2018.04.26

Prašoma vetuoti įstatymą, siaurinantį susijusių asmenų ratą perkant žemę

Prašoma vetuoti įstatymą, siaurinantį susijusių asmenų ratą perkant žemę

Seimo nariai iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Lietuvos socialdemokratų partijos, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijų bei Mišrios Seimo narių grupės kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę prašydami vetuoti šiandien Seimo posėdyje priimtą Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo straipsnio pakeitimo įstatymo projektą.

Kaip pažymi Seimo Teisės departamentas, teikiamu įstatymo projektu siūloma susiaurinti fizinių asmenų, kurie laikomi susijusiais asmenimis, ratą. Priėmus įstatymą padidėtų skaičius fizinių asmenų, kuriems nebūtų taikomi keičiamo įstatymo 3 straipsnio 1 ir 2 dalyse nustatyti ribojimai įsigyti iš valstybės ne didesnį kaip 300 ha žemės ūkio paskirties žemės plotą, taip pat ribojimas, kad iš valstybės ir kitų asmenų įsigytos žemės ūkio paskirties žemės plotas negali būti didesnis kaip 500 ha.

Parlamentarai atkreipia dėmesį, kad, pavyzdžiui, Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme, Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatyme pateiktose ,,susijusių asmenų“ ir ,,artimų asmenų“ sąvokose susijusiais (artimais) fiziniais asmenimis laikomas žymiai platesnis subjektų ratas nei šiuo metu yra įtvirtinta galiojančiame keičiamame įstatyme, tačiau projektu jį siūloma dar labiau sumažinti. Turime pagrindo manyti, kad tokią Seimo poziciją lemia ir kai kurių politikų didelių žemės plotų įgijimo per artimus, net Lietuvoje negyvenančius ir realiai neūkininkaujančius asmenis praktika.

Vienas iš kreipimosi autorių Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma atkreipė dėmesį, kad priėmus šį įstatymą stambūs žemvaldžiai, turintys daugiau nei 500 ha žemės, ir toliau galės pirkti žemę kitų asmenų, netgi tų, kurie gyvena užsienyje ir nė neketina ūkininkauti, vardu.

„Manome, kad Lietuvos Respublikos Prezidentė pamatys šią problemą ir vetuos įstatymą bei pateiks reikiamas pataisas, nes Kaimo reikalų komitetas, matyt, žiūrėdamas į savo lyderio istoriją yra nepajėgus šitos problemos išspręsti“, – sakė J. Razma.

Suprantant, kad reikia spręsti artimų asmenų, realiai savarankiškai ūkininkaujančių, galimybių įsigyti žemės problemą ir tuo tikslu buvo teikiama pataisa projektui, bet ji buvo atmesta.

Seimo posėdyje kalbėdamas TS-LKD frakcijos narys Mykolas Majauskas sakė: „Man tikrai nuoširdžiai gaila, jog valdančioji dauguma nemato žemės užvaldymo problemos ir vietoje to, jog sukurtų palankesnes sąlygas smulkiems ūkininkams, toliau kuria palankias sąlygas stambiems ūkininkams stambinti ūkius. Tai yra didelė problema. Man atrodo, kad mes turėtume eiti absoliučiai kita kryptimi“.

Parlamentaras atkreipė dėmesį, kad šiuo metu 3 proc. stambių ūkininkų valdo maždaug 46,6 proc. žemės ūkio paskirties žemės Lietuvoje. Kad  tai yra problema, įvardija Europos Sąjunga.

„Dėl tos priežasties Seimo leidėjų buvo priimtas įstatymas, ribojantis galimybę įsigyti daugiau negu 500 hektarų žemės. Šiandien šiuo sprendimu mes siauriname susijusių asmenų sąvoką ir sukuriame prielaidą apeidinėti žemės limitus naudojantis sūnumis ar dukromis, kurie visiškai nesusiję su žemės ūkiu jiems užrašant žemės perviršį, – pabrėžė Seimo narys. –  Man tikrai labai nuoširdžiai gaila, jog valdančioji dauguma nemato žemės užvaldymo problemos ir vietoje to, jog sukurtų palankesnes sąlygas smulkiems ūkininkams, toliau kuria palankias sąlygas stambiems ūkininkams stambinti ūkius“.

Kitos aktualijos

2020.07.11

TS-LKD patvirtino kandidatų į Seimą sąrašą

TS-LKD patvirtino kandidatų į Seimą sąrašą
Skaityti daugiau
2020.07.09

Parlamentaras A. Kupčinskas ragina Vyriausybę nevilkinti sprendimų dėl Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pritaikymo visuomenės reikmėms

Parlamentaras A. Kupčinskas ragina Vyriausybę nevilkinti sprendimų dėl Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pritaikymo visuomenės reikmėms
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti