2016.01.29

R. Juknevičienė, A. Anušauskas. Termofikacinės elektrinės turėjo būti palaikomos kaip energetikos sistemos rezervas

Neseniai kai kurie Panevėžio tinklalapiai paskelbė Seimo nario Povilo Urbšio straipsnį, kuriame yra rašoma ir apie Panevėžio termofikacinei elektrinei iškilusias rimtas problemas.

Neseniai kai kurie Panevėžio tinklalapiai paskelbė Seimo nario Povilo Urbšio straipsnį, kuriame yra rašoma ir apie Panevėžio termofikacinei elektrinei iškilusias rimtas problemas. Jos atsirado po Algirdo Butkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės 2015 metų rudenį priimto nutarimo neberemti termofikacinių elektrinių. Savo nepritarimą tokiam sprendimui yra ne kartą išreiškę TS-LKD atstovai Seime, buvęs Energetikos ministras A. Sekmokas. Vyriausybė turėjo galimybę ir galėjo priimti kitokį sprendimą. Lankėmės Panevėžio elektrinėje, norėjome sužinoti miesto savivaldybės mero nuomonę, bet kol kas jis neturėjo tam laiko.

Išsiaiškinę, kad naujai, labai efektyviai elektrinei gresia uždarymas arba kainos pakėlimas gyventojams, kreipėmės raštu į Ministrą pirmininką ir Energetikos ministrą Roką Masiulį, kad kuo skubiau peržiūrėtų neteisingą sprendimą.

Nustebino tai, kad P. Urbšys, užuot pasiūlęs sutelkti Seimo narių pastangas, jog Panevėžio elektrinės klausimas būtų iš naujo svarstomas Vyriausybėje, apipylė  mus visiškai neteisingais kaltinimais. Į juos ir norime atsakyti, kad žmonės nebūtų klaidinami dėl esminių Lietuvos energetinės nepriklausomybės nuostatų.

Tai, kad Lietuva sugebėjo pastatyti suskystintų dujų terminalą ir nutiesti elektros jungtis su Europos valstybėmis, yra vienas didžiausių Lietuvos pasiekimų per visą Nepriklausomybės laikotarpį. Todėl P. Urbšio kaltinimas, kad mes prie to prisidėjome, priimdami būtent tokią energetinio saugumo strategiją, mums yra didelis pripažinimas. Keista tik, kad P. Urbšio kaltinimai dėl strateginių sprendimų yra analogiški tiems, kuriuos girdime prorusiškuose TV kanaluose ir skaitome tokio pat pobūdžio portaluose.

Esmė yra tai, kad termofikacinių uždarymas nėra kaip nors susijęs su naujų jungčių atsiradimu, tuo labiau – su TS-LKD. Atvirkščiai, mes niekada tokio sprendimo nebūtume priėmę, niekada to nesiūlėme,  mūsų parengtoje ir priimtoje strategijoje nėra numatyta, kad termofikacinės elektrinės  bus uždaromos. Toje strategijoje buvo numatyta, kad pavykus įgyvendinti numatytus uždavinius, 2015-2016 metais turi būti parengta nauja energetikos strategija. Jos iki šiol ši Vyriausybė pateikti nesugebėjo ir šiandien visiškai neaiškus vaizdas, kaip atrodys mūsų energetikos sektorius veikiant rinkai ir jau įgyvendinus strateginius projektus.

Mūsų požiūriu, įgyvendinus jungčių projektus, termofikacinės jėgainės turėjo pradėti veikti rinkos sąlygomis, tačiau jos turėjo būti palaikomos kaip energetikos sistemos antrinis ir tretinis rezervas, jos neturėtų būti uždaromos ar konservuojamos.

Dabartinė valdžia padarė nusikalstamą žingsnį, kai priėmė sprendimą nutraukti bet kokią paramą termofikacinėms elektrinėms ir nesuteikė joms net galimybės varžytis  aukcionuose dėl elektros rezervo tiekimo. Termofikacinių atsisakymas reiškia, kad Lietuva nebėra pajėgi pati pasigaminti tiek elektros, kiek suvartoja. Tai jau nacionalinio saugumo reikalai, nes tam tikromis aplinkybėmis, net ir esant elektros tiltams, vienintelis tiekėjas bus Rusija.

Tikimės, kad tiek Seimo narys P. Urbšys, tiek miesto vadovai supras, jog tik sutelkus jėgas galima padėtį pakeisti ir ištaisyti šiurkščią  A. Butkevičiaus Vyriausybės klaidą dėl termofikacinių elektrinių. Panevėžio elektrinė yra pavyzdinė, demonstracinė, į ją sudėtos didelės ES, Danijos Vyriausybės ir Panevėžio energijos lėšos. Jos uždarymas arba tyčinis varymas į nuostolius, yra nusikalstamas. Priešinamės ir priešinsimės tokiems sprendimams.

Taip pat norime priminti, kad Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius ir Seimo TS-LKD frakcijos narys, TS-LKD šešėlinės Vyriausybės energetikos ministras Dainius Kreivys kreipėsi į Konkurencijos tarybą, prašydami ištirti, ar Vyriausybė, panaikinusi remtinas elektros energijos gamybos kvotas Vilniaus, Kauno ir Panevėžio miestų termofikacinėms elektrinėms ir nustačiusi, kad visą elektros energijos rezervinės galios užtikrinimo paslaugą be konkurso teiktų iš anksto pasirinktas ūkio subjektas – AB „Lietuvos energijos gamyba“, AB „Lietuvos elektrinė“ padalinys, nepažeidė Konkurencijos įstatymo nuostatų.

Vyriausybei panaikinus remtinos elektros energijos kvotas turėjo būti patvirtinta teisinė aplinka, kuri leistų termofikacinėms jėgainėms gauti pajamų iš dalyvavimo rezervavimo paslaugų rinkoje, nes nebuvo priimta jokio sprendimo, kuris numatytų termofikacinių elektrinių, kaip didelio našumo elektros generavimo pajėgumų, atsisakymą ir jų uždarymą, bei uždarymo sąnaudų kompensavimą. Kai buvo priimamas sprendimas uždaryti Ignalinos atominę elektrinę, tam tikslui buvo skirtos valstybės ir ES lėšos.

Kitos aktualijos

2020.02.19

„Kultūros ministerija taško biudžeto lėšas“

„Kultūros ministerija taško biudžeto lėšas“
Skaityti daugiau
2020.02.19

Seimo parlamentinių ryšių su Ukraina grupė, minint Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą metines, pareiškė tvirtai remianti Ukrainos teritorinį vientisumą ir nepripažįstanti Krymo aneksijos

Seimo parlamentinių ryšių su Ukraina grupė, minint Rusijos karinės agresijos prieš Ukrainą metines, pareiškė tvirtai remianti Ukrainos teritorinį vientisumą ir nepripažįstanti Krymo aneksijos
Skaityti daugiau
daugiau aktualijų
© 2020 Visos teisės saugomos.
AD FINGERS INTERACTIVE AGENCY

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti