2018.05.07

Tikime Europa

Pastaruosius metus mūsų politinėje bendruomenėje vis padiskutuodavome, ir, būdavo, gana karštai, tokiomis temomis, kaip antai ar Europos Sąjunga žlugdo mūsų tapatybę, ar turime priešintis „sprendimams iš Briuselio“.

Pastaruosius metus mūsų politinėje bendruomenėje vis padiskutuodavome, ir, būdavo, gana karštai, tokiomis temomis, kaip antai ar Europos Sąjunga žlugdo mūsų tapatybę, ar turime priešintis „sprendimams iš Briuselio“.

O mums tuo metu lipdė įvairias etiketes: kuris iš konservatorių – tautininkas, o kuris – liberalas. Nejučia buvome įsukti į procesą be pabaigos, diskusiją, kuri iš tiesų nelabai ką reiškia praktikoje, kai kas gal net ir įtikėjo primesta takoskyra, kuri iš tiesų neegzistuoja. Tuo tarpu tie, kas stebi mus iš šalies, galėjo sakyti – štai, didžiausia dešinioji Lietuvos partija užprogramuota vidinėms prieštaroms net ir Europos ateities klausimu. Iš tiesų taip nėra – TS-LKD nuo pat pradžių buvo ir išlieka didžiausia Lietuvos politine partija, nuosekliai ir atvirai remiančia Lietuvą stiprioje Europos Sąjungoje.

Nemažai Europos lyderių, tiek politinėje dešinėje, tiek kairėje, jau kuris laikas patogiai čiuožia ant populistinės antieuropinių sentimentų bangos. Jie griebiasi populizmo kaip gelbėjimosi rato, jausdami, kad mažėja tradicinių partijų populiarumas. Artėjant rinkimams kuriasi nauji judėjimai, naujos netradicinės jėgos, su labai miglota vertybių ir idėjų sistema. Neretai tokių judėjimų propaguojama kritika Europai sutampa su raginimais nesipykti su Rusija, o iš tiesų – su Putinu.

Taip ir Lietuvoje: kol tradicinės partijos daužomos, buriasi, steigiasi komitetai ir judėjimai. Dabartinių valdančiųjų ištakos irgi ne euroentuziastų gretose. „Valstiečių“ lyderis nebesigiria, bet sunku pamiršti, kad savu laiku buvo tiek prieš narystę Europos Sąjungoje, tiek prieš eurą, tiek prieš galimybes sustiprinti energetinę nepriklausomybę nuo rusiškų dujų. Kitas valdančiųjų lyderis vis ieško kaip pagerinti santykius su Rusija. Tenka pasiklausyti prakalbų Seime, pavyzdžiui prieš ES – Kanados susitarimą, gąsdinant žmones, kad, va, jau dabar tai Lietuvą užpils GMO produkcija.

Suprantu, šiomis dienomis politikui gali atrodyti, kad pasisakyti už Europą yra nepopuliaru ir nelengva. Reikia Europos reikalų išmanymo, reikia gebėti paaiškinti žmonėms, kaip veikia išties gana sudėtingas Europos Sąjungos mechanizmas. Bet mums tai ne naujiena – TS-LKD visuomet rinkosi mažiau populiarų, bet Lietuvos interesams reikalingą kelią, o ne nuvinguriuodavo pasroviui, kaip patogiau. Mūsų rinkėjai nėra naivūs ir mato, kokio masto organizuotus resursus skiria Putino Maskva, siekdama suardyti sutarimą tarp Vakarų lyderių ir visuomenių viduje. Čia jau mūsų, kaip partijos, atsakomybė, neleisti net sudaryti įspūdžio, kad mes kaip nors prisidedame prie dirbtinai kurstomų, mitais paremtų ginčų.

Ką Lietuvoje rinktume, jei nunyktų ilgametės, ugnimi ir vandeniu išbandytos ir visiems pažįstamos partijos? Savo dominijose įsitvirtinusius ir politinę opoziciją užčiaupusius vadukus ar turtuolius, kurie savo rinkimines kampanijas ir kandidatus pirktųsi už neaišku kokiais būdais sukauptą turtą ir įtaką?

Gerbiu tuos, kuriems nuoširdžiai rūpi tautos savasties išsaugojimo dalykai. Bet neįžvelgiu kolizijos tarp lietuviškumo ir europietiškumo. Žvelgdami į ilgesnę perspektyvą, neišvengiamai turime pripažinti, kad dar niekada neturėjome tokios laisvės būti lietuviais, kaip būdami Europos Sąjungos ir NATO nariais. Esame saugesni nei bet kada iki šiol, padarėme milžinišką ekonominės transformacijos šuolį, baigiame išspręsti energetinės priklausomybės problemą, mūsų reikalai ir pozicijos įvairiose srityse yra svarbios ne vien tik mums.

Įdomu, kad būtent tuose valstybės sektoriuose, kuriose ES galios iki šiol reiškėsi minimaliai – kaip kultūra ir švietimas – padėtis yra labiausiai apverktina. Jos buvo paliktos išimtinai mūsų pačių rūpesčiui ir gebėjimams. Patys nesusitvarkome, todėl kaltinti Briuselio dėl savo bėdų negalime. Geriau pakvieskime europines reformas ir į šitas apleistas sritis.

Kitas tipiškas priekaištas Europai kilo po staigaus persikėlėlių ir pabėgėlių antplūdžio. Pabandykime trumpam pamodeliuoti teorinę situaciją, kai pabėgėliai plūsteli ne iš Pietų, o iš Rytų… Ar neprašytume pagalbos iš savo partnerių? Solidarumas veikia tik tada, kai prisidedi prie problemos sprendimo, net jei ji tiesiogiai tavęs neliečia, žinodamas, kad kilus bėdai sulauksi tokios pat solidarios pagalbos iš kitų.

Ir Europai, ir Lietuvai reikia tikros lyderystės. Lyderystė – ne konformizmas. Lyderystei reikia drąsos ir gebėjimo priimti sunkius sprendimus. Tokius sprendimus priėmė Vokietija, kuri, nepaisant visuomenės skepticizmo, ėmėsi dalintis atsakomybe už Baltijos regiono saugumą, dislokuodama savo karius Lietuvoje. Tai buvo politiškai sunkus sprendimas, priimtas suprantant Baltijos regiono saugumo svarbą visai Europai ir Vakarų pasauliui. Kanclerės Merkel vedamos Vokietijos dėka išlaikomos Europos sankcijos Rusijai, nors nemažai euroskeptiškų lyderių mielai jų atsisakytų. Vokietija jaučia atsakomybę už Europos Sąjungą, teikia pasiūlymus dėl jos ateities, kad tie, kuriems trūksta idėjų, įsitrauktų į pozityvią diskusiją, diskusiją apie realius sprendimus. Tokią lyderystę palaikome ir mes, TS-LKD.

Iš tiesų kai kada Europa veikia per lėtai ar per silpnai. Tačiau jei mes atsiribosime nuo Europos branduolio – liksime patys sau svarbūs, bet Europos paraštėse. O jeigu pavyks laimėti tiems, kas siekia Europos saulėlydžio, mūsų ateities alternatyvos gali tapti dar miglotesnės.

Europos nuosmukio šaukliai neatsitiktinai nutyli, kokią konkrečią ateities viziją jie propaguoja. Europa, kaip ir iki šiol, toliau juda natūralios konsolidacijos kryptimi. Neketiname trypčioti šio proceso užnugaryje, integracinėje periferijoje drauge su tais, kurie diskutuoja apie atsitraukimus ar atsiskyrimus. Būti kuo arčiau ES integracinio branduolio geriausiai atitinka Lietuvos interesus – ir tai yra TS-LKD europinės programos ašis. Kelių greičių Europa nėra mūsų pasirinkimas, bet jei jau jis primestas – tada renkamės geopolitinę kryptį būti Europos branduolyje, o ne geopolitiškai neapibrėžtoje zonoje, kuri visuomet reiškia didesnę saugumo riziką.

Todėl atėjo laikas konstatuoti sau ir priminti politiniams oponentams – TS-LKD yra gausiausia ir solidžiausia pro-europietiška partija Lietuvoje. Taip, mes tvirti remdami Europos Sąjungą ir siekiame kuo giliau įsitraukti į bendrų reikalų sprendimą, nes mes tikime Europa. Lietuvos sugrąžinimo į Europą ir jos visapusiško įsitraukimo sprendžiant Europos problemas užduotį paveldėjome iš Tautos Sąjūdžio. Šią misiją nuosekliai vykdėme ir toliau vykdysime be jokių dvejonių.

 

Kitos aktualijos

2020.09.23

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto

Po A. Navalno apnuodijimo – siūlymas griežtinti sankcijas Rusijai ir atsisakyti „Nord Stream 2“ projekto
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti