2017.01.27

Populizmo populizmu nenugalėsi

Vykstantys partijos pirmininko rinkimai leidžia viešojoje erdvėje daugiau išgirsti apie tai, ką Tėvynės Sąjunga siūlo Lietuvai. Gali susidaryti įspūdis, kad anaiptol ne visiems tai yra įdomu ar patrauklu.

Vykstantys partijos pirmininko rinkimai leidžia viešojoje erdvėje daugiau išgirsti apie tai, ką Tėvynės Sąjunga siūlo Lietuvai. Gali susidaryti įspūdis, kad anaiptol ne visiems tai yra įdomu ar patrauklu.

Kartais tiesiog lengviau kaltinti vieniem kitus, mėginti papirkti tuščiomis, bet skambiomis kalbomis be aiškios ateities vizijos.

Esminis klausimas, į kurį atsakymo šiandien laukia mūsų bendruomenė – kokia Tėvynės Sąjunga bus po rinkimų. Galima pastebėti, kad dalis kandidatų siūlo rinktis uždaros partijos kelią. Siūlo grįžti į tuos laikus, kai Lietuvoje kūrėsi partijos, kai formavosi takoskyros, aiškiai apibrėžiančios politines kryptis ir griežtai nustatančios jų ribas – kad tik, neduokdie, partijos nesupanašėtų.

Po dvidešimt septynerių metų tampa aišku, kad partijų ribos trinasi, dalis vertybių persidengia, požiūrio taškai daugeliu klausimų vis dažniau sutampa. Prie konservatorių prisijungę krikščionys demokratai į mūsų bendruomenę įnešė daugiau socialinio jautrumo bei kairiojo ekonominio mąstymo, politiniai kaliniai ir tremtiniai visiems laikams įtvirtino požiūrį į istorinės atminties svarbą. Jungdamiesi keitėme ir keitėmės, ieškodami naujų formų ir būdų perteikti svarbiausią žinią – kad mums visiems svarbiausia yra vakarietiška Lietuvos kryptis ir klestinti valstybė, kurioje žmogus gali susikurti savo gerovę.

Tačiau prieš dvejus metus pajutome, kad klampojame po lakųjį smėlį. Kad pasitikėjimas mumis krenta dėl praeities klaidų, nepaaiškintų sprendimų ir nuodėmių, dėl didėjančio uždarumo ir nepalaužiamo teisuoliškumo. Kad išvadinę vienišas motinas “bambaliais”, atstumdami, neieškodami būdų realiai padėti tiems, kuriems reikia pagalbos, nemažai daliai visuomenės pradėjome atrodyti fariziejiški.

Pradėjome atsinaujinimą – tam, kad pradėtume kratytis mums lipinamų etikečių, kad daugiau klausytume, mažiau primetinėtume savo nuomonę. Kad ieškotume, priimtume naujus žmones – o ne keltume vis tuos pačius, nors ir neturinčius visuomenės palaikymo. Ir, kas svarbiausia – atsinaujindami parodėme, kad esame ne užsidarę, o atviri. Kad esame žmonių partija, tikra Tėvynės sąjunga.

Populizmas gąsdina ir verčia nerimauti dėl ateities. O jeigu ateityje partijų apskritai nebereikės? Nebeliks programų, nebeliks Tiesos sakymo? Gyvensime post-partinėje visuomenėje? Kai kurių atsakymas paprastas – nugalėkime populizmą populizmu. Politiniai oponentai žada, kad pakels pensijas? Pažadėkime dar daugiau! Juk žmonės būtent to nori. Nesvarbu, kad nė sakiniu negalėtume paaiškinti, kaip, iš kokių resursų tai padarysime. Ne tai svarbiausia! Mūsų paprašė – mes pasakėme!

Tikiu, kad pasukimas populistiniu keliu arba užsidarymas savyje ir yra tikrasis vertybių išsižadėjimas. Kova su populistais baigsis kaip anekdotas apie ginčą su idiotu, kuris nutempia iki savo lygio ir uždaužo patirtimi. Populistas visada bus geriau įgudęs žadėti – pažiūrėkite į mūsiškius.

Tuo tarpu uždarumas bei apsitvėrimas ideologinio grynumo rezervate ves prie išnykimo. Kartą vienas partietis yra pasakęs – “man nesvarbu, kiek mūsų bus Seime, svarbu, kad maniškių būtų daugiau”. Kandidatų programose to nepamatysi, bet tą nesunkiai gali perskaityti tarp eilučių.

Šiandien mūsų pareiga yra telkti, burti visus žmones, kuriems svarbi Lietuva. Būti sveiko proto frontu prieš populizmą, grasinantį sugriauti mūsų valstybės pamatus. Laikai artėja neramūs – kaip 1917-aisiais Rusijoje vienus populistus keitė kiti, taip ir pas mus, po dabartinės daugumos gali ateiti kiti, su savimi atsinešantys dar radikalesnes idėjas – išstoti iš NATO, iš ES ar mažinti gynybos finansavimą. Ir tik tos jėgos, kurios neaukoja principų vardan vienadienio populiarumo, stovės Lietuvos sargyboje.

Jeigu kovojame ne dėl postų ir įtakos, bet dėl Lietuvos likimo, už tą laisvos, demokratiškos ir europietiškos Lietuvos viziją, kurią paveldėjome iš Sąjūdžio, bus reikalinga visos atsakingos, laisvos ir sąžiningos tautos dalies parama.

Turime telkti, vienytis ir likti atviri – naujiems žmonėms, naujoms veikimo formoms, naujoms idėjoms bei galimoms koalicijoms: dvasinėms ir ne tik.

Kitos aktualijos

2020.09.23

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti