TS-LKD
2021.03.19

Tarptautinis Kalinausko forumas antrąkart suburs politikus ir diplomatijos ekspertus iš viso pasaulio aptarti demokratinę Baltarusijos ateitį

Tarptautinis Kalinausko forumas antrąkart suburs politikus ir diplomatijos ekspertus iš viso pasaulio aptarti demokratinę Baltarusijos ateitį

Kovo 22 d., pirmadienį (minint K. Kalinausko nužudymo 1854 m. kovo 22 d. 157-ąsias metines), 10 val. Seimo Konstitucijos salėje (I rūmai) ir nuotoliniu būdu vyks Tarptautinis Kalinausko forumas. Antrą kartą rengiamo forumo tikslas – mobilizuoti demokratinę bendruomenę laisviems ir demokratiškiems rinkimams Baltarusijoje šiais metais.

Forumo metu bus siekiama įvertinti, kas jau pasiekta nuo 2020 m. rugpjūčio mėnesį vykusios pirmosios Kalinausko konferencijos, ką reikėtų daryti siekiant Baltarusijoje surengti laisvus, skaidrius ir demokratines procedūras atitinkančius rinkimus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) rėmuose bei kokia yra naujosios JAV Prezidento Džo Baideno (Joe Biden) administracijos bendradarbiavimo ir pokyčių Baltarusijoje bei Rytų Europoje vizija planuojamo demokratinių valstybių viršūnių susitikimo kontekste.

„Šis tarptautinis forumas suteikia platformą Baltarusijos kovotojams už laisvę ir disidentams, taip pat svarbiausių pasaulio ir regiono demokratijų politiniams lyderiams pasitarti, kaip suvienyti jėgas laisvų ir demokratiškų rinkimų Baltarusijoje vardan, suformuluoti bendras kovos su Rusijos agresija visame regione (ir specifiškai – Baltarusijoje) strategijas. Pirmą kartą šis forumas rengiamas jau Prezidento Baideno kadencijos metu, siekiant pritraukti ne tik svarbiausių Europos, bet ir naujojo Vašingtono dėmesį baltarusių laisvės kovai. Džiaugiuosi, kad Lietuvos Respublikos Seimas, kuriame buvo apginta Lietuvos laisvė ir kuriame Sausio 13-osios proga išrinktoji Baltarusijos Prezidentė Svetlana Cichanouskaja, visos sukilusios tautos vardu, neseniai atsiėmė Laisvės premiją, tampa tarptautinės politinės paramos baltarusių laisvei centru. Šį forumą ir toliau Seime rengsime kiekvienais metais Kalinausko žūties metinių proga, siekdami, kad jo misija – laisva baltarusių tauta Europoje – taptų realybe“, – sako Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis.

Kasmetiniame tarptautiniame Kalinausko forume dalyvaus politikai ir diplomatijos ekspertai iš viso pasaulio. Forumo dalyviai ir svečiai turės išskirtinę progą išgirsti Europos Komisijos ir Sąjungos vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai Žozepo Borelio (Josep Borrell), įtakingų JAV kongresmenų Kriso Smito (Chris Smith), reikšmingai prisidėjusio prie JAV Lietuvos Nepriklausomybės pripažinimo, ir Senato Užsienio reikalų komiteto nario Roberto Menendezo (Robert Menendez) kreipimusis. Konferenciją atidarys Lietuvos ir Baltarusijos politiniai lyderiai: Seimo PirmininkėViktorija Čmilytė-Nielsen, Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė, demokratinė Baltarusijos lyderė Svetlana Cichanouskaja, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Konferencijoje kalbės baltarusių laisvės kovotojai, pilietinis Baltarusijos lyderis, žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ įkūrėjas Alesius Beliackis, Jungtinių Amerikos Valstijų Kongreso nariai, JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Europai ir Eurazijos reikalams Džordžas Kentas (George Kent), JAV ambasadorė Baltarusijoje Žiuli Fišer (Julie Fisher), Europos Parlamento, Europos Sąjungos ir NATO valstybių narių (JAV, Jungtinės Karalystės, Kanados, ES pirmininkaujančios Portugalijos, Italijos, Estijos, Latvijos, Lenkijos, Čekijos), Europos Sąjungos Rytų partnerystės valstybių parlamentų Užsienio reikalų komitetų pirmininkai ir nariai, Europos Sąjungos ambasadorius Baltarusijoje Dirkas Šiūbelis (Dirk Schuebel), Vokietijos kanclerės Angelos Merkel (Angela Merkel) patarėjas Matijas Liutenbergas (Matthias Lüttenberg), Peno Baideno (Penn Biden) diplomatijos ir globalaus įsitraukimo centro vykdantysis direktorius Maiklas Karpenteris (Michael Carpenter). Forume kartu dalyvaus JAV demokratijos analitinių centrų atstovai, Laisvosios Europos radijo vadovas Džeimis Flai (Jamie Fly), vienas iš Rusijos opozicijos lyderių, laisvos Rusijos fondo viceprezidentas Vladimiras Kara-Murza, tarptautinių santykių ir užsienio politikos ekspertai.

Pirmadienio rytą, kovo 22 d., 9.20 val. Seimo Pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen, Ministrė Pirmininkė I. Šimonytė, demokratinės Baltarusijos lyderė S. Cichanouskaja ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Ž. Pavilionis padės vainiką K. Kalinausko žūties vietoje sostinės Lukiškių aikštėje, prie šio laisvės kovotojo paminklo.

Forumo dalyvių spaudos konferencija vyks kovo 22 d., 15.30 val., Seimo Spaudos konferencijų salėje (Gedimino pr. 53).

Renginio programa: lietuvių kalbaanglų kalba.

Tarptautinis forumas vyks su vertimu į anglų ir rusų kalbas. Konferenciją organizuoja Lietuvos Respublikos Seimas, bendradarbiaujant su Svetlanos Cichanouskajos kabinetu ir tarptautiniais partneriais. Maloniai kviečiame kreiptis dėl interviusu konferencijos dalyviais el. paštu [email protected].

Tarptautinis Kalinausko forumas bus transliuojamas portale Lrt.lt, Seimo interneto svetainėje, Seimo „YouTube“ paskyroje:http://bit.ly/Kalinauskokonferencija (lietuvių kalba); http://bit.ly/Kalinowskiconference (anglų kalba). Kviečiama pasinaudoti galimybe užduoti klausimus diskusijų dalyviams Seimo „YouTube“ paskyroje.

Kitos aktualijos

Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti