymu inicijuoti nereceptinių erekcijos sutrikimus gydančių vaistų registravimą Lietuvoje.

Parlamentaro teigimu, vyrai vengia kalbėtis apie erekcijos sutrikimus ir kreiptis į gydytojus pagalbos. Dėl šios priežasties vyrai dažnai nesužino tikrųjų priežasčių, daug rimtesnių sveikatos problemų, kurios lemia lytinės funkcijos sutrikimus.

Galimybė įsigyti erekcijos sutrikimus gydančių vaistų be recepto paskatintų vyrus, vengiančius gydytojo, apsilankyti vaistinėje. Tuo tarpu išsami vaistininko konsultacija prieš parduodant šiuos medikamentus motyvuotų vyrus atidžiau pasidomėti savo sveikata. Tai padėtų užkirsti kelią rimtesnėms ligoms.

Lietuvoje daugiau nei 100 tūkst. vyrų turi erekcijos sutrikimų, tačiau daugelis jų nežino, kad tai gali būti žymiai sunkesnių ligų simptomas. Seimo narys Mykolas Majauskas kviečia nebijoti ir pradėti garsiai kalbėti apie vyrų sveikatos problemas bei ragina imtis sprendimų, kurie padėtų įtraukti vyrus į sveikatos priežiūros sistemą.

Tyrimai rodo, kad lytinės funkcijos sutrikimas – tai nuoroda į širdies ir kraujagyslių ligas, diabetą, išsėtinę sklerozę ar psichikos sveikatos sutrikimus. Tačiau daugybė atliktų apklausų rodo, kad vyrai bijo kreiptis pagalbos – verčiau renkasi tylą arba ieško išeičių juodojoje rinkoje.

Parlamentaro teigimu, šiuo metu vyrai Lietuvoje, susiduriantys su erekcijos sutrikimais, renkasi vieną iš kelių galimų kelių. Tie, kurie kreipiasi pagalbos į gydytoją, gauna išsamią specialisto konsultaciją, pasidaro reikiamus tyrimus. Tai reiškia, kad šie žmonės patenka į sveikatos apsaugos sistemą ir užsitikrina kokybišką gydymą.

„Kiti renkasi tylą. Dažnai erekcijos sutrikimas sukelia psichologinę įtampą, kurios pasekmės – depresija, alkoholizmas, buitinis smurtas ar savižudybės. Paradoksalu, kad vienas dažniausių antidepresantų šalutinių poveikių ar alkoholizmo pasekmių – erekcijos sutrikimas. Tai pavojingas užburtas ratas, kuris gali baigtis ankstyva mirtimi“, – sako M. Majauskas.  

Su tuo sutinka ir Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos vicepirmininkas ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos viceprezidentas Gediminas Žižys teigdamas, kad Lietuvoje per mažai viešai kalbama apie šias problemas, todėl būtina skatinti diskusiją ir remiantis kitų šalių praktikomis ieškoti šios problemos sprendimo būdų.

„Susidūrę su erekcijos sutrikimais vyrai jaučiasi sugniuždyti ir bejėgiai, jiems yra sunku susitaikyti su tuo, ką jau kalbėti apie pagalbos ieškojimą gydymo įstaigose. Erekcijos sutrikimas gali slėpti kur kas rimtesnes ligas, tačiau dažnai tai lemia ir psichologinės problemos ar santykiai poroje. Nesikeičianti situacija Lietuvoje patvirtina, kad esami sprendimo būdai neveikia, todėl turime būti atviri naujovėms, ieškoti gerųjų praktikų kitose šalyse“, – sako G. Žižys.

„Erekcijos sutrikimams gydyti skirti vaistai Lietuvoje parduodami tik su gydytojo išrašytu receptu, tuo tarpu išradingesni vyrai vaistus siunčiasi internetu ar perka turgavietėse. Taip, žinoma, negaudami nei gydytojo konsultacijos, nei žinodami, kokios kokybės produktą vartoja. Baisiausia, kad dalis sergančiųjų širdies ligomis, erekcijos sutrikimams gydyti skirtų vaistų vartoti negali – tai itin pavojinga. Bet nei internete, nei turguje specialisto patarimo, kuris gali padėti išvengti tragiškos nelaimės, vyrai negauna“, – sako Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos pirmininkas M. Majauskas.

Nuo šių metų Didžiojoje Britanijoje jau galima įsigyti be recepto erekcijos sutrikimus gydantį medikamentą „Viagra Connect“. Ta pati „Viagros“ veiklioji medžiaga sildenafil be recepto Lenkijoje prieinama jau nuo 2016 metų vaistų „MaxOn Active“ pavidalu. Didžiosios Britanijos ir Lenkijos keliu eina rumunai, slovakai ir švedai, kurie jau pradėjo procedūras dėl nereceptinių erekcijos sutrikimus gydančių vaistų registravimo savo šalyje.

Vienas iš svarbių saugiklių – vaistininkų konsultacijos. Vaistininkai yra įpareigojami prieš parduodant šiuos vaistus suteikti anoniminę konsultaciją, kurios metu siekiama sužinoti, ar vyras neserga širdies ligomis, nevartoja kontraindikuojančių vaistų. Kartu vaistininkas suteikia informacijos apie galimas erekcijos sutrikimo priežastis ir paragina apsilankyti pas gydytoją. Vaistininkams organizuojami specialūs mokymai bei ruošiamas privalomasis klausimynas, padėsiantis vyrams atpažinti ligas.

Lietuvoje mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų sudaro 58 proc. 2016 metais, dėl kraujotakos sistemos ligų mirė 9730 vyrų, dėl prostatos piktybinių navikų – 561, diabeto – 138, išeminių širdies ligų – 5754. Apie šias ligas gali įspėti sutrikusi erekcija. Laiku kreipiantis į gydytojus galima užbėgti nelaimėms už akių.

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų