Seimo opozicinių frakcijų vadovai laikosi pozicijos, kad dėl visiško tautos atstovybės diskreditavimo ir pažeistos slapto balsavimo procedūros Mindaugo Basčio apkaltos procese, Seimas turi būti paleistas ir surengti pirmalaikiai rinkimai. Opozicinių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Liberalų sąjūdžio, Tvarkos ir teisingumo, Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos bei mišrios Seimo narių grupės vadovai sutarė registruoti nutarimą dėl Seimo paleidimo ir pirmalaikių rinkimų surengimo. 

„Mūsų pozicija nesikeičia. Balsavimas dėl M. Basčio buvo paskutinis lašas serijoje skandalų, į kuriuos valstiečių dėka įklimpo Seimas. Tautos atstovybė visiškai prarado visuomenės pasitikėjimą bei savo moralinį veidą, pamynė Konstitucinio Teismo autoritetą bei parodė, kad su priešiškų valstybių agentais bendraujantys asmenys gali nebaudžiami Seimo vardu veikti prieš Lietuvos interesus. Akivaizdu, kad tokia Seimo daugumos pozicija kardinaliai skiriasi nuo Lietuvos žmonių pozicijos ir lūkesčių šiam Seimui. Didelis susidomėjimas rytdienos mitingu prie Parlamento rodo būtent tokią visuomenės valią. Sunkiai įsivaizduoju konstruktyvų ir rezultatyvų tolesnį darbą Seime esant tokiai situacijai, kai valdančiosios daugumos jau kurį laiką tiesiog nėra, o viso šio chaoso pasekmes bandoma pridengti melu. Todėl artimiausiu metu registruosime nutarimą dėl Seimo paleidimo ir išankstinių rinkimų paskelbimo. Laikas baigti šį cirką“, – situaciją komentavo TS-LKD frakcijos seniūnas G. Landsbergis.

„Teisinės valstybės principų ignoravimas,  valstybės strateginių interesų nesuvokimas, Seimo narių vertimas tarnauti frakcijos ar partijos vadovams tampa priežastimi baigti rizikingus žaidimus su demokratija Lietuvoje ir su visa valstybe“, – susidariusią situaciją aiškino Eugenijus Gentvilas.

Juozas Olekas teigia, jog kalbos apie slapto balsavimo panaikinimą kelia didelį nerimą ir tokį valdančiųjų pasiūlymą laikytumėme bandymu kontroliuoti laisvą Seimo narių valią: „Tai būtų didelis žingsnis atgal mūsų demokratijai. Žinome, jog anksčiau būdavo bandymų kontroliuoti Seimo narių balsavimą naudojant skirtingų spalvų rašiklius. Šiandien valdantieji bando naudoti modernias technologijas ir kontroliuoti frakcijos narius fotografuojant biuletenius ir siunčiant nuotraukas frakcijos vadovams. Matome, kad esame patekę į tokią parlamentinę krizę, iš kurios išbristi padėtų pirmalaikiai rinkimai“.

„Užpildyto balsavimo biuletenio fotografavimas ir viešinimas, siuntimas frakcijos ar partijos vadovybei yra neabejotinas laisvos Seimo nario valios balsuoti pagal sąžinę ribojimas. Tokia situacija nedovanotina ir negali tęstis”, – opozicinių frakcijų iniciatyvai pritarė Vytautas Kamblevičius.

Bronislovas Matelis teigė, jog „kol konservatoriai kaltina valstiečius, o pastarieji konservatorius, Seimas atsidūrė gilioje duobėje dėl galimai padaryto nusikaltimo kontroliuojant slapto balsavimo metu išreikštą valią, todėl matau vienintelę išeiti – paleisti Seimą. To galima išvengti, jeigu valstiečiai prisipažins, kas organizavo masinį biuletenių fotografavimą. Tokiam asmeniui turėtų būti keliama apkaltos byla, o Seimas galėtų toliau dirbti. Bet ar valdančioji dauguma pasirengusi būti atvira ir sąžininga? Abejoju“.

Lietuvos Respublikos Konstitucijos 58 straipsnis numato galimybę Seimui pasileisti ir organizuoti pirmalaikius rinkimus. Seimo nutarimui dėl pirmalaikių rinkimų reikalingas 3/5 visų Seimo narių palaikymas. Naujo Seimo rinkimai turi būti surengti ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo sprendimo dėl pirmalaikių rinkimų priėmimo.

 

Kitos aktualijos

2020.01.17

„Prezidento ir valdančiųjų kova lems pastarųjų rezultatus rinkimuose“

„Prezidento ir valdančiųjų kova lems pastarųjų rezultatus rinkimuose“
Skaityti daugiau
2020.01.17

„Europos Parlamentas patvirtino esmines mūsų pasiūlytas nuostatas dėl tolesnės Rytų Partnerystės strategijos bei dėl ES strategijos Rusijai“

„Europos Parlamentas patvirtino esmines mūsų pasiūlytas nuostatas dėl tolesnės Rytų Partnerystės strategijos bei dėl ES strategijos Rusijai“
Skaityti daugiau
daugiau aktualijų
© 2020 Visos teisės saugomos.
AD FINGERS INTERACTIVE AGENCY

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti