2018.11.06

Seimo opozicija kreipiasi į Konstitucinį Teismą dėl valdančiųjų stabdomų atliekų deginimo jėgainių statybų

Seimo opozicija kreipiasi į Konstitucinį Teismą dėl valdančiųjų stabdomų atliekų deginimo jėgainių statybų

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nario Mykolo Majausko iniciatyva grupė Seimo narių kreipiasi į Konstitucinį Teismą prašydami ištirti valdančiųjų priimtą atliekų tvarkymo įstatymo 2 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIII-1571 atitikimą Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Parlamentarai pabrėžia, jog įstatymo nuostatomis siekiama kvestionuoti šiuo metu jau vykdomus atliekų deginimo įrenginių projektus, pavedant Vyriausybei nustatyti naujus apribojimus (20 km atstumas nuo gyvenamosios teritorijos) iki įstatymo įsigaliojimo Vilniuje ir Kaune pradėtoms statyti atliekų deginimo jėgainėms.

Parlamentarai pažymi, jog atsižvelgiant į tai, kaip įstatyme suformuluotas draudimas statyti atliekų tvarkymo valstybinės reikšmės objektus (t. y. nustatomas atstumas ir apibrėžiama „gyvenamosios teritorijos“ sąvoka), darytina išvada, kad šiuo draudimu yra neproporcingai ribojama ar net paneigiama pačios teisės vykdyti ūkinę veiklą, susijusią su atliekų deginimu energijai gaminti, esmė, nes įtvirtinti kriterijai suformuluoti taip, kad, įvertinus Lietuvos gyventojų tankumą bei pasiskirstymą šalyje, statyti tokius objektus būtų praktiškai neįmanoma visoje šalies teritorijoje.

Kreipimesi akcentuojama, jog minėtas priimtas atliekų tvarkymo straipsnių pakeitimo įstatymas prieštarauja konstituciniam teisinės valstybės principui – Konstitucijos 70 straipsnio 1 dalis nurodo, jog Seimo priimti įstatymai įsigalioja po to, kai juos pasirašo ir oficialiai paskelbia Prezidentas, taip pat Konstitucinis Teismas ne kartą yra nurodęs, kad teisės aktai netaikomi tiems įvykusiems teisiniams faktams ir padariniams, kurie atsirado iki naujai priimto teisės akto įsigaliojimo. Šiuo atveju, Vyriausybei suteikiami įgaliojimai taikyti įstatymą atgal, vadovaujantis neapibrėžtu kriterijumi. Nustačius tokį teisinį reguliavimą pažeisti konstituciniai teisinio tikrumo, teisinio saugumo, teisėtų lūkesčių apsaugos principai, taigi ir konstitucinis teisinės valstybės principas.

Kreipimesi parlamentarai teigia, kad Konstitucinio Teismo doktrinoje ne kartą pažymėta, jog žmogaus ir visuomenės sveikata yra viena svarbiausių visuomenės vertybių, tačiau neįgyvendinus modernių atliekų deginimo jėgainių projektų, kaip pagrindinis atliekų tvarkymo būdas Lietuvoje ir toliau išlieka jų šalinimas sąvartynuose – pats taršiausias būdas, žalingas kiekvieno gyventojo sveikatai, daro neigiamą poveikį gruntiniams vandenims, dirvožemiui, teršia orą.

Kartu pažymima, jog į Vilniaus ir Kauno kogeneracinių jėgainių projektus jau padarytos didelės finansinės investicijos. Sustabdžius šiuo metu vykdomus projektus, valstybė patirtų ne tik šimtamilijoninių finansinių nuostolių, didžiulių nuostolių patirtų ir Lietuvos gyventojai – padidėtų šildymo kainos, dėl augančio atliekų šalinimo sąvartynuose kiekio didėtų aplinkos tarša.

„Priimtas sprendimas ne tik prieštarauja pamatiniams teisėkūros principams, bet ir kainuos valstybei šimtus milijonų eurų nuostolių, tuo pačiu nesudarys galimybių didmiesčiuose mažinti atliekų tvarkymo mokesčius ir šildymo kainas“, – teigė M. Majauskas.

Kreipimąsi į Konstitucinį teismą pasirašė nariai iš Seimo TS-LKD, Liberalų sąjūdžio, Socialdemokratų frakcijų ir Socialdemokratų darbo frakcijos seniūno pavaduotojas Algirdas Butkevičius.

 

Kitos aktualijos

2020.05.25

Seimo narė A. Bilotaitė ragina Klaipėdos merą nustoti dangstyti Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovą

Seimo narė A. Bilotaitė ragina Klaipėdos merą nustoti dangstyti Klaipėdos universitetinės ligoninės vadovą
Skaityti daugiau
2020.05.25

Parlamentarai prašo išslaptinti visą medžiagą apie Rusijos įtaką I.Rozovai ir jos bendražygiams

Parlamentarai prašo išslaptinti visą medžiagą apie Rusijos įtaką I.Rozovai ir jos bendražygiams
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti