2019.09.20

„Tikiuosi, jog tyrime dėl Rusijos įtakos, NSGK pavyks išlaikyti solidumą“

„Tikiuosi, jog tyrime dėl Rusijos įtakos, NSGK pavyks išlaikyti solidumą“

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Gabrielius Landsbergis penktadienio „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“, komentuodamas naujos frakcijos „Lietuvos gerovei“ prisijungimą prie valdančiosios koalicijos teigė, jog niekas iš tiesų nepasikeitė.

„Situaciją net sunku komentuoti, kadangi viskas, kas formaliai pasikeitė – vietoj Remigijaus Žemaitaičio dabar yra Algirdas Butkevičius. Vienintelis aspektas, kuris gali šiokią tokią intrigą kelti – koalicijos narių skaičius. Nauja aritmetika – 76 žmonės, tad jiems jau šiek tiek saugiau galima jaustis balsavime dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio. Vakar ir pats LVŽS lyderis R. Karbauskis patvirtino, kad jau suskaičiavo balsus ir gal kitą savaitę jau eis versti V. Pranckiečio. Vakar girdėjau iš valdančiųjų, kad viskas – pabaiga arti, skaičiuojam minutes, laikrodis įjungtas ir tiksi. Kol kas registruoto pasitikėjimo nėra. Reikia suprasti, kad nepasitikėjimo pareiškimas taip pat bus procedūra – užduodami klausimai, Seimo pirmininkas turės iš tribūnos atsakyti, sudaroma darbo grupė, kuri turi įvertinti atsakymai tiko ar netiko – čia dar šiek tiek bus ir teatro elementų, tai bus dvikova – R. Karbauskis turės labai aiškiai pasakyti, kodėl jis nepasitiki V. Pranckiečiu, o V. Pranckietis, kaip teisme, turės teisę atsakyti į tą nepasitikėjimą“, – sakė G. Landsbergis.

Aptardamas galimą balsavimą dėl nepasitikėjimo Seimo pirmininku, G. Landsbergis pažymėjo, jog valdantieji turėtų patys tarpusavyje išsiaiškinti.

„Jei R. Karbauskio pažadas bus ištesėtas ir kitą savaitę iš tikrųjų būtų registruotas nepasitikėjimas – mūsų pozicija nesikeičia – mes, opozicija, nedalyvaujam balsavime ir leidžiam patiems 76 valdantiesiems išsiaiškinti, kaip jie patys išmano. Mes nesiregistruosime balsavime. Pagal Seimo statutą, kai išreiškiamas nepasitikėjimas – vyksta slaptas balsavimas, kuriame turi 71 Seimo narys palaikyti nepasitikėjimą. Tai – aukštas skaičius. Vadinasi, valdančioji dauguma turi būti sutelkta. Iki šiol pagrindinė problema ir buvo ta, kad valdantieji patys savimi nepasitiki. Slaptame balsavime, net turint 76 koalicijos narius gali nutikti įvairiai: keli frakcijos nariai suserga, keli – komandiruotėje, keli – subalsuoja už Seimo pirmininką ir balsų nebelieka. Jei taip nutiktų, tai būtų milžiniškas pralaimėjimas R. Karbauskiui. Todėl, matyt, iki šiol jis to balsavimo ir neleido įgyvendinti“.

Komentuodamas Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) vyksiantį tyrimą dėl galimos Rusijos įtakos šalies politikams ir visiems politiniams procesams, G. Landsbergis teigė, jog tyrimas gali būti politizuotas.

„Vakar praeita svarstymo stadija, atmesti opozicijos siūlymai, taip pat ir mano – atskirti tyrimą į dvi dalis: NSGK palikti su saugumu ir su galima Rusijos įtaką politiniams procesams susijusius klausimus, o Etikos ir procedūrų komisijai atiduoti tai, kas susiję su dokumentų susipažinimais, Seimo narių pareigomis atliktomis, labai intensyviai atliktomis, ar visai neatliktomis, kad tie dalykai būtų išsiaiškinti atskirose komisijose. Tam buvo nepritarta, vadinasi mes viską sumetame į vieną krūvą. Tai reiškia, kad NSGK turės aiškintis ir Seimo pirmininko parašą ant dokumentų ir parlamentarės I. Rozovos kontaktus su Rusijos ambasada. Visa tai sumetus į vieną krūvą atsiranda rizika, kad tyrimas gali būti politizuotas. Iki šiol NSGK turėjo solidumo aurą – institucijos jį vertino, kaip solidų, kuris neina špaguotis kiekvienu klausimu, o daugiau ieško kompromiso, kuris reikalingas Lietuvai – tai gerasis pavyzdys komiteto darbo. Ar pavyks tą solidumą išlaikyti, ar ne – sunku pasakyti. Kol kas komiteto pirmininko veiksmai primena tardymo izoliatorių – jūs kalbėsit, jūs ne, kažką bando nutildyti. Šiek tiek dar bandoma atrasti, kas yra demokratija, Seimo nario teisė pasisakyti, žodžio laisvė – tai pirmininkui dar gana naujos koncepcijos. Juk ne su nusikaltėliais galimais bendraujama, o su kolegomis, lygiateisiais Seimo nariais. Tas gali kenkti tyrimui. Tikiuosi, kad pavyks išlaikyti solidumą“, – teigė G. Landsbergis.

Visą interviu su TS-LKD partijos pirmininku G. Landsbergiu galite peržiūrėti čia.

Kitos aktualijos

Daugiau aktualijų

DABAR PATS GERIAUSIAS METAS PRISIJUNGTI PRIE MŪSŲ

Kviečiame tapti Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariu. Tai padaryti – visiškai nesudėtinga, tiesiog užpildykite šią anketą ir mes su jumis susisieksime bei pakviesime į pirmą susitikimą.Registracija atlikta sėkmingai

Uždaryti