2019.10.28

Šalinant Alytaus gaisro padarinius Vyriausybė raginama pagaliau imtis gyventojų saugumo užtikrinimo

Šalinant Alytaus gaisro padarinius Vyriausybė raginama pagaliau imtis gyventojų saugumo užtikrinimo

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Kazys Starkevičius kreipėsi į Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį ragindami užtikrinti sklandų atsakingų institucijų darbą šalinant gaisro Alytaus miesto padangų perdirbimo įmonėje UAB „Ekologistika“ padarinius ir nukentėjusiems ūkininkams išmokėti kompensacijas.

Šiandien Vyriausybėje vyks Nacionalinio saugumo komisijos posėdis dėl gaisro padarinių ir jų šalinimo priemonių. Bus tariamasi dėl atsakingų institucijų koordinuotų veiksmų ir kompensacijų nuo gaisro nukentėjusiems ūkininkams.

Pirmieji Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atlikti pieno mėginių, paimtų iš gaisro paveiktose teritorijose esančių ūkių, tyrimai rodo, kad dioskinų – organinių junginių, pasižyminčių itin dideliu toksiškumu, kancerogeniškumu ir mutageniškumu, – koncentracija net aštuonis kartus viršija leistiną normą. Gaisro paveiktose teritorijose, siekiant apsaugoti gyventojų sveikatą, draudžiama valgyti daržoves, vaisius, uogas, mėsos, pieno produktus, kiaušinius, gerti pieną. Taip pat rekomenduojama nežvejoti Nemune ir kūdrose, kurios patenka į užterštą teritoriją, neganyti galvijų, nenaudoti tvenkinių vandens gyvulių girdymui. Aplink Alytų gali tekti masiškai išskersti ir utilizuoti gyvulius. „Vietos ūkininkai neabejotinai patirs didelius nuostolius, jų ateitis neaiški“, – sakė K. Starkevičius.

Tačiau Seimo nariai atkreipia dėmesį, kad iki šiol ne visi reikiami tyrimai atlikti. Aplinkos apsaugos agentūra, kuri matuoja aplinkos taršą ir skelbia užterštumo duomenis, net nėra paėmusi dirvožemio mėginių tyrimams gaisro paveiktoje teritorijoje, neištirtas šulinių vanduo. Vietiniai gyventojai pasigenda aiškios informacijos apie atliktus taršos matavimus ir tyrimų rezultatus.

„Gaisro gesinimas ir jo padarinių likvidavimas parodė, kad kilus pavojui žmonių sveikatai trūksta sisteminio pasirengimo ir sklandaus tarpinstitucinio bendradarbiavimo. Įvairios žinybos nėra sutarusios, kuri už ką yra atsakinga, kuri kokius taršos matavimus ir tyrimus turi atlikti. Tai yra skandalinga. Toks tarpusavio nesusikalbėjimas į pavojingą situaciją stato daugybės žmonių likimus. Šiuo atveju prioritetas turi būti ne atsakingų institucijų tarpusavio nesutarimai, o žmogaus sveikata ir jo gyvenamosios aplinkos saugumas. Priešingu atveju, bus visiškai pakirstas žmonių pasitikėjimas ekstremalių situacijų valdymo sistema“, – teigė L. Kasčiūnas.

Todėl Premjero prašoma užtikrinti, kad atsakingos institucijos įvertintų visą gaisro padarytą žalą, atliktų visus reikiamus tyrimus ir apie jų rezultatus tinkamai informuotų gyventojus, neslėptų tiesos. Pasak K. Starkevičiaus, tai svarbu ne tik gyventojams, bet savivaldybėms, kurios priverstos spręsti uždavinius, kaip užkardyti taršių maisto produktų patekimą į vaikų darželius ir mokyklas.

L. Kasčiūnas taip pat priminė, kad žemės ūkio ministras Andrius Palionis yra pažadėjęs, jos visi nuostoliai ūkininkams bus kompensuoti. Labai svarbu, kad kompensacijos būtų skirtos ne tik stambiesiems, bet ir smulkiesiems ūkininkams. Šias kompensacijas siūloma mokėti iš Vyriausybės rezervo lėšų.

Kitos aktualijos

2020.07.11

TS-LKD patvirtino kandidatų į Seimą sąrašą

TS-LKD patvirtino kandidatų į Seimą sąrašą
Skaityti daugiau
2020.07.09

Parlamentaras A. Kupčinskas ragina Vyriausybę nevilkinti sprendimų dėl Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pritaikymo visuomenės reikmėms

Parlamentaras A. Kupčinskas ragina Vyriausybę nevilkinti sprendimų dėl Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų pritaikymo visuomenės reikmėms
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti