2019.12.20

Prezidento prašoma vetuoti Seimo priimtas įstatymų pataisas dėl vidaus sandorių liberalizavimo

Prezidento prašoma vetuoti Seimo priimtas įstatymų pataisas dėl vidaus sandorių liberalizavimo

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojos Agnės Bilotaitės iniciatyva, grupė Seimo narių kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą prašydami vetuoti šiandien Seimo priimtas Viešųjų pirkimų įstatymo, Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo bei Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kuriomis gerokai praplečiamos galimybės savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms sudaryti vidaus sandorius. Kreipimąsi pasirašiusių parlamentarų teigimu, šios pataisos prieštarauja Konstitucijos 46 straipsniui, kuris numato, kad įstatymas draudžia monopolizuoti gamybą ir rinką, saugo sąžiningos konkurencijos laisvę.

Kreipimąsi pasirašę parlamentarai ragina Prezidentą pasinaudoti Konstitucijos 71 straipsnyje numatyta teise ir grąžinti priimtus įstatymus Seimui pakartotinai svarstyti.

Minėtuose įstatymuose įvardytos konkrečios paslaugų grupės (vandens, šilumos tiekimo, nuotekų ir atliekų tvarkymo, keleivių vežimo, teritorijų ir gatvių priežiūros, maitinimo paslaugų ugdymo, globos ar sveikatos priežiūros įstaigose teikimo), kurių teikimui savivaldybės įgis teisę nekontroliuojamai steigti naujus juridinius asmenis ar pavesti šių paslaugų teikimą savivaldybių įmonėms, bet ir sudaryti vidaus sandorius neorganizuojant konkurencinės atrankos procedūros.

„Konstitucinis teismas ne kartą yra pabrėžęs būtinybę savivaldybėms laikytis sąžiningos konkurencijos principo ir viešųjų paslaugų teikėjus atrinkti konkurso būdu pagal jų gebėjimus teikti nepertraukiamas, geros kokybės ir prieinamas paslaugas. Tačiau priimtais Įstatymais įtvirtinama galimybė vietos savivaldos institucijoms nepaisyti vidaus sandorių sudarymo išimčių, kas neabejotinai sumažins viešųjų pirkimų efektyvumą, konkurenciją ir skaidrumą“, – pažymėjo A. Bilotaitė.

Parlamentarai taip pat akcentuoja tai, kad priimtų pataisų svarstymo stadijoje viešųjų pirkimų procese dalyvaujančios institucijos – Viešųjų pirkimų tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba bei Konkurencijos taryba pabrėžė nepritariančios teisiniam reglamentavimui, kuris išplečia vidaus sandorių sudarymo galimybes.

„Mes pasisakome už dabar galiojančios tvarkos tobulinimą ir esame pasirengę bendradarbiauti su atsakingomis institucijomis ieškant visoms pusėms priimtinų sprendimų. Tačiau pasirinktas kitas kelias, pažeidžiant Teisėkūros pagrindų įstatyme įtvirtintą teisėkūros atvirumo ir skaidrumo principą. Ekonomikos ir Audito komitetams net neleista apsvarstyti pataisų projekto. Su tokiu skubotu ir daug abejonių keliančiu Seimo daugumos sprendimu mes negalime sutikti“, – teigia kreipimosi iniciatorė A. Bilotaitė.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, 2018 metais, lyginant su 2011-2017 metų laikotarpio duomenimis, itin išaugo savivaldybių sudarytų vidaus sandorių mastai.

Savivaldybių sudarytų vidaus sandorių skaičiaus dalis 2011-2017 metais siekė vidutiniškai 37 procentus visų pirkimų vykdytojų sudarytų vidaus sandorių, tuo tarpu 2018 metais – 95 procentus. 2011-2017 metais sudaryta vidaus sandorių už 431,3 mln. eurų, tuo tarpu 2018 metais – už 446,5 mln. eurų.

2017 metų kovo 30 dieną Seimas priėmė naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymą, kuriame vidaus sandoriai uždrausti valstybės valdomoms įmonėms, bet palikta teisė jais naudotis savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms.

Kitos aktualijos

Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti