2018.03.24

Ruošiame rimtą atsaką „antipartiškumo“ bangai Lietuvoje ir Europoje

Šiandien Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-KD) partija susirinko į Tarybos posėdį. Įžangos kalbą sakydamas partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad reikia pakalbėti ne tik apie artėjančius rinkimus ir esamas politines aktualijas, su kuriomis susiduriama Lietuvos Respublikos Seime ar šalia Seimo. G. Landsbergis daugiausia dėmesio skyrė kalbai apie problemą, su kuria susiduria visos politinės partijos: ateiname į „antipartiškumo“ laiką.

„Ruošiame rimtą atsaką „antipartiškumo“ bangai Lietuvoje ir Europoje“

Šiandien Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-KD) partija susirinko į Tarybos posėdį. Įžangos kalbą sakydamas partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis pabrėžė, kad reikia pakalbėti ne tik apie artėjančius rinkimus ir esamas politines aktualijas, su kuriomis susiduriama Lietuvos Respublikos Seime ar šalia Seimo. G. Landsbergis daugiausia dėmesio skyrė kalbai apie problemą, su kuria susiduria visos politinės partijos: ateiname į „antipartiškumo“ laiką.

Trumpai aptaręs politinę situaciją Lietuvoje ir Europoje, TS-LKD pirmininkas pabrėžė:

„Šiandien turime pradėti fundamentalią diskusiją, kokia mūsų ateitis „antipartiškumo“ nuotaikų drebinamoje politinėje sistemoje: ar mes administruosime savo politinės organizacijos pabaigą, laukdami, kol vieną dieną būsime pakeisti kokių nors vienadienių visuomeninių judėjimų? Ar mes patys tapsime judėjimu? Ar vis dėlto išliksime ta stipri politinė partija, kuri kelia aukštesnį standartą, reikalavimus sau, kuri suvokia naują realybę ir įrodo, kad vis dėlto mes, kaip politinė organizacija, kuri ketvirtį amžiaus prisiėmė atsakomybę už savo veiklą, esame reikalingi ir naujajame šimtmetyje?“

G. Landsbergis iškėlė klausimą, kaip įrodyti jaunajai kartai, kodėl jie turėtų balsuoti už ketvirtį amžiaus skaičiuojančią politinę organizaciją, o ne už vienadienius judėjimus, ir pasiūlė ketvertą kertinių temų, kurias pavadino TS-LKD ATSAKU.

ATVIRUMAS

Partijos pirmininkas pasiūlė rotaciją: tiek nacionalinės partijos pirmininko, tiek skyrių pirmininkų, kurie turėtų pasitikrinti pasitikėjimą iškart po rinkimų (nacionalinis pirmininkas po Seimo, skyrių pirmininkai – po savivaldos). Jei rinkimai pralaimėti (surinktas mažesnis balsų skaičius) bet kurio lygio pirmininkas nebegalėtų siekti naujos kadencijos.

Pagal pasiūlymą, pirmininkų kadencijos būtų ribojamos dviem rinkiminiais ciklais. Išimtis būtų taikoma merams, Ministrui Pirmininkui, Seimo Pirmininkui ir ministrams.

Pirmininko teigimu, partijos viduje turėtų būti skiriamas ypatingas dėmesys naujų lyderių ugdymui ir jie būtų skatinami dalyvauti politikoje. Todėl siūloma įkurti naują lyderių programą, globojamą tiesiai pirmininko per nacionalinę programą.

Siūlomas maksimalus atvirumas: ateityje visi partijos vienmandačių apygardų kandidatai (merai, Seimo vienmandatininkai, kandidatai į prezidentus) ir sąrašų lyderiai (Seimo ir Europos Parlamento) būtų renkami „Open primaries“ būdu – už juos balsuotų visuomenė.

ETIKA

Kuo toliau, tuo daugiau susidursime su iššūkiais, kurie reikalauja moralinio vertinimo. Todėl partija planuoja sukurti partijos Etikos kodeksą ir nepriklausomą komisiją savo bendruomenės politikų elgesiui ir veiksmams vertinti.

Vienodi skaidrumo standartai turi būti taikomi tiek atstovams didžiuosiuose miestuose, tiek ir regionuose. Neturi būti ir nebus skirtingų standartų taikymo.

„Paradoksalu, tačiau susiduriame su noru taikyti nevienodus moralės ir etikos standartus didžiuosiuose miestuose ir regionuose. Tokia situacija panaudojama vieninteliam tikslui – rodyti, kad partijų nereikia, nes jos nesugeba susidoroti su skaidrumo ir etikos standartais. Mes turime įrodyti, kad tai – netiesa“, – pabrėžė TS-LKD partijos pirmininkas.

POZICIJA IR PROGRAMA

TS-LKD partija niekada nebuvo sudvejojusi, kuriuo keliu eina, todėl ir toliau privalo turėti vieningą poziciją daugeliu politinių klausimų. Šioje Taryboje G. Landsbergis pabrėžė, kad viena TS-LKD partijos krypčių bus europietiškas kelias, kuris niekaip negali kisti.

INSTITUCINIS PARTIJŲ STIPRINIMAS

Šis atsakas yra bendresnis: kaip atlaikyti „antipartiškumo“ bangą, ką gali ar turi padaryti valstybė. Daugelis vykstančių skandalų susiję su galimai neskaidriu partijų finansavimu.

„Viešumoje pasigirsta pasakymų, kad tos problemos atsirado, nes partijų nebegali finansuoti privatūs subjektai. Gal leiskime finansuoti partijas privačiomis lėšomis, tuomet visi agrokoncernai atneš pinigus į partijas, ir viskas bus tvarkoje“, – ironizavo TS-LKD lyderis.

„Kategoriškai tam nepritariu ir to nepalaikau. Partijų, kaip institucijų, stiprėjimas yra paradigminis tikslas. Jei partijos nebus stiprios institucijos, apie stiprią demokratiją kalbėti bus sunku arba netgi neįmanoma. Siūlyčiau kalbėti apie partijų stipresnį finansavimą, apie stiprių institutų kūrimą prie partijų, kaip yra Vokietijoje, kurių aktyvas galėtų padėti rašyti programas, rengti įstatymų projektus ir pan. Nebus stiprių institucijų be stipraus finansavimo. Kalbu ne tik apie TS-LKD, bet ir apie visas partijas, kurios mato save ilgiau nei vienerius metus, – pabrėžė G. Landsbergis ir apibendrino: – Stiprios institucijos yra ir stiprus Seimas. Stiprus Seimas – tai stiprūs žmonės, kurie padeda mūsų darbui. Tai yra Lietuvos ateitis, Lietuvos demokratijos klausimas, nesvarbu, kad ir smulkiai tai atrodo. Lobistinės organizacijos, turinčios didesnį finansavimą, visa tai padarys greičiau ir geriau.“

TS-LKD sieks, kad valstybė kur kas griežčiau reguliuotų partijų finansavimą, bet tuo pačiu daugiau finansuotų skaidrias, sąžiningas partijas.

Kitos aktualijos

Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti