A. Kubilius
2018.11.16

„Tokio erzeliško Seimo kaip šis – nebuvo nuo pat 1992 m.“

Andrius Kubilius penktadienio „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“, komentuodamas vidurio kadenciją teigė, jog tokio Seimo nebuvo nuo pat 1992 metų.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Andrius Kubilius penktadienio „Žinių radijo“ laidoje „Opozicija“, komentuodamas vidurio kadenciją teigė, jog tokio Seimo nebuvo nuo pat 1992 metų.

„Šitas Seimas nepalyginamas su jokiais kitais, kuriuose man teko dalyvauti nuo 1992 m., savo destruktyviu egzistavimu. Gal dėl valdžios specifikos, gal dėl valdančiųjų specifikos, gal dėl kokių globalių procesų, nes daug kur matome, jog politika darosi erzeliškesnė. Šiame Seime matome daug tuščių apsukų, ir bandymų muštis, ir tai deja daro valdžia, peržengdama visas Konstitucijos, demokratijos ribas, lipdama ant opozicijos, žiniasklaidos – ko tik nori. Tad bandant tas Konstitucijos linijas ginti, atsiranda daug susipriešinimo“, – sakė A. Kubilius.

Kartu Seimo Biudžeto ir finansų komiteto narys teigė, jog pirmą kartą Seimų istorijoje, opozicijai tenka ginti savaime suprantamas funkcijas ir teises.

„Opozicijos laukas šiandien tikrai stipriai siaurinamas. Opozicija turi savo teises: išsikviesti ministrus, užduoti klausimus, gauti atsakymus – būti išgirstai. Vadžia, aišku, turi teisę priimti sprendimus, bet kartu ji turi pareigą ir opozicijai sudaryti galimybes išsakyti savo nuomonę. Bet dabar matome, jog net tokia elementari galimybė opozicijai tampa prabanga. Kviečiamės ministrus, ministrai neateina, nors įstatymai ir Vyriausybės reglamentas nurodo tai padaryti. Kitaip sakant, turim kovoti už dalykus, kurie ankščiau buvo savaime suprantami. Pavyzdžiui dabar – svarstome kitų metų biudžetą. Valdžia sako, kad opozicija – nekonstruktyvi, nepateikė pasiūlymų. Mes kviečiamės ministrus, sakome „ateikit, mums rūpi viešojo sektoriaus atlyginimai, būsima mokytojų, medikų, valstybės tarnautojų, kultūrininkų padėtis“. Mes ne tik, kad ministrų negalim prisikviesti, bet net elementarios informacijos gauti: kaip atrodo kitų metų atlyginimai, kaip jie atrodė prieš penkerius metus, ar kilo kokiose nors srityse atėjus Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui? Teisėsaugai atlyginimai didinti? O mokytojams? Suvokti kokios tendencijos ir kokia situacija bus kitais metais, ar po dviejų metų – praktiškai neįmanoma, nes neįmanoma gauti jokios informacijos. Gal valdantieji bando pabėgti nuo savo realybės, jog su pseudo reformomis yra prikūrusi daugybę problemų ir žmonėms, ir sau. Ir tada reikia pulti opoziciją, jog ši neturėtų laiko ieškoti ir siūlyti sprendimų kaip padėti tiems patiems streikuojantiems mokytojams“, – pažymėjo parlamentaras.  

Komentuodamas padėtį švietimo srityje ir vis didėjantį streikuojančių mokyklų kiekį, A. Kubilius pažymėjo, jog trūksta elementarios strategijos, o priimtas etatinis mokytojų apmokėjimas buvo skubotas ir neapgalvotas sprendimas.

„Etatiniam mokytojų apmokėjimui visiškai nepasiruošta, o tas kas daroma – daroma visiškai neracionaliai. Matome, jog atsirado daugybė erdvės ir manipuliavimui: lojaliems mokytojams direktoriai gali didinti atlyginimus, nelojaliems – nedidinti, nes ta vadinamoji trečioji kišenė – visiškai neapibrėžta. Pripainiota ir sukurta labai daug erdvės visai švietimo bendruomenei susipykti. Mokytojai teisūs, sakydami, kad negali taikstytis su tokia situacija, kai demonstruojama visiška nepagarba mokytojo profesijai. Bet kita problema, ką jau ne kartą sakėme – mokytojų atlyginimų klausimas darosi vis aštresnis. Jei 2009 m. mokytojų atlyginimai vidutiniškai viršijo vidutinius šalies atlyginimus apie 30 proc., tai dabar jie pradeda gerokai atsilikti nuo vidutinio šalies atlygio. Jei kalbam apie mokytojo profesijos prestižą, atlygį už savo sunkų darbą, jei gerbiame mokytojus – privalome keisti situaciją. Šiandien mes, opozicija, keliame klausimą, ar galime sekti turtingiausių valstybių pavyzdžiu? Šiemet tapome turtingiausių Europos valstybių  klubo nariais – įstojome į EBPO, tad galime pasisemti jų patirties. EBPO tyrimuose randame, kad tarp šių šalių narių, mokytojų atlyginimai 20 proc. didesni nei vidutinis šalies atlyginimas. Žvelgiant į tuos duomenis klausiame, tai ar galim pagaliau susitarti, dėl ilgalaikės strategijos, jog turim pasiekti tokį lygmenį? Gal ne per metus, gal per du, bet tada būtų aišku, kad rūpinamasi mokytojų prestižu ir tolimesniu gyvenimu, nes dabar to visiškai nematyti“.

Visą interviu su Andriumi Kubiliumi galite peržiūrėti čia.

Kitos aktualijos

I. Šimonytė
2024.04.23

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine

I.Šimonytė: Panevėžys gali tapti kūrybinių industrijų sostine
Skaityti daugiau
I. Šimonytė
2024.04.17

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa

Ingridos Šimonytės Prezidento rinkimų programa
Skaityti daugiau
Daugiau aktualijų