D. Kreivys
2019.02.08

Po sprendimo Ženevoje Lietuva turi svarių teisinių argumentų neįleisti nesaugios Astravo atominėje elektrinėje pagamintos elektros

Po sprendimo Ženevoje Lietuva turi svarių teisinių argumentų neįleisti nesaugios Astravo atominėje elektrinėje pagamintos elektros

Vakar Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espoo) konvencijos šalių susitikime patvirtinta galutinė išvada, kad Baltarusija, statydama Astravo atominę elektrinę prie pat Lietuvos sienos ir sostinės Vilniaus, pažeidė konvencijos tris straipsnius: netinkamai pasirinko statybų aikštelę, nesikonsultavo su poveikį patirsiančiomis šalimis.

Dabar turime tvirtą įrodymą, kad Baltarusija pažeidė tarptautinę teisę ir mūsų sprendimas neįsileisti elektros iš šalies, kuri pažeidinėja tarptautines konvencijas, yra visiškai pagrįstas, – sakė Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Dainius Kreivys. – Šis sprendimas bus labai stiprus pagrindas derybose su Europos Komisija ir Rusija dėl mūsų atsisakymo neįsileisti Astravo elektros ir nestatyti papildomų konverterių Ignalinos pastotėje, dėl kurių regis kažkas jau yra sutaręs. Be to, tai taip pat yra pagrindas spausti Latviją Astravo elektros neįsileisti į savo rinką“.

 Pasak parlamentaro, Lietuva taip pat galėtų kreiptis į Tarptautinę atominės energetikos agentūrą (TATENA), kad ši atsiųstų į Baltarusija visos apimties Seed misiją, kuri vertina aikštelių branduolinėms jėgainėms statyti parinkimo aplinkybes. Kiek anksčiau pačių baltarusių pakviesta misija tyrė tik tuos klausimus, kurie jiems buvo priimtini.

Pasitelkiant europines institucijomis taip pat būtų galima aktyviau kelti klausimą, kad į Astravo reaktorius nebūtų pradėtas krauti branduolinis kuras, kol Baltarusija neįgyvendins visų Europos Komisijos parengtų rekomendacijų po atliktų streso testų.

Žiniasklaida primena, kad skundą, jog atliekant Astravo AE poveikio aplinkai vertinimą buvo pažeista konvencija, Lietuva pateikė dar 2011 metais, negavusi Baltarusijos atsakymų į pateiktus esminius klausimus. 2013 metais Įgyvendinimo komitetas konstatavo, kad Baltarusija, plėtodama AE projektą, pažeidė konvencijos nuostatas, ir pateikė rekomendacijas pažeidimams ištaisyti. Šias rekomendacijas 2014 metais patvirtino konvencijos šalių 6-asis susitikimas. Įgyvendinimo komitetui buvo pavesta išsamiai įvertinti Baltarusijos veiksmus jas įgyvendinant. Komitetas 2017-2018 metais išnagrinėjo Astravo AE poveikio aplinkai vertinimo dokumentus ir nusprendė, kad Baltarusija pažeidė Espoo konvenciją, nepagrindusi galutinio sprendimo Astravą pasirinkti aikštele branduolinei jėgainei statyti.

Kitos aktualijos

A. Vyšniauskas
2021.06.22

TS-LKD frakcijos narys A. Vyšniauskas apie ŽŪM atliktą auditą: UAB “Agrokoncerno grūdai” darė žalą valstybei

TS-LKD frakcijos narys A. Vyšniauskas apie ŽŪM atliktą auditą: UAB “Agrokoncerno grūdai” darė žalą valstybei
Skaityti daugiau
M. Lingė
2021.06.16

M. Lingė: turime stiprinti visuomenės aktyvesnį įsitraukimą į savanorišką veiklą

M. Lingė: turime stiprinti visuomenės aktyvesnį įsitraukimą į savanorišką veiklą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti