I. Šimonytė
2019.07.19

Siekiant stabdyti piktnaudžiavimą miškų sektoriuje – siūloma praplėsti susijusių asmenų sąvoką

Siekiant stabdyti piktnaudžiavimą miškų sektoriuje – siūloma praplėsti susijusių asmenų sąvoką

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Ingrida Šimonytė ir Mykolas Majauskas siūlo Miškų įstatymo 4 ir 41 straipsnių pataisas, kuriomis išplečiama susijusių asmenų sąvoka, kaip tai padaryta Gyventojų pajamų mokesčio įstatyme. 

2006 metais Lietuvoje buvo imtasi riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą, įvedant maksimalią 500 hektarų žemės nuosavybės ribą vienam asmeniui ar įmonei. 2014 m. šis ribojimas buvo išplėstas bei nustatytas ir susijusiems asmenims, kuriais laikomi sutuoktiniai, taip pat jų tėvai (įtėviai) ir nepilnamečiai jų vaikai (įvaikiai). Kaip rodo praktika, toks apibrėžimas yra per siauras, neužkertantis kelio piktnaudžiavimui ir įstatymo spragomis apeidinėjant nustatytus limitus per pilnamečius vaikus, šoninę giminystės liniją ir kitus į apibrėžimą nepatenkančius giminaičius. 

Siekiant užkirsti kelią analogiškos situacijos susidarymui Lietuvos miškų sektoriuje parlamentarai I. Šimonytė ir M. Majauskas pažymi, jog būtina įvesti atitinkamus saugiklius, todėl siūlo susijusiais asmenimis laikyti gyventoją ir jo sutuoktinį, sužadėtinį, sugyventinį, taip pat su juo giminystės ryšiais (tiesiąja giminystės linija iki antrojo laipsnio, šonine giminystės linija iki antrojo laipsnio) arba svainystės santykiais susijusius asmenis. Susijusiais asmenimis kartu siūloma laikyti ir  sugyventinio giminaičius. 

„Šiuo metu spragų turinčiais žemės ūkio paskirties žemės ir miškų įsigijimą reglamentuojančiais įstatymais naudojasi stambieji Lietuvos žemvaldžiai – beveik pusė Lietuvos žemės ūkio paskirties žemės priklauso vos 3 % ūkininkų. Negana to, girdim daug deklaratyvių pasisakymų apie tai, kad reikia gelbėti miškus, neleisti jų kirsti, neleisti išparduoti, tačiau iki šiol valdantieji, kurių lyderis, beje, yra daugiau kaip 35 tūkst. ha žemės valdančio „Agrokoncerno“ vienintelis akcininkas, nepadarė nieko, kad pakeistų padėtį šiuose sektoriuose. Kažin ar kam kyla klausimų, kodėl“, – teigė I. Šimonytė.  

Parlamentarai savo projekte susijusiais asmenimis taip siūlo laikyti fizinius ir juridinius asmenis, kuriuose tas pats fizinis asmuo ir su juo susiję asmenys, valdo daugiau kaip 25 procentus juridinio asmens akcijų (teisių, pajų). 

„Valdantieji galėtų tiesiog pasakyti tiesą žmonėms: jog neplanuoja saugoti miškų, nei rūpintis žemės ūkio vientisumu. Jau turime įstatymus, kurie neveikia ir kurių spragas išnaudoja ir pats valdančiųjų lyderis R. Karbauskis, net 25 kartus pasinaudojęs parama pradedantiesiems ūkininkams. Ir nors žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymas draudžia įsigyti daugiau kaip 500 ha., tačiau susijusių asmenų rate nėra giminaičių, todėl R. Karbauskis dovanoja pinigus jiems, o pastarieji perka žemę ir tada nuomoja jam. Aiškiai matome, jog Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga deklaruoja vieną, o elgiasi – visiškai priešingai, todėl pasiūlymus, kaip išsaugoti miškus Lietuvoje ir nedidinti didžiųjų monopolistų galios turi siūlyti opozicija“, – sakė M. Majauskas. 

Primename, jog šiuo metu yra svarstomas įstatymas, kuriuo siekiama uždrausti įsigyti daugiau kaip 1,500 ha miško ir taip „išvengti miškų ūkio paskirties žemės koncentracijos, krypstančios intensyvaus miškininkavimo tikslais ir sumažinti neigiamą pramoninio miško kirtimo įtaką aplinkosauginiams, kraštovaizdžio, rekreaciniams, bioįvairovės aspektams“, tačiau anot Seimo narių I. Šimonytės ir M. Majausko, paliekamos akivaizdžios spragos nepaisyti šio limito. „Todėl balsavimas dėl susijusių asmenų parodys, ar šis valdančiosios daugumo rūpestis yra nuoširdus ar visgi apsimestinis“, – pažymi parlamentarai. 

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų