G. Landsbergis
A. Kubilius
2018.02.26

Reformuojant aukštąjį mokslą negalima remtis posakiu „tikslas pateisina priemones“

G. Landsbergis ir A. Kubilius kreipėsi į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį, Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę dėl Vyriausybės įgyvendinamos aukštojo mokslo institucinės ir programinės pertvarkos.

Seimo nariai Gabrielius Landsbergis ir Andrius Kubilius kreipėsi į Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį, Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ir švietimo ir mokslo ministrę Jurgitą Petrauskienę dėl Vyriausybės įgyvendinamos aukštojo mokslo institucinės ir programinės pertvarkos.

„Visi esame suinteresuoti, kad tokių pertvarkų rezultatas garantuotų kokybišką aukštąjį išsilavinimą ir vardan tokio tikslo sutelktų aukštojo mokslo bendruomenę. Todėl labai svarbu, kad pertvarka būtų įgyvendinama preciziškai laikantis galiojančių teisės aktų bei konstitucinės doktrinos, saugančios aukštųjų mokyklų autonomiją, teisinės valstybės, teisinio saugumo, teisėtų lūkesčių apsaugos principus“, – pažymi vienas iš kreipimosi autorių Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis, atkreipiantis dėmesį, kad minėtų reikalavimų valdančioji dauguma neužtikrina.

2018 m. sausio 12 d. Seimui priimant nutarimą „Dėl pritarimo Lietuvos sporto universiteto reorganizavimui prijungimo prie Lietuvos sveikatos mokslų universiteto būdu“, TS-LKD atstovai viešai perspėjo Seimo valdančiąją daugumą, kad toks nutarimas yra priimamas šiurkščiai pažeidžiant galiojančiame Mokslo ir studijų įstatymo 38 straipsnyje nustatytą tokios reorganizacijos tvarką: Lietuvos sporto universiteto tarybai nepritarus siūlomam universiteto reorganizavimo būdui, dėl tokio reorganizavimo būdo Seimas turėjo gauti specialų Vyriausybės teikimą, o universiteto tarybos neigiamą nuomonę turėjo įvertinti Seimas. Kaip žinome, nieko panašaus nebuvo padaryta: Vyriausybė tokio teikimo Seimui nepateikė, o Seimas neapsvarstė jokios Seimo išvados dėl universiteto tarybos neigiamos nuomonės.

Pasak Seimo TS-LKD frakcijos nario Andriaus Kubiliaus, nors gali atrodyti, kad taip buvo pažeistos tik procedūrinės taisyklės, o tikslas – reformuoti universitetų tinklą yra svarbesnis už procedūras, tačiau teisinėje valstybėje negalima remtis nuostata, kad „tikslas pateisina priemones“. Negalima įgyvendinti svarbios reformos, naudojant neteisėtas priemones, nes taip bus sukompromituota ir sužlugdyta tikrai svarbi pertvarka.

Parlamentarai primena, kad pagal Seimo priimtą nutarimą, iki kovo 1 d reorganizuojami universitetai turi pateikti universitetų reorganizavimo planą ir reorganizavimo sąlygas.

„Todėl siūlome šių dokumentų Seime nepradėti svarstyti tol, kol Vyriausybė ir Seimo dauguma neištaisys 2018 m. sausio 12 dieną Seimo posėdyje padarytų klaidų. Seimas tai gali padaryti iš naujo apsvarstydamas ir priimdamas nutarimą dėl pritarimo minėtų universitetų reorganizavimui, preciziškai laikydamasis Mokslo ir studijų įstatymo, t.y turėdamas Vyriausybės teikimą dėl tokios reorganizacijos bei įvertinęs ir apsvarstęs išvadą dėl Sporto universiteto tarybos neigiamos nuomonės“, – sako A. Kubilius.

Jeigu Vyriausybė nedelsiant nesiims atitinkamų veiksmų, kad būtų ištaisytos tokios šiukščios teisinės ir konstitucinės klaidos, Seimo nariai bus priversti kreiptis į Lietuvos Respublikos Konstitucinį Teismą tam, kad įgyvendinant tokią svarbią aukštojo mokslo pertvarką būtų apginti esminiai teisės viršenybės principai.

Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad 2018 m. sausio 13 dieną priimto Mokslo ir studijų įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo (Nr. XIII-1025), kuris įsigaliojo 2018 m. sausio 24 dieną, įgyvendinimas taip pat gali pažeisti konstitucinius teisinės valstybės, teisinio tikrumo bei teisėtų lūkesčių principus. Šis įstatymas numato, kad iki 2018 m. kovo 1 dienos studijų kryptys įvertinamos ir laikinai akredituojamos pagal Švietimo ir mokslo ministro patvirtintus reikalavimus ir tvarką, o nuo 2018 m. kovo 1 d galios naujos akreditavimo procedūros. Į pagal naujus reikalavimus neakredituotas studijų kryptis negalės būti priimami studentai.

Pasak parlamentarų, tokia skubi prievolė universitetams įgyvendinti tokios didelės apimties studijų krypčių pertvarkas, nenustatant jokių racionalių pereinamųjų laikotarpių, neužtikrina konstitucinių teisinio tikrumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principų, kuriuos Seimo nariai taip pat pasiruošę ginti Lietuvos Respublikos Konstituciniame Teisme.

Kitos aktualijos

TS-LKD
2024.03.03

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą

TS-LKD Taryba patvirtino rinkimų programos nuostatas ir kandidatų sąrašą rinkimams į Europos Parlamentą
Skaityti daugiau
TS-LKD
2024.01.25

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą

TS-LKD veiksmų planas: Daugiau galimybių apginti Lietuvą
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų