2020.03.25

Parlamentaras M. Majauskas siūlo numatyti PVM lengvatą maitinimo paslaugas teikiančiam verslui

Parlamentaras M. Majauskas siūlo numatyti PVM lengvatą maitinimo paslaugas teikiančiam verslui

Reaguodamas į prastėjančias globalios ir vietinės ekonomikos perspektyvas, Seimo narys Mykolas Majauskas teikia siūlymą maitinimo paslaugas teikiančiam verslui numatyti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą, šiuo metu galiojantį standartinį 21 proc. tarifą sumažinant iki 9 proc.

Dėl pasaulyje siautėjančios COVID-19 pandemijos ir to pasekoje visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbto karantino, viešojo maitinimo įstaigos, restoranai, barai ir kitos maitinimo paslaugas teikiančios įstaigos yra priverstos laikinai apriboti arba visiškai nutraukti ūkinę veiklą, išskyrus atvejus, kai maistas ruošiamas išsinešimui arba kitais būdais pristatomas gyventojams. Jau dabar aišku, kad užsitęsęs karantinas maitinimo paslaugų sektoriui turės itin skausmingų ilgalaikių padarinių, kurių suvaldyti be drastiškų priemonių verslas yra nepajėgus.

„Maitinimo sektoriuje dirba apie 30,000 žmonių ir 4,000 įmonių, dauguma kurių yra smulkaus ir vidutinio dydžio. Skirtingai nei stambūs verslai, smulki įmonė neturi galimybių sukaupti atsargų krizei, todėl esamomis sąlygomis yra priversta ženkliai mažinti sąnaudas, atleisti darbuotojus. Neseniai patvirtinta darbo užmokesčio kompensacija už prastovas amortizuoja dalį sąnaudų, tačiau toli gražu nepadengia patiriamų reikšmingų nuostolių“, – dėsto Seimo narys.

M. Majauskas mano, kad net pasibaigus karantinui, atsigavimas maitinimo sektoriuje, tikėtina, užtruks ilgai. „Didelė dalis žmonių ir toliau vengs socializacijos, kiti tiesiog rinksis gaminti maistą namuose dėl krizės metu sumažėjusių šeimos pajamų. Tuo tarpu karantino metu patirti nuostoliai ir užaugusios skolos tik dar labiau apsunkins šio verslo sąlygas“.

Atsižvelgdamas į tai, parlamentaras mano, jog verslui svarbu suteikti perspektyvą, kad pasibaigus epidemijai ir ūkinės veiklos suvaržymams, šiam sektoriui bus padėta atsistoti ant kojų. Kaip vieną priemonių, galinčių suteikti atsigavimo perspektyvą, Seimo narys siūlo daugelyje ES šalių maitinimo paslaugų sektoriui taikomą PVM lengvatą. Įgyvendinus Seimui pateiktą pasiūlymą, dabar maitinimo paslaugų sektoriui galiojantis standartinis 21 proc. tarifas būtų sumažintas iki 9 proc.

M. Majausko įsitikinimu, nors PVM lengvata ir turėtų minimalų poveikį karantino metu, ji padėtų sušvelninti ekonominius pandemijos ir karantino padarinius bei greičiau atsitiesti situacijai normalizavusis, be to, lengvata galimai taptų papildoma paskata mažėti paplitusiam šešėliui (FNTT skaičiavimais, Lietuvoje viešojo maitinimo sektoriuje kasdien vien per pietų pertrauką gali būti neapskaitoma 800 000 Eur pajamų).

Seimo narys primena, kad reaguodama į COVID-19 pandemijos įtaką ES šalių ekonomikoms, Europos Komisija sušvelnino valstybės pagalbos verslui taisykles, kovai su ekonominės krizės padariniais leisdama taikyti tokias priemones, kaip PVM lengvata specifinėms verslo šakoms, taip atveriant kelią efektyvesniam krizės pasekmių suvaldymui labiausiai nukentėsiančiuose (ir jau nukentėjusiuose) ūkio sektoriuose, tarp kurių dėl privalomo reikalavimo sustabdyti veiklą patenka ir maitinimo įstaigos.

Parlamentaras pažymi, jog nors pandemijos sąlygomis kilusi ekonominė krizė maitinimo paslaugų sektoriui turės itin skausmingų ilgalaikių padarinių, net ir normaliomis sąlygomis PVM lengvata šiam sektoriui, esant pakankamiems valstybės resursams, yra tikslinga, ekonomiką stimuliuojanti priemonė. „Su krizės įveikimo priemonėmis nesusijusią PVM lengvatą maitinimo paslaugų sektoriui jau dabar taiko 17 iš 27 ES valstybių. Patirtis rodo, jog lengvatinio PVM tarifo nustatymas maitinimo paslaugų sektoriui daro reikšmingą įtaką naujų darbo vietų kūrimui. Pavyzdžiui, Švedijoje 2012 m. restoranams taikomą PVM tarifą sumažinus nuo 25 iki 12 procentų, naujų darbo vietų skaičius 2012 ir 2013 metais šiame sektoriuje išaugo atitinkamai 8 ir 6 procentais, tuo tarpu Vokietijoje 2010 m. tarifą sumažinus nuo 19 iki 7 procentų, per 6 metus sukurta 46 666 naujų darbo vietų“.  M. Majausko teigimu, šie pavyzdžiai parodo, jog palankia mokestine aplinka grįsta maitinimo sektoriaus plėtra įtraukia bedarbius į darbo rinką, stimuliuoja ekonomiką ir galimai didina į valstybės biudžetą surenkamų pinigų kiekį, todėl svarstyti tokios lengvatos pritaikymą Lietuvoje yra tikslinga.

 

Kitos aktualijos

2020.08.10

Parlamentarai P. Saudargas, A. Bilotaitė ir R. Petrauskienė prašo išsiaiškinti dėl Klaipėdos uoste įrengtų „Klasco“ sandėlių galimo potencialaus pavojaus

Parlamentarai P. Saudargas, A. Bilotaitė ir R. Petrauskienė prašo išsiaiškinti dėl Klaipėdos uoste įrengtų „Klasco“ sandėlių galimo potencialaus pavojaus
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti