A. Gedvilienė
2019.11.29

Minint „Dieną be pirkinių“ gerųjų žiedinės ekonomikos pavyzdžių pristatymas

Minint „Dieną be pirkinių“ gerųjų žiedinės ekonomikos pavyzdžių pristatymas

Šiandien, didžiųjų parduotuvių išpardavimų fone, Vilniaus miesto savivaldybėje buvo kalbama apie vartojimo kultūrą. Savivaldybėje vyko konferencija – „Pirk mažiau: žiedinės ekonomikos praktikų konferencija“, kuri organizuota Tarptautinės „Nieko nepirkimo dienos“ proga, tuo metu, kada žmonės aktyviai kviečiami į parduotuvių išpardavimus, dar vadinamus „Black Friday“ („Juodasis penktadienis“). Konferenciją inicijavo Seimo narė Aistė Gedvilienė ir Vilniaus miesto mero pavaduotojas Valdas Benkunskas.

„Šiandien beveik niekas neabejoja – žiedinė ekonomika yra ateitis. Modelis „imk – gamink – išmesk“ nebeperspektyvus tiek dėl augančio žmonių sąmoningumo, tiek dėl ribotų išteklių, tiek ir dėl griežtėjančių ES reikalavimų. Smagu, kad nelaukdamos naujų taisyklių ir reikalavimų, kai kuriuos Lietuvos įmonės imasi iniciatyvos veikti tvariau, ieškoti naujų sprendimų, kurti naujus produktus ir taip keisti mūsų visų požiūrį į vartojimą, į mus supančią aplinką“ – atidarydama konferenciją sakė A. Gedvilienė.

Kitas konferencijos iniciatorius, Valdas Benkunskas sakė: „Žiedinės ekonomikos konferencija yra pats tinkamiausias būdas paminėti juodąjį išpardavimų penktadienį. Labai džiaugiuosi, kad Lietuvos verslai patys imasi atsakomybės ir iniciatyvos bei prisideda prie tvaresnės aplinkos, vystydami žiedinius projektus. Tačiau, manau, kad būtent valdžia turi rodyti gerą pavyzdį ir skatinti tokią veiklą. Tiek šia konferencija, tiek visos šios savaitės renginiais, tiek ir Vilniaus miesto savivaldybės vykdomomis iniciatyvomis norime rodyti tokį pavyzdį. Tikiu, kad tai ne paskutinis tokio tipo renginys. Taip pat tikiu, kad tai, ką šiandien kalbėjome, neliks žodžiais, o virs naujomis partnerystėmis tarp verslo ir valstybės institucijų.”

Konferencijos pradžioje kūrėjas Giedrius Bučas atidarė parodą „Už švarią Lietuvą“ kurią savivaldybėje galima apžiūrėti nuo lapkričio 26 iki gruodžio 6 d. Giedrius pristatė ne tik parodą, bet ir savo viziją apie darnų ir švarų pasaulį visomis prasmėmis. G. Bučo parodoje pristatomos fotografijose ir instaliacijose įamžintos aktualijos, atspindinčios perteklinio vartojimo problemas  ir įpročius. Nuotraukose atsispindi žygių ir akcijų akimirkos, o instaliacijoms „Vertybių krioklys“ ir „Kūdikio pjūvis“ panaudotos šiukšlės, surinktos švarinimo akcijų metu.

Atnaujinto džinso studijos „Denim Diaries“ įkūrėja Milda Paukštė pristatė kaip prekybininkams bei vartotojams nebereikalingi džinsai tampa žaliava gamybai ir kūrybai. „Iš jų kuriame pirkinių krepšius, prijuostes, interjero detales bei aksesuarus. Mūsų tikslas – sukurti sistemą, kad kiekvieni mus pasiekę džinsai virstų nauju ir patraukliu gaminiu“ – sakė Milda. Milda pristatė, kad labai dideli kiekiai drabužių yra išmetami visai nauji, nes tampa nebemadingi ar tiesiog nesulaukia pirkėjų.

Mantas Živačevskis, daiktų nuomos platformos Dalinuosi.lt bendraįkūrėjas ir vadovas, pristatė vis populiarėjantį dalijimosi ekonomikos verslo modelį ir papasakojo kaip jo vystoma platforma, leidžianti žmonėms saugiai dalintis daiktais, prisideda prie visuotinio vartojimo mažinimo.

Iniciatyva „Vandenynai“ įsikūrusi tik prieš pusantro mėnesio. Giedrė ir Eglė kalbėjo apie vandenyno užterštumą, apie būtinybę atsisakyti perteklinio vandens vartojimo bei aplinkos taršą.

Vienas iš konferencijos dalyvių Irmantas pristatė socialinį-aplinkosauginį startuolį „CupCup“, kurio misija kurti beatliekę visuomenę diegiant tvarias daugkartinio naudojimo pakuočių grąžinimo sistemas. CupCup teikia daugkartinių puodelių paslaugą renginiams, festivaliams, kavinių tinklams, įvairioms aktyvioms vietoms, kurio pagrindinis tikslas – sumažinti susidarančių atliekų kiekį ir vienkartinių pakuočių daromą poveikį aplinkai. CupCup kuriamas Zero waste iššūkis – tai besiformuojanti partnerių platforma, kurios dalyviai sieks ambincingų zero waste tikslų įgyvendinimo veikloje taikant žiedines daugkartinio naudojimo sistemas.

Povilas Likša, Neo Group atstovas pateikė keletą įžvalgų kaip plastikų žiedinė ekonomika atrodo žiūrint iš verslo pusės. „Manyčiau, būtent plastikų žiedinė ekonomika šiandien yra įdomiausia žiedinės ekonomikos rūšis. Kasdien galime išgirsti apie „kovą su plastiku“ apie tai, kaip kažkas atsisakė plastiko, ar iš perdirbto plastiko pagamino kokį gerą daiktą“.

Laimis ir Artūras pristatė savo idėją – kūrybines kedų dirbtuves „Sneaker Spot“. Atkreipė dėmesį į tvarumą, o jų kalboje jautėsi labai svarbus ir vertingas dalykas – vaikinai daug kalbėjo apie kedų moralinę vertę. Kedai yra batai, kurie yra plačiai naudojami, jie plačiai paplitę madoje, taip pat, jie gali priminti daug gražių dalykų, kurie įvyko juos avint. Pranešėjai taip pat nemažai dėmesio skyrė daiktų atnaujinimui ir remontavimui, nes tame mato didelę vertę. Pasidalino savo patirtimi, kad patys daug ką išmoko daryti ir remontuoti tiesiog informaciją radę internete.

Visi pranešėjai pasisakė už tai, kad reikia mažinti vartojimą, rinktis tvarius produktus, kurie yra draugiški aplinkai. Tikimės, kad vis dažniau girdėsime diskusijas apie poreikį rinktis atsinaujinančius  produktus ir gaminius, apie tvarų vartojimą ir siekį kuo mažiau teršti aplinką. Taip pat tikimės, kad mūsų visų kasdienybe taps apgalvotas pasirinkimas – ką pirkti, ką ir kaip naudoti, kaip pasirinkti daiktą ar produktą, kuris yra kuo draugiškesnis aplinkai ir, kaip sakė Laimis ir Artūras, kuriantis moralinę vertę. Moralinė vertė nesukuriama vienkartiniais daiktais.

Foto autorius: Saulius Žiūra

 

/2 1

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų